Trwa dyktatura kobiet? Spotkanie z Marią Anną Potocką w Concordia Design Wrocław

0
a

Kobiety wygrały walkę z mężczyznami, a teraz biorą na nich odwet? A może to tylko intelektualna prowokacja? 8 marca w Concordia Design Wrocław opowie o tym Maria Anna Potocką, autorka książki: „Kobieta postfeministyczna. Dyktatura kobiet”.

Spotkanie rozpocznie się o godz. 18, wstęp jest wolny. Wystarczy zapisać się przez: stronę organizatorów.

Sama Maria Anna Potocka od lat łamie schematy. W roku 1972 założyła pierwszą w komunistycznej Polsce galerię sztuki nowoczesnej. W sypialni swojego mieszkania.
Dziś przedstawia się jako filozof sztuki i dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie MOCAK. Konsekwentnie używa męskich końcówek.

12 lat temu tak tłumaczyła to w wywiadzie dla „Wysokich Obcasów”. – Uważam, że nasz język nie jest gotowy na 'damszczyznę’. Ciągle kretynka czy idiotka brzmią naturalniej niż premierka. Sam język wyśmiewa tę formę. Premier czy artysta to przede wszystkim ludzie, a nie płci. Dopominanie się formy żeńskiej to agresywna forma słabości, lęk przed tym, że silniejszy nas zawłaszczy. Poza tym artysta to forma prawie żeńska, w końcu nie mówi się artyst. W kontekście zawodu czy powołania nie ma miejsca na segregacje płciowe – dowodziła. – Żyjemy obecnie w nadmiarze rozmaitych correctness. Dopominanie się żeńskich końcówek też jest taką przesadą. Poza tym wydaje mi się, że jest upokarzające dla kobiet – dodawała.

To w tamtym wywiadzie mówiła sporo o roli kobiet i mężczyzn. Pytana o tych drugich odpowiedziała: „W domu nie trzymam”. Po latach Potocka napisała książkę zatytułowaną: „Kobieta postfeministyczna. Dyktatura kobiet”.

To publikacja, o której prawie wszyscy zgodnie milczą. Mężczyźni i kobiety – z różnych powodów. Dostaje się i jednym i drugim. Mężczyznom, bo przez wieki tworzyli mentalne, kulturowe i polityczne więzienie dla kobiet. Kobietom, bo dziś – zdaniem autorki – biorą odwet. A krzywda, choć go tłumaczy, to nie usprawiedliwia. Zwycięstwo zobowiązuje bowiem do jakości.

Czy we współczesnej Polsce można mówić o dyktaturze kobiet? Czy to tylko intelektualna prowokacja? A może zachęta, by kobiety jeszcze intensywniej walczyły o swoje prawa?

Na te i inne pytania Maria Anna Potocka odpowie podczas spotkania w Concordia Design Wrocław zatytułowanego: „Krajobraz po bitwie, czyli w co grają współczesne kobiety”

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocławski dom na wodzie był pierwszy w Polsce. Alternatywne rozwiązanie w nieruchomościach
Następny artykuł1000 biletów na największe kinowe hity. Zdobądź je w Magnolia Park
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.