Triathlon dla Januszy i Grażyn nad Zalewem Sulistrowickim

0

„Tercet Egzotyczny”, „Zawał Serca” i „Prażynki Hot Chilli” – to tylko trzy sztafety, które w tym roku wezmą udział w „Triathlonie dla Januszy i Grażyn” – jednej z najciekawszych imprez sportowych na Dolnym Śląsku.

W zawodach łączących pływanie, jazdę na rowerze i bieg  oprócz sztafet wystartują zawodnicy indywidualni. Rozpoczęły się już zapisy i można dołączyć do ich grona.

Szczegółowe informacje znajdują się tutaj:

https://www.aktywnislezanie.pl/index.php/triathlon-dla-januszy-i-grazyn-2022/ .

Choć zawodnicy pochodzą z całej Polski, mają jedną wspólną cechę: sportowa forma jest dla nich nie mniej ważna niż poczucie humoru! „Triathlon dla Januszy i Grażyn” to zawody dla amatorów, którzy lubią dobrą zabawę i wysiłek, bo w pokonanie trasy trzeba też włożyć sporo pracy. To około 1/8 dystansu IronMan, czyli 23,5 km (400 m pływania, 17 km na rowerze i 6 km biegu). A wszystko to w pięknych okolicznościach przyrody:

– nad Zalewem Sulistrowickim na Dolnym Śląsku (start i meta na terenie ośrodka wypoczynkowego SuliCamp)

– oraz w doborowym towarzystwie!

Janusze i Grażyny wystartują 30 lipca, to już piąta edycja wydarzenia.

Tradycją imprezy stała się rywalizacja nie tylko na trasie zawodów, ale również na najlepszy Januszowy i Grażynowy strój! Zawodnicy wykazują się ogromną kreatywnością. Legendą zawodów stał się Dariusz Baran, który co roku prezentuje się w odpowiednio przyciętych „januszowych” wąsach i brodzie, dzierżąc w dłoniach żółte, dmuchane kółko w kształcie żyrafy. W najbliższych zawodach pan Dariusz również wystartuje. Po raz pierwszy bez towarzystwa „żyrafki”, która odchodzi na zasłużoną emeryturę. Na jej miejsce jest już jednak godne  zastępstwo!

Na wszystkich zawodników – zarówno tych, którzy zajmą pierwsze, jak i tych, którzy zdobędą ostatnie miejsca – czekają nagrody. Wezmą udział m.in. w losowaniu ufundowanego przez jednego ze sponsorów roweru górskiego.

Organizatorką zawodów jest Monika Jackowicz z Fundacji Aktywni Ślężanie z Sobótki. Triathlon na wesoło był jej pomysłem. Od początku zależało jej jednak także na tym, by impreza zyskała jeszcze jeden wymiar: integrację, włączenie w sportowe wydarzenie osób z niepełnosprawnościami. Tacy zawodnicy w czasie Triathlonu dla Januszy i Grażyn są witani z otwartymi rękami. W tym roku swój start zadeklarowało już pięć zespołów łączących osobę pełnosprawną i z niepełnosprawnością. Jeden z nich tworzą Nikola i Tomasz.

„Zadzwoniła do mnie mama Nikoli i pyta, czy w tym roku będzie triathlon, bo Nikola ciągle go wspomina, nie może się doczekać!” – opowiada Monika Jackowicz. „Odpowiedziałam, że tak, oczywiście, zapraszamy!” – dodaje.

Nikola niedługo będzie obchodzić 18 urodziny. Urodziła się z wieloma schorzeniami, w związku z tym konieczna jest ciągła rehabilitacja i specjalistyczna opieka. Nastolatka nie chodzi samodzielnie, nie mówi. Stale robi jednak postępy! Nikola uwielbia spotykać się z ludźmi, kocha zwierzęta, bardzo lubi wycieczki i spacery. Potrzebuje kontaktu ze światem, który daje jej wielką radość i siłę do życia.

Tomasz to sportowiec – triathlonista, a także ojciec dwóch chłopców i przedsiębiorca. Zawsze chętny do pomocy i gotowy na nowe wyzwania, dlatego, kiedy Monika Jackowicz zaproponowała mu start w duecie z osobą z niepełnosprawnością, nie wahał się ani przez chwilę. W tym roku wspólnie wystartują już po raz drugi.

Idea włączania osób z niepełnosprawnościami w różne aspekty życia, łącznie z tak wymagającą dyscypliną sportu, jaką jest triathlon, łączy dwie fundacje, które współpracują przy organizacji „Triathlonu dla Januszy i Grażyn”. Od pierwszej edycji Fundacji Aktywni Ślężanie partneruje Fundacja „Potrafię Pomóc” z Wrocławia, która z myślą o kibicach organizuje towarzyszące zawodom animacje dla dzieci i dla całych rodzin (dmuchańce oraz inne atrakcje). Tak będzie również w tym roku. Fundacja „Potrafię Pomóc” od kilkunastu lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnościami. We Wrocławiu prowadzi m.in. Centrum Diagnostyczno-Terapeutyczne Chorób Rzadkich im. Bartłomieja Skrzyńskiego, Mieszkanie Opieki Wytchnieniowej, Wrocławską Szkołę Rodzenia dla Osób z Niepełnosprawnością.

Więcej informacji o Fundacji Aktywni Ślężanie oraz o Triathlonie dla Januszy i Grażyn znaleźć można tutaj:

https://www.aktywnislezanie.pl/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Półkolonie jeździeckie na Partynicach
Następny artykułWrocław: Ostatni bezpłatny koncert organowy w kościele św. Elżbiety [ODBIERZ WEJŚCIÓWKĘ]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.