Choć mają w nazwie „mikro”, w rzeczywistości wcale nie są niepozorne. Mikrogranty to świetny sposób na integrację sąsiadów, lepsze poznanie się grup narodowościowych, wspólne spędzanie czasu przez przedstawicieli zupełnie różnych pokoleń. Od 1 do 15 lutego będzie trwał pierwszy tegoroczny nabór projektów do tego programu. My już dziś zapraszamy na spotkania informacyjne, które odbędą się 23, 24 i 25 stycznia. Na każdym z nich będzie można dowiedzieć się, jak zgłosić projekt.

– W ramach Mikrograntów wrocławianie i wrocławianki organizują wydarzenia o bardzo szerokiej tematyce. W tej ofercie pojawia się rękodzieło, rekreacja, spacery edukacyjne, gry miejskie, warsztaty taneczne czy wokalne. Możliwości są naprawdę ogromne. W każdym dotychczasowym naborze zgłaszane były ciekawe, kreatywne propozycje. Jesteśmy przekonani, że i tym razem nie zawiedziemy się na lokalnych liderach – nie tylko tych z określonym stażem, ale też na zupełnie nowych pomysłodawcach – mówi Jagoda Olczyk z Wrocławskiego Instytutu Kultury, który we współpracy z kilkoma innymi podmiotami prowadzi program Mikrograntów.

Warto przypomnieć, że w ramach Mikrograntów istnieją trzy ścieżki – w zależności od tego, kto chce zgłosić projekt, przewidziano spotkania informacyjne w trzech terminach (harmonogram podajemy na końcu komunikatu). Analogicznie – również późniejsze warsztaty i szkolenia, na które będą już obowiązywały zapisy, są podzielone na trzy ścieżki.

  • Pierwsza jest dla młodych organizacji pozarządowych (non-governmental organizations – w skrócie NGO). W jej obrębie można starać się o wsparcie w wysokości do 10 000 zł brutto.
  • Druga jest adresowana do osób fizycznych i grup nieformalnych. Tu można starać się o wsparcie do 5000 zł brutto.
  • Z kolei trzecia ścieżka to Mikrogranty młodzieżowe (dla nieformalnych grup osób w wieku 13-21 lat), gdzie maksymalna kwota wsparcia to 1000 zł brutto.

Zwycięskie inicjatywy w każdej z tych trzech ścieżek poza pieniędzmi mogą liczyć na doradztwo w kwestiach administracyjnych, organizacyjnych, promocyjnych i logistycznych.

Ponieważ we Wrocławiu mieszka już ponad 200 tys. obcokrajowców, Mikrogranty idą z duchem czasu i wspierają działania na rzecz ich integracji. Także ci aplikujący, dla których polski nie jest pierwszym językiem, są mile widziani. W ubiegłym roku do programu już zgłaszali się tacy chętni. Zespół koordynatorski Mikrograntów we współpracy z WroMigrantem oraz punktem informacji dla migrantów, prowadzonym przez Wrocławskie Centrum Rozwoju Społecznego, oferuje im wsparcie – spotkania informacyjne i konsultacyjne będą prowadzone także po ukraińsku, białorusku, rosyjsku i angielsku.

Harmonogram pierwszego tegorocznego naboru Mikrograntów

Spotkania informacyjne:
23.01, godz. 17.30: Mikrogranty NGO, Centrum Sektor 3, ul. Legnicka 65
24.01, godz. 17.30: Mikrogranty dla osób fizycznych i grup nieformalnych, „Barbara”, ul.  Świdnicka 8b (+ transmisja online)
25.01, godz. 17.30: Mikrogranty młodzieżowe, PRZED-POKÓJ H13, ul. Świdnicka 43/45

Warsztaty i szkolenia:
31.01, 1.02, godz. 17-20: Szkolenie Mikrogranty NGO, Centrum Sektor 3, zapisy przez formularz, który pojawi się na fundacja-umbrella.org.pl/mikrogranty-ngo
1.02, godz. 17.30-19: Webinar pisania projektów w Mikrograntach dla osób fizycznych i grup nieformalnych, zapisy na e-mail mikrogranty@instytutkultury.pl
7.02, godz. 17-20: Warsztaty zarządzania projektem w Mikrograntach młodzieżowych | Centrum Sektor 3, zapisy na e-mail mikrograntymlodziezowe@fundacja-umbrella.org.pl

Spotkania informacyjne i konsultacje dla osób z doświadczeniem migranckim i/lub których polski nie jest pierwszym językiem:
30.01, godz. 17.30: spotkanie informacyjne z asystenturą w języku ukraińskim, Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19
31.01, godz. 12-14, 7.02, godz. 15-17: konsultacje pomysłów w językach: ukraińskim, białoruskim, angielskim, rosyjskim, Przejście Dialogu, ul. Świdnicka 19, zapisy na konkretne godziny przez telefon: 538 579 517

Formularz do zgłaszania projektów w ramach pierwszego tegorocznego naboru będzie dostępny od 1 do 15 lutego na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty.

Rozstrzygnięcie w ramach wszystkich trzech ścieżek zostanie ogłoszone 12 marca. Tego dnia dowiemy się, które ze zgłoszonych propozycji otrzymały dofinansowanie. Projekty będą realizowane od początku kwietnia do końca czerwca. Kolejne tegoroczne nabory do Mikrograntów będą trwały od 1 do 15 maja oraz od 1 do 15 września.

Pomysły na projekty można konsultować także mailowo oraz telefonicznie – pod adresami i numerami publikowanymi na stronach Wrocławskiego Instytutu Kultury oraz Fundacji Umbrella.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBULVARY: Nowe miejsce dla kultury i biznesu we Wrocławiu
Następny artykułCiekawe pomysły na wykończenie kuchni. Top 5 pomysłów na funkcjonalną i stylową przestrzeń
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.