Sudety są dla wszystkich – powstały mapy górskich wycieczek dla osób z niepełnosprawnościami

0

W ramach pionierskiej na Dolnym Śląsku akcji „Łączą nas góry – #KrokDalej z Merrell” osoby z niepełnosprawnościami oraz ich opiekunowie przetestowali specjalnie opracowane mapy trzech sudeckich szlaków w Górach Suchych, Bystrzyckich i Stołowych.

Przewodniki zawierające opisy tras i praktyczne wskazówki ułatwiające turystykę górską trafiły już do bezpłatnego użytku. To pierwsze tego typu działanie na Dolnym Śląsku i jedno z pierwszych w Polsce.

Bo Łączą nas góry

Fundacja Ładne Historie od trzech lat zabiera w góry osoby z różnego rodzaju niepełnosprawnościami oraz ich opiekunów. W tym sezonie podczas 11 wycieczek organizatorzy zapewnili uczestnikom profesjonalny sprzęt, wyszkoloną kadrę i prawie 130 wolontariuszy. Dzięki temu dotychczasowe marzenia o górskich wyprawach dla wielu mieszkańców Dolnego Śląska stały się realne. Akcja cieszy się ogromnym zainteresowaniem. W tym roku organizatorzy poszli o #KrokDalej. Dzięki wsparciu Merrell, którego misją jest m.in. promowanie aktywności na świeżym powietrzu, opracowali dokumentację tras i stworzyli mapy z opisami szlaków, cennymi wskazówkami oraz odpowiedziami na najczęściej zadawane przez uczestników wypraw pytania. To przełomowa na Dolnym Śląsku akcja, która ułatwia samodzielną turystykę górską osobom z niepełnosprawnościami.

Misja trwa. O #KrokDalej

Mapy testowało na szlakach 26 niepełnosprawnych uczestników i 51 wolontariuszy. – Uczestnicy zgłaszali nam, jakie dodatkowe informacje mogłyby się znaleźć w przewodnikach i co jest istotne z punktu widzenia osoby, która porusza się na wózku inwalidzkim – tłumaczy Anna Gerus z Fundacji Ładne Historie. Dzięki opracowanym materiałom osoby z niepełnosprawnościami wyruszą samodzielnie z Sokołowska do Andrzejówki, w Góry Stołowe oraz na szczyt Jagodna. Mapy są dostępne na stronie internetowej https://ladnehistorie.pl/krokdalej-z-merrell z możliwością pobrania i samodzielnego wydruku w domu. Dowiemy się z nich m.in. o szczegółowym przebiegu trasy i ewentualnych utrudnieniach,  a także w których miejscach najlepiej zaplanować odpoczynek. Opracowaniu towarzyszy bogata dokumentacja zdjęciowa eksplorowanych szlaków. Przewodnik przygotowany w ramach akcji „Łączą nas góry – #KrokDalej z Merrell” to także przydatne narzędzie dla rodzin z małymi dziećmi czy seniorów. – Góry są bliżej, niż się wydaje, ale aby naprawdę mogły być w zasięgu ręki, potrzebne są rzetelne i łatwo dostępne informacje o tym, jak i którędy można zacząć je odkrywać na własną rękę, niezależnie od kondycji. Cieszymy się, że dzięki Merrell, partnerowi akcji, udało nam się opracować tak wartościowe narzędzie dla osób o specjalnych potrzebach – dodaje Anna Gerus.

W góry bez barier

Turystyka górska to fantastyczna forma rehabilitacji i rekreacji. W tym roku w ramach projektu „Łączą nas góry” podczas rodzinnych wycieczek na Szrenicę, Włodzickie Wzgórza, Halę pod Śnieżnikiem, Andrzejówkę, Niknącą Łąkę, Jagodną, do Parku w Bukowcu, na Polanę Jakuszycką (dwukrotnie), Wielką Sowę i Kozie Siodło udało się pokonać ponad 92 kilometry. Ze zorganizowanych wędrówek skorzystało 68 osób z niepełnosprawnościami.  Podczas wypraw z Merrell, dowiedziałam się, w których miejscach na trasie będę potrzebowała pomocy, by przejechać wózkiem. To duże ułatwienie. Oby takich map powstało jak najwięcej. Dzięki Ładnym Historiom razem z synem pokochaliśmy góry – mówi Dorota Michalak, mama niepełnosprawnego Franka. Od pierwszej odsłony projektu uczestnicy przeszli już ponad 380 kilometrów sudeckich szlaków. Akcję wspierają ambasadorowie dobrej woli, m.in. himalaista Piotr Snopczyński, sportowiec Łukasz Wawrzyniak oraz Paweł Parus – szef Stowarzyszenia Klubu Kibiców Niepełnosprawnych i pełnomocnik marszałka województwa ds. osób z niepełnosprawnościami.

Dorzuć się do puszki. Pomóż spełnić marzenia

Akcję „Łączą nas góry” wspierać można przez cały rok poprzez stronę internetową https://ladnehistorie.pl/wesprzyj-nas/ . Koszt każdej wyprawy waha się od 4 do 5 tysięcy złotych.

Szczegóły projektu na www.ladnehistorie.pl/lacza-nas-gory oraz w mediach społecznościowych „Łączą nas góry”: https://www.facebook.com/ladnehistorie , https://instagram.com/laczanasgory

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułRuszają bezpłatne szkolenia dla nauczycieli w Alei Bielany!
Następny artykułTargi Jedyne w Swoim Rodzaju po raz pierwszy we Wrocławiu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.