SZOP-y wracają na ulice Wrocławia. Tu oddasz kłopotliwe odpady

0

Samochody Zbierające Odpady Problemowe nazywane w skrócie SZOP-ami wracają na ulice Wrocławia z początkiem listopada. To efekt nowych umów na odbiór i zagospodarowanie odpadów.

SZOP-y rozpoczną swoje kursy z początkiem listopada. Będą pojawiać się na każdym z osiedli dwa razy w miesiącu. Zbiórka będzie prowadzona od poniedziałku do soboty w godz. 16-20. W każdej lokalizacji postoje aut będą trwały godzinę. W sytuacji zapełnienia pojazdu, postój może zostać skrócony. Na stronie Ekosystemu można już znaleźć grafik pracy SZOP-ów z lokalizacjami i terminami zbiórek do końca tego roku. W grudniu dostępny będzie grafik na cały przyszły rok.

– Powrót SZOP-ów jest odpowiedzią na głosy mieszkańców i Rad Osiedli. Wrocławianie zawsze bardzo pozytywnie odbierali SZOP-y, bo dzięki nim można pozbyć się naprawdę kłopotliwych odpadów. Co więcej, stanowią one także rozpoznawalny element edukacji ekologicznej – wyjaśnia Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystem.

SZOP-y to rozwiązanie chętnie wybierane zwłaszcza przez tych mieszkańców Wrocławia, którzy nie mają możliwości wywiezienia takich przedmiotów do jednego z dwóch wrocławskich punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych, przy ul. Michalczyka lub ul. Janowskiej.

– Od początku funkcjonowania usługi, czyli od 2021 roku SZOP-y zebrały blisko 197 ton odpadów – mówi Aleksandra Palus, rzeczniczka Ekosystem. – Najchętniej oddawaliśmy tam zużyte urządzenia elektryczne i elektroniczne o małych gabarytach – w sumie stanowiły one prawie 115 ton, czyli aż 60% wszystkich oddanych w ten sposób odpadów. Na drugim miejscu uplasowały się farby, kleje, tusze, lepiszcze i żywice o łącznej masie ponad 58 ton.

SZOP-y to prosty sposób na pozbycie się małych elektroodpadów, np. zepsutych suszarek do włosów czy robotów kuchennych, ale i resztek farb, opakowań po farbach, zużytych żarówek, świetlówek, baterii i akumulatorów, a nawet przeterminowanych leków. SZOP-y przyjmują chemikalia – rozpuszczalniki, przeterminowane oleje z silników samochodowych, detergenty, kleje i opakowania po klejach, lepiszcze i żywice, środki ochrony roślin, ale też oleje i tłuszcze jadalne, tusze, tonery do drukarek i termometry rtęciowe. Warto przypomnieć, że płyny (oleje, środki ochrony roślin czy farby) i leki są przyjmowane wyłącznie w szczelnych opakowaniach, zapobiegających przeciekaniu. Muszą posiadać oryginalne etykiety umożliwiające ich identyfikację. Obsługa SZOP-a może odmówić nam przyjęcia odpadów w sytuacji, kiedy istnieje prawdopodobieństwo, że nie pochodzą one z gospodarstwa domowego.

Link do strony z harmonogramami pracy SZOP-ów: https://ekosystem.wroc.pl/segregacja-odpadow/szop1/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNajlepsze Halloween Party we Wrocławiu już w ten weekend [27-28.10]! Przygotowaliście swoje najstraszniejsze przebrania?
Następny artykułDruga edycja Skate Night Wrocław już 27 października!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.