Umowa podpisana! Do Wrocławia trafią pierwsze autobusy elektryczne

0

Dzięki umowie, którą MPK Wrocław właśnie podpisało z firmą EvoBus Polska, we Wrocławiu pojawią się pierwsze autobusy elektryczne. Na mocy tego kontraktu przyjedzie 11 pojazdów marki Mercedes.

Autobusy te będą obsługiwały linię K, prowadzącą z osiedla Gaj na północ miasta. W wyniku podpisanej umowy firma EvoBus Polska zobowiązana jest również do dostarczenia systemu ładowania pojazdów oraz przeszkolenia pracowników MPK – 25 kierowców i 18 mechaników.

Podpisana dziś umowa to kolejny krok w stronę taborowej rewolucji. Na owoce dzisiejszego spotkania poczekamy do czerwca przyszłego roku. Wtedy do Wrocławia przyjadą pierwsze autobusy – mówi Krzysztof Balawejder, prezes MPK Wrocław. – Z ogromną radością mogę powiedzieć, że dzięki korzystnej cenie, jaką w przetargu przedstawiła firma EvoBus Polska, będziemy mieli możliwość ogłosić przetarg na dwa kolejne autobusy.

Przegubowy Mercedes eCitaro G to pojazd zasilany energią elektryczną. Dzięki nowoczesnemu i przestronnemu wnętrzu przeznaczony jest do przewozu 41 pasażerów na miejscach siedzących i 75 na stojąco. Pojazd jest w 100 proc. niskopodłogowy, co daje komfort i bezpieczeństwo podróży osobom o ograniczonej mobilności.

– Jesteśmy ogromnie szczęśliwi, że możemy towarzyszyć MPK Wrocław na drodze do energomobilności. Mamy nadzieje, że będzie to droga pełna sukcesów i owocnej współpracy – mówi Artur Konarski, prezes zarządu EvoBus Polska.

Wartość zakupu opiewa na niespełna 45 mln zł. Pieniądze miejski przewoźnik pozyskał z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Gwarancja bezpieczeństwa

Zakupione przez MPK Wrocław autobusy, zostały poddane licznym testom, w celu weryfikacji bezpieczeństwa i niezawodności pojazdów. Mercedes eCitaro G sprawdził się zarówno podczas jazdy próbnej na kole podbiegunowym, gdzie na nawierzchni o niskiej przyczepności sprawdzane były systemy regulacji dynamiki jazdy, stabilizacji toru jazdy i rekuperacji energii.

Autobus z pasażerami kursował również w gorącej Hiszpanii, gdzie przy temperaturze przekraczającej 30oC  przemierzał strome podjazdy i zjazdy w górach Sierra Nevada.

Rewolucja taborowa

Podpisana dziś umowa na dostawę 11 nowoczesnych, elektrycznych autobusów, to kolejny krok
w stronę rewolucji taborowej. W ostatnich miesiącach przewoźnik podpisał umowę z bydgoską PESĄ na dostawę nawet 40 nowych w pełni niskopodłogowych tramwajów. MPK Wrocław jest również w trakcie realizacji zamówienia na zakup 46 nowoczesnych tramwajów Moderus Gamma 2. Łączna kwota tych trzech zamówień przekracza 750 mln zł.

Podpisanie umowy miało miejsce w siedzibie Grupy Wróbel, autoryzowanego dealera Mercedes-Benz. Działająca we Wrocławiu firma Wróbel na co dzień zatrudnia około 800 pracowników i jest ważnym pracodawcą w regionie.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wrocław: Darmowe przejazdy MPK dla osób z Ukrainy

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWeekend na Dolnym Śląsku: 6 noclegów w Świeradowie-Zdroju i w okolicy
Następny artykułWrocław: Na Dworcu Głównym PKP i w Galerii BWA powstała poczekalnia dla uchodźców. Noclegi i przestrzeń dla matek z dziećmi
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.