Jeśli myśleliście, że napędzana przez gniewne komentarze online, filmoznawcze analizy i bukmacherskie przewidywania oscarowa gorączka sięgnęła zenitu, zapewniamy, że Kino Nowe Horyzonty zna sposoby, by jeszcze ją podwyższyć.

Na wielkim ekranie zobaczycie ponownie (a niektóre po raz pierwszy!) tytuły, które poruszyły widzów na całym świecie – od spektakularnych widowisk, przez intymne opowieści, aż po przejmujące dokumenty. A zwieńczeniem tego święta kina będzie oczywiście transmisja gali oscarowej na żywo!

Substancja, reż. Coralie Fargeat

Pora nadrobić zaległości

Tegoroczna, 97. gala rozdania Oscarów, będzie bez wątpienia kolejnym wielkim widowiskiem pełnym emocjonujących historii. To najlepszy moment, by zanurzyć się w kinie, które wstrząsnęło publicznością i zachwyciło krytyków.

Emilia Pérez, triumfująca w Cannes, zdobyła aż 13 nominacji, polaryzując widzów swoim oryginalnym połączeniem thrillera, musicalu i dramatu o odwadze do życia w zgodzie ze sobą. The Brutalist, z 10 nominacjami, to epicka opowieść o miłości, sztuce i walce o miejsce w nowym świecie. Wybraniec, który po ostatnich wyborach prezydenckich w Stanach Zjednoczonych wydaje się być jeszcze bardziej aktualny. Stawka jest jednak o wiele szersza, a w najbliższych tygodniach w KNH będziecie mogli zobaczyć jej sporą część. To wyjątkowa okazja, by nadrobić zaległości przed ceremonią i samemu ocenić, kto zasługuje na złotą statuetkę.

Emilia Pérez, reż. Jacques Audiard

Nominowane filmy, które znajdziecie w repertuarze Kina Nowe Horyzonty:

  • Anora, reż. Sean Baker
  • Diuna: Część druga, reż. Denis Villeneuve
  • Dziki robot, reż. Chris Sanders
  • Emilia Pérez, reż. Jacques Audiard
  • Konklawe, reż. Edward Berger
  • Prawdziwy ból, reż. Jesse Eisenberg
  • Substancja, reż. Coralie Fargeat
  • Wybraniec, reż. Ali Abbasi
  • The Brutalist, reż. Brady Corbet
  • Dziewczyna z igłą, reż. Magnus von Horn
  • I’m Still Here, reż. Walter Salles

Dokumenty, które otwierają oczy

Wśród tegorocznych nominacji znalazło się również miejsce dla dwóch niezwykle aktualnych i przejmujących filmów dokumentalnych. Nie chcemy innej ziemi to historia walki mieszkańców palestyńskiej wioski Masafer Yatta, którzy od lat bronią swojego domu przed wysiedleniem. Kamera towarzyszy im w codziennym życiu, pełnym nieustannego napięcia i zagrożenia, a także śledzi perspektywę izraelskiego dziennikarza, który postanawia opowiedzieć światu o ich losie. Film nie daje łatwych odpowiedzi, ale stawia ważne pytania o sprawiedliwość i prawo do własnego miejsca na ziemi. Z kolei Ścieżka dźwiękowa zamachu stanu przenosi nas do lat 60., kiedy jazzowe gwiazdy takie jak Louis Armstrong i Nina Simone zostają wplątane w polityczną grę CIA, wysłani do Afryki, by poprawić wizerunek Stanów Zjednoczonych. W tle – kolonialna walka o wpływy, Patrice Lumumba i rewolucyjne napięcia, które zmieniły bieg historii. Dynamiczny, pełen energii dokument ukazuje, jak muzyka stała się narzędziem propagandy, ale i formą buntu wobec imperializmu.

Nie chcemy innej ziemi, reż. Basel Adra, Hamdan Ballal, Yuval Abraham, Rachel Szor

Krótkie metraże, wielkie emocje

Oscary to również święto krótkometrażowych produkcji – małych form pełnych wielkich emocji. Wśród nominowanych animacji znajdziecie wzruszającą i pełną absurdalnego humoru Wędrówkę cudów, refleksję nad relacją ojca i córki w W cieniu cyprysu, a także Fuj!, które zabierze was w świat dzieciństwa i jego niewinnych obrzydliwości.

Filmy fabularne to opowieści o buncie i determinacji: Ten obcy przedstawia dramat młodej pary walczącej o wspólną przyszłość, Anuja ukazuje ciężką decyzję dziewięcioletniej Hinduski, a Ostatni strażnik rozgrywa się w Południowej Afryce, gdzie młoda kobieta stawia czoła kłusownikom.

 The Last Ranger, reż. Cindy Lee, Darwin Shaw

Światy stworzone kreską i wyobraźnią

A jeśli mowa o animacjach, to ostatni dzień przed oscarową nocą w KNH upłynie właśnie pod ich znakiem. Poza krótkimi metrażami na ekranie pojawi się także Pamiętnik ślimaka – historia outsiderki Grace, której świat wypełniają lęki, książki i kolekcja ozdobnych ślimaków. Kiedy w jej życiu pojawia się ekscentryczna Pinky, zaczyna się droga do samoakceptacji i odkrycia własnej wartości. Film zdobył nagrodę na Festiwalu w Annecy i zachwyca swoją ręcznie animowaną, ciepłą estetyką. To kolejna wzruszająca opowieść twórcy kultowego Mary i Max, który znów udowadnia, że animacja może być głęboko poruszająca.

 Pamiętnik ślimaka, reż. Adam Elliot

Wielki finał: Oscary na żywo!

Wszystkie te filmowe doświadczenia prowadzą do wielkiego finału. Już nakarmieni filmem, pełni wiedzy i trzymając kciuki za naszych faworytów, obejrzymy wspólnie galę oscarową na żywo! Wstęp jest bezpłatny, ale obowiązują vouchery o dowolnej wartości (od 0 do 100 zł), dostępne na stronie kina i w kasach. Cały dochód z tej akcji zostanie przekazany na rzecz Fundacji Ukraina. To będzie noc pełna emocji – dołączcie do nas!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułMarietta – włoskie foccacie na Szewskiej we Wrocławiu
Następny artykułZmień piec – zadbaj o czyste powietrze we Wrocławiu! Spotkanie edukacyjne dla mieszkańców
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.