Uniwersytet Wrocławski coraz wyżej w światowym rankingu!

0
fot. wikipedia, katie_pl

W połowie tygodnia opublikowano wyniki światowego rankingu kształcenia szkół wyższych RankPro. Według niego Uniwersytet Wrocławski jest na drugim miejscu w Polsce za Uniwersytetem Warszawskim.

RankPro ocenia elementy składające się na dydaktykę, czyli poziom kształcenia. A więc ten aspekt, który jest najważniejszy dla naszych studentów

Na pierwszym miejscu Cambrige, na drugim MIT, trzeci jest Yale, a czwarty Oxford. Uniwersytet Wrocławski został sklasyfikowany na 224 miejscu w Europie. Przed wrocławską uczelnią z polskich szkół wyższych jest tylko Uniwersytet Warszawski. W skali świata, Uniwersytet Warszawski znalazł się na 247 miejscu, a Uniwersytet Wrocławski na 441.

Poniżej zebrano wszystkie polskie uczelnie, które znalazły się w 1000 najlepszych szkół wyższych świata RankPro:

Co dla nas istotne, Uniwersytet Wrocławski, jak i większość pozostałych polskich szkół wyższych notowanych w tym zestawieniu poprawiło swoje pozycje rankingowe. Trzeba jednak pamiętać, że to ranking nietypowy. W ogóle nie bierze pod uwagę np. publikacji i cytowań. Skupia się na danych, od których zależy jakość kształcenia – mówi profesor Eugeniusz Zych, prorektor ds. Badań Naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego.

RankPro w istocie nie uwzględnia liczby cytowań i publikacji, ale bazuje na wskaźnikach świadczących o poziomie kształcenia. Są to między innymi liczba studentów w relacji do liczby wykładowców akademickich, programy studiów, procent profesorów w stosunku do całej kadry, a nawet liczba noblistów czy wielkość zasobów bibliotecznych.

Uniwersytet Wrocławski jest jedyną w południowo-zachodniej Polsce Uczelnią Badawczą. Rozwój badań naukowych wspiera naszą dydaktykę, co dostrzeżono w rankingu. Do pracy badawczej włączamy także naszych studentów. Uniwersytet zaprasza do siebie najlepszych maturzystów z całej Polski. Dla laureatów olimpiad przedmiotowych i kandydatów z najlepszymi wynikami matur mamy wysokie stypendia naukowe. W programie „Młody badacz” przeznaczamy Milion złotych dla stu najlepszych studentów pierwszego roku.

Taki pieniądze przeznaczamy na najlepszych. Chcemy, by do nas przyszli i by mogli już od pierwszego roku zająć się pracą badawczą. By nie musieli dorabiać do studenckiego budżetu pracą w pizzerii, ale by czas po zajęciach mogli poświęcić na swój rozwój. Dlatego mamy dla nich pieniądze. Zaczęliśmy rok temu ściągając na Uniwersytet Wrocławski ludzi z całej Polski. Teraz ten program kontynuujemy – opowiada prof. Dorota Nowak, dziekan Wydziału Biotechnologii, koordynator programu Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza (IDUB).

Uniwersytet Wrocławski otwiera także innowacyjne kierunki. To na przykład powrót do jednostopniowych elitarnych studiów pięcioletnich. Na prestiżowy kierunek „Medyczna Biotechnologia Molekularna” – zaprosi tylko 20 kandydatów. Od 4 semestru studenci będą mieli swoich indywidualnych tutorów, którzy będą ich prowadzić w czasie studiów.

Dużą wagę ma także tak zwane umiędzynarodowienie, czyli stosunek studentów obcokrajowców do całkowitej liczby studiujących. Tu Uniwersytet Wrocławski ma obok Warszawskiego najlepszy współczynnik w Polsce. Rzeczywiście mamy studentów z całej Europy – przyciąga ich z pewnością Wrocław, ale też, jak wynika z wyników ankiet, dobra opinia o uczelni wśród zagranicznych absolwentów – opisuje prof. Patrycja Matusz prorektorka ds. współpracy międzynarodowej.

Ranking RankPro pokazuje realny poziom nauczania w szkołach wyższych, ale też pozycję na świecie – a to aspekt, który Uniwersytet Wrocławski może poprawić.

– Dlatego w ramach programu Uczelnia Badawcza zakładamy i wyjazdy naszych studentów za granicę i zapraszanie do Wrocławia wybitnych naukowców na „profesury gościnne”. Covid nas tu trochę hamuje, ale staramy się to umiędzynarodowienie poprawiać choćby organizując zagraniczne wykłady online – mówi rektor prof. Przemysław Wiszewski.

Jest jeden z elementów, nad którym obecnie Uczelnia intensywnie pracuje i który – jak również wynika z RankPro – musi poprawić. To tak zwana „reputacja międzynarodowa”. Co się za tym kryje? 

– Poprawiać reputację można przez m.in. większą liczbę naukowo-badawczej współpracy zagranicznej (wspólne projekty, publikacje, programy studiów z podwójnym dyplomem, itd.). Ranking reputacyjny stanowi 25% wagi ogólnego rankingu RankPro. Gdyby Uniwersytet Wrocławski tu był mocniejszy jego pozycja rankingowa mogłaby poprawić się o nawet sto miejsc. Ważne, że nad tym pracujemy i nasza pozycja z roku na rok w tym zestawieniu się poprawia – ocenia prorektor Patrycja Matusz.

Oto dla porównania wyniki z poprzedniego roku:

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPozycjonowanie stron – dlaczego SEO freelancer jest lepszy od agencji marketingowej?
Następny artykułWe will survive – nadciąga siódmy sezon Survival Race
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.