a

Słoń, lew, krokodyl nilowy, czy żyrafa w naturalnych  rozmiarach zawitają w poniedziałek 23. września do Wroclavii. Wszystko za sprawą wystawy edukacyjnej „Zwierzęta Sawanny”, którą będzie można oglądać na terenie centrum do 6. października. Na najmłodszych gości centrum czekają także prelekcje edukacyjne o ochronie ginących i zagrożonych gatunków zwierząt prowadzone przez pracowników ZOO Wrocław i Fundacji DODO.

Poza wrocławskim ZOO, Wroclavia będzie jedynym miejscem we Wrocławiu, w którym będzie można oko w oko stanąć z ponad 3-metrowym słoniem, czy 4-metrową żyrafą. Oczywiście nie żywymi, jednak zwierzęta poruszają się, wydają naturalne odgłosy, reagują gdy ktoś się do nich zbliża. Dzięki scenografii, która wiernie odzwierciedla naturalne siedliska zamieszkiwane przez te gatunki, odwiedzający będą mogli dowiedzieć się więcej o sawannie i jej mieszkańcach.

We współpracy z ZOO Wrocław

„Zwierzęta Sawanny” to interaktywna wystawa edukacyjna, na której można zobaczyć realistyczne figury zwierząt. Jednak to nie wszystko, bo centrum zaprosiło wrocławskie zoo i jego fundację do współpracy, by przygotować prelekcje edukacyjne o zwierzętach i ich ochronie.

Jest nam niezmiernie miło, że zostaliśmy zaproszeni przez Wroclavię do objęcia patronatu nad całym wydarzeniem. Nasze najważniejsze filary działalności to ochrona gatunkowa zwierząt i edukacja proekologiczna, a event „Zwierzęta Sawanny” doskonale się w nie wpisuje. Dzięki współpracy z centrum możemy uwrażliwiać dzieci na przyrodę, uczyć miłości do zwierząt i zachęcać do zachowań proekologicznych. Warto zaznaczyć, że gatunki wybrane na wystawę, to popularne i kochane zwierzęta, więc praca będzie bardzo przyjemna! Jednak nie bylibyśmy sobą, gdybyśmy nie spróbowali dodać kilku innych gatunków afrykańskich, których ochroną się zajmujemy i które można spotkać w zoo, jak pingwiny przylądkowe, manaty, żółwie pustynne, czy wreszcie okapi – mówi Radosław Ratajszczak prezes zoo.

Na terenie wystawy znajdzie się także obszar zabaw interaktywnych dla dzieci od 4. do 12. roku życia. Na gości czekać będzie szereg tablic edukacyjnych, zawierających informacje o dzikich zwierzętach oraz przyczynach zagrożenia ich wyginięcia.

– Organizując wystawę „Zwierzęta Sawanny” chcieliśmy zadbać o naszych najmłodszych gości. Wierzymy, że odwiedzenie jej będzie nie tylko ciekawą atrakcją, ale także nauką, ponieważ zwracamy w niej również uwagę na zagrożone gatunki zwierząt. Aby wzmocnić walor edukacyjny wystawy, dodatkowo podjęliśmy współpracę z Fundacją Zoo Wrocław DODO, która na co dzień zajmuje się działaniami związanymi z ochroną zwierząt ginących i zagrożonych wyginięciem. Wystawa to doskonały wstęp do rozmów na temat ochrony przyrody, naszej odpowiedzialności i wpływu na zwierzęta świata – mówi Małgorzata Woźniak, dyrektor Wroclavii.

Prelekcje edukacyjne dla przedszkoli i szkół

Od poniedziałku do piątku w dniach 23.09-06.10.2019 r., w godzinach: 9.00, 10.00 i 11.00 zaplanowane są prelekcje edukacyjne dla uczniów szkół podstawowych i przedszkolaków (od 5. do 10. roku życia). Poprowadzą je pracownicy ZOO Wrocław, którzy opowiedzą o życiu zwierząt na sawannie i ochronie przyrody. Będzie można nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawostek o żyrafach czy krokodylach, ale również zdobyć wiedzę, jak na co dzień można przyczyniać się do ochrony środowiska życia tych gatunków, będąc mieszkańcem Polski.

Weekendy o ochronie przyrody dla gości Wroclavii

Z kolei w weekendy centrum zaprasza najmłodszych mieszkańców Wrocławia i okolic na otwarte prelekcje prowadzone przed wolontariuszy z Fundacji DODO. Opowiedzą o tym, jak można pomóc chronić zagrożone gatunki zwierząt oraz o inicjatywach, jakie podejmuje Fundacja na całym świecie. Będzie więc okazja by posłuchać i zobaczyć na zdjęciach pingwiny przylądkowe, lemury katta, okapi, manaty czy lisy fenki.

Kiedy przedstawiciele Wroclavii zaprezentowali nam pomysł i spytali o możliwość współpracy, od razu się zgodziliśmy. Ilu z nas widziało z bliska słonia afrykańskiego, krokodyla nilowego czy zebrę? To niepowtarzalna okazja, aby dzięki tym eksponatom, „zakochać” się w tych zwierzętach i wspomóc ich ochronę. A pomagać można na różne sposoby, chociażby przez codzienne wybory konsumenckie czy wspieranie finansowe projektów ochroniarskich – przekonuje Anna Mękarska, prezes Fundacji DODO.

Prelekcje będą odbywać się co pół godziny, od 12.00 do 15.00 w dniach 28-29. września i 5. października 2019 r. Można zapisać się na nie z wyprzedzeniem przez stronę www.wroclavia.pl – zapisy ruszają 18 września.

Dodatkowe informacje

Wystawa „Zwierzęta Sawanny” będzie dostępna od 23. września do 6. października 2019 r. we Wroclavii. Można oglądać ją codziennie w godzinach otwarcia centrum tj. 9.00 do 19.00. Wstęp na wystawę oraz udział w prelekcjach są bezpłatne.

Wystawa „Zwierzęta sawanny” odbędzie się w Polsce po raz pierwszy. Wcześniej można było ją zobaczyć w centrum Westfield Parly 2 we Francji, należącym do właściciela Wroclavii – firmy Unibail-Rodamco-Westfield. Organizacja wystawy oraz prelekcji edukacyjnych poświęconych ochronie środowiska i zagrożonych gatunków zwierząt wpisuje się w długofalową strategię firmy Unibail-Rodamco-Westifield – „Better Places 2030”, której celem jest tworzenie lepszych miejsc, spełniających najbardziej wyśrubowane standardy ekologiczne i mających wpływ na polepszanie miast.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie na weekend w okolicy Wrocławia? Atrakcje turystyczne w dawnym podwrocławskim uzdrowisku
Następny artykułCharytatywny Maraton Szycia w Przylądku Nadziei
Założyciel serwisu Kocham Wroclaw.