Vincent dołączył do grona wrocławskich krasnali.

0
fot. Filip Wierzbicki
W piątek 2 marca o godzinie 11:30 nastąpiło oficjalne odsłonięcie Vincenta – skrzata upamiętniającego zaangażowanie miasta oraz wrocławskich instytucji w powstanie filmu „Twój Vincent” („Loving Vincent”). Krasnal autorstwa Beaty Zwolańskiej-Hołod stanął przed „Barbarą” przy ulicy Świdnickiej 8b.
IMG_2798

Film w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana powstał m.in. we Wrocławiu. To właśnie tu nakręcono część scen aktorskich oraz namalowano wiele spośród składających się na animację obrazów. Koproducentami obrazu są Miasto Wrocław, Centrum Technologii Audiowizualnych i Dolnośląski Fundusz Filmowy (Odra-Film).
Należy dodać, że film „Twój Vincent” jest pierwszą na świecie pełnometrażową animacją malarską. Dzieło otrzymało nominację do najważniejszej nagrody filmowej – oscara.

Reżyserka w jednym z wywiadów wspomniała o Wrocławiu i jego zaangażowaniu w projekt: „Wrocław jako pierwszy uwierzył w ten film”.

Dlaczego to zrobił?

–Jako Europejska Stolica Kultury zaangażowaliśmy się w ten projekt ponieważ był ambitny, nowatorski i ponadczasowy. Łączył wiele dziedzin sztuki, a także pozwalał wykorzystać potencjał filmowy miasta i mieszkających tu niezwykle utalentowanych ludzi – wyjaśnia Wioletta Samborska, dyrektor Biura Promocji Miasta Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

IMG_2804

„Twój Vincent” opowiada historię życia i zagadkowej śmierci Vincenta van Gogha. Robi to w sposób wyjątkowy: poprzez ożywione obrazy artysty oraz zainspirowane jego twórczością impresje. Wszystkie ujęcia nakręcono najpierw jako film aktorski, a następnie każdą z 65 tysięcy klatek wykonano techniką malarstwa olejnego. Przy filmie pracowało 125 zawodowych malarzy, w większości absolwentów Akademii Sztuk Pięknych, w tym wielu młodych wrocławskich artystów.

Zapraszamy wszystkich serdecznie do spotkania z naszym nowym skrzatem i do trzymania kciuków za film podczas gali oscarowej z 4 na 5 marca.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław na weekend: 6 najciekawszych wydarzeń [3 – 4 marca 2018]
Następny artykułOsiedla Wrocławia: Tajemnice Kleciny [TRASA SPACEROWA + MAPA]
Odkryj Wrocław na nowo