Rusza nabór najemców mieszkań na nowym osiedlu TBS-u Wrocław – Leśnica IX [CENY]

0

Zbliża się początek naboru najemców mieszkań na wynajem, które spółka TBS Wrocław buduje na osiedlu Leśnica IX. Rekrutacja ruszy 31 października i potrwa do 30 listopada, a przeprowadzi ją Wydział Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia. 

Mieszkania na wynajem w zielonej okolicy

Osiedle Leśnica IX TBS Wrocław będzie gotowe do końca 2023 roku. Powstaje na działce w obrębie ulic: Błońskiej, Dolnobrzeskiej, Marszowickiej i Uraskiej. TBS Wrocław stworzy tam kameralne osiedle o 3-piętrowej zabudowie dopasowanej do istniejących już budynków spółki. Osiedle Leśnica IX będzie miejscem mocno zielonym – dzięki blisko 260 drzewom i 5 tys. krzewów, które nasadzi TBS, ale też dzięki sąsiedztwu terenów zielonych Wrocławia: Lasu Mokrzańskiego i Parku Leśnickiego.

Budowa jeszcze trwa, ale już 31 października rozpocznie się nabór mieszkańców prowadzony przez Wydział Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia. Rekrutacja wyłoni najemców 201 z łącznie 301 budowanych właśnie mieszkań. Przyszli najemcy zamieszkają w lokalach 1-, 2- lub 3-pokojowych o powierzchni od 35,13 mkw. do 63,64 mkw., wykończonych „pod klucz” i gotowych do umeblowania.

Bezpieczny i stabilny najem mieszkania w trudnych czasach

W ramach naboru Wrocław wyłoni przyszłych najemców lokali, którzy po wpłaceniu partycypacji oraz kaucji podpiszą umowy najmu z TBS-em Wrocław. Spółka stawia na najem długoletni i bezpieczny, co nie jest bez znaczenia w dzisiejszych czasach i w trudnej sytuacji na rynku mieszkaniowym. Mieszkania TBS-u Wrocław – a więc także te budowane w Leśnicy – są wyłącznie na wynajem i nie są objęte możliwością dojścia do własności.

Co zrobić, żeby wynająć mieszkanie na osiedlu Leśnica IX?

Aby zostać najemcą mieszkania na osiedlu Leśnica IX, nie można posiadać prawa do innego lokalu mieszkalnego na terenie miasta. Zainteresowani, którzy mają takie prawo, muszą zadeklarować, że do dnia podpisania umowy najmu lokalu mieszkalnego z TBS-em Wrocław wyzbędą się posiadanego tytułu prawnego. Trzeba też spełniać określone kryteria dochodowe.

Aby ubiegać się o najem, konieczne będzie również złożenie w Wydziale Lokali Mieszkalnych Urzędu Miejskiego Wrocławia (pl. Nowy Targ 1-8) wymaganych do rozpatrzenia sprawy dokumentów:

  • wniosku o najem,
  • deklaracji o średnim miesięcznym dochodzie przypadającym na gospodarstwo domowe w roku poprzednim,
  • zaświadczenia z właściwego miejscowo urzędu skarbowego o wysokości dochodów uzyskanych w roku poprzednim przez osobę ubiegającą się o najem oraz osoby zgłoszone przez nią do wspólnego zamieszkania;
  • dokumentów potwierdzających posiadanie zdolności czynszowej (np. zaświadczenie o wysokości dochodów, decyzja o przyznaniu emerytury i inne, za okres trzech miesięcy poprzedzających złożenie wniosku);
  • innych dokumentów, zaświadczeń i oświadczeń potwierdzających spełnienie kryteriów dających podstawę do naliczenia punktacji przy ocenie wniosków.

Urzędnicy rozpatrzą złożone wnioski pod kątem spełniania wymogów formalnych, a następnie każdy wniosek otrzyma punkty zgodnie z kryteriami ustalonymi w uchwale Rady Miejskiej Wrocławia z 23 czerwca:

30 punktów: za rozwiązanie umowy najmu i zwolnienie lokalu mieszkalnego z zasobu Gminy Wrocław,

20 punktów: za rozliczanie przez wnioskodawcę podatku PIT we Wrocławiu,

10 punktów: za wiek wnioskodawcy (60 lat i więcej),

10 punktów: za zajmowanie byłego mieszkania zakładowego,

8 punktów: za niepełnosprawność członka gospodarstwa domowego do 16. roku życia,

8 punktów: za niepełnosprawność członka gospodarstwa domowego powyżej 16. roku życia w stopniu znacznym lub umiarkowanym,

5 punktów: za dzieci w rodzinie (5 punktów za każde dziecko),

5 punktów: za podejmowane wcześniej przez wnioskodawcę (w okresie 3 lat przed złożeniem wniosku) starania o mieszkanie z zasobu Gminy Wrocław,

3 punkty: za posiadanie książeczki mieszkaniowej wydanej do 23 października 1990 roku.

O kolejności ujęcia na liście osób zakwalifikowanych do zawarcia umowy najmu zdecyduje liczba uzyskanych punktów. Wybór lokalu będzie następował zgodnie z tą kolejnością. Następnie możliwe będzie podpisanie umowy partycypacji oraz umowy najmu bezpośrednio z TBS-em Wrocław. Podpisanie umów najmu będzie poprzedzone weryfikacją spełniania w dalszym ciągu kryteriów dochodowych oraz nieposiadania tytułu prawnego do innego lokalu we Wrocławiu.

Ile będzie kosztował wynajem?

Zgodnie z zasadami systemu budownictwa społecznego, najemcy mieszkań wpłacają partycypację. W przypadku osiedla Leśnica IX, wyniesie ona 1960 zł za 1 mkw. Ponadto, zanim najemcy zamieszkają w nowych mieszkaniach, będą musieli też wpłacić kaucję w wysokości czynszu za jeden miesiąc. Natomiast jeśli chodzi o czynsz za wynajem, to obecnie jego stawkę można prognozować na poziomie 4% wskaźnika wartości odtworzeniowej 1 mkw. lokalu mieszkalnego obowiązującego dla Wrocławia, czyli 26,47 zł za mkw. Dla najmniejszych mieszkań w Leśnicy IX, o powierzchni ok. 30 mkw., czynsz wyniesie zatem ok. 930 zł miesięcznie – bez opłat za ogrzewanie, zimną wodę lub wywóz odpadów, których wysokość zależy od liczby osób mieszkających w danym mieszkaniu. Z kolei czynsz za mieszkanie o powierzchni ok. 63 mkw. wyniesie ok. 1667 zł. Będą to stawki znacznie niższe od rynkowych, bo dziś we Wrocławiu wynajem mieszkania oznacza miesięczny wydatek rzędu co najmniej 3 tys. zł – za sam wynajem, bez mediów.

Szczegółowe informacje na temat wysokości “widełek” dochodowych dla gospodarstw domowych (w zależności od liczby osób) są dostępne na stronie internetowej wrocławskiego TBS-u oraz w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego Wrocławia (bip.um.wroc.pl).

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKomfort termiczny niemowlaka – jak o niego zadbać?
Następny artykułWrocław: Kabaret Smile wystąpi z Nowym programem na 20-lecie!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.