Tysiące wolontariuszy będzie sprzątać w weekend Odrę! Jakie śmieci kryją się w rzece?

0
fot. Czysta Odra
a

Rusza pierwsza edycja międzynarodowej Akcji Czysta Odra czyli 854,3 km edukacji ekologicznej. To wyjątkowa rzeka. Łączy Czechy, Polskę i Niemcy. Odra bierze swój początek we wschodnich Czechach, w Górach Odrzańskich w Sudetach, uchodzi zaś do Zalewu Szczecińskiego, a później ostatecznie jej wody trafiają do Bałtyku.

Doliny Odry, jej łęgowe lasy, porównywalne są przyrodniczo do lasów deszczowych. Odra jednak boryka się z gigantycznym problemem, jakim są śmieci. 80% zanieczyszczenia Bałtyku to odpady trafiające z lądu, niestety także spływające Odrą!

Dlatego z inicjatywy wrocławskiego podróżnika i ekologa Dominika Dobrowolskiego rusza pierwsza edycja międzynarodowej akcji sprzątania Odry, ale przede wszystkim walki z jej zaśmieceniem. Już zgłosiło się do udziału tysiące wolontariuszek i wolontariuszy i ponad 150 komitetów organizacyjnych nad Odrą oraz nad jej dopływami od Czech po Bałtyk.

Wśród zgłoszonych uczestników są mieszkańcy nadodrzańskich miejscowości, organizacje społeczne szkoły, samorządy, całe gminy i sołectwa, strażacy, wędkarze, załogi WOPR. Okazuje się, że #OdraNasŁączy, jak brzmi jedno z haseł akcji.

We Wrocławiu odbędzie się inauguracja akcji. W najbliższy piątek 29 kwietnia o godz. 10.00 przy Kładce Zwierzynieckiej (od ul. Na Grobli) odbędzie się pierwsze sprzątanie.

Dzięki Fundacji Wroc Ma Moc będzie też można sprzątać Odrę z kajaków, szczegóły w wydarzeniu: https://www.facebook.com/events/509288024194786

Szykuje się wyjątkowa akcja. Będzie trwała od 29 kwietnia do 8 maja. Każdy może się do niej dołączyć. Aby zgłosić swój udział wystarczy skontaktować się z regionalnymi koordynatorami akcji, wybrać termin i posprzątać swój kawałek rzeki.

100 mikrograntów wspierających akcje sprzątania fundują: Credit Agricole Bank Polska EFL – Wiedza i Biznes – organizatorzy kampanii #MniejPlastiku

We Wrocławiu i Na Dolnym Śląsku akcja objęta jest patronatami Prezydenta Wrocławia, Marszałka Dolnego Śląska oraz Wód Polskich.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł14. Bloki PRL-u – adwokat diabła. Wielkiego podsumowania czas
Następny artykułZapowiada się słoneczna majówka we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Uzupełnij witaminę D3 i korzystaj ze słońca!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.