RUSKA 46abc to nie tylko adres, ale też nazwa prowadzonego od kilku lat wielowątkowego projektu, dzięki któremu jedno z podwórek między ulicami Ruską, a św. Antoniego staje się miejscem aktywności twórczych i platformą obcowania ze sztuką w szerokim tego słowa znaczeniu. To wspólne dzieło wielu zaangażowanych pracujących tu artystów i organizacji pozarządowych, instytucji i jednostek miejskich.

Dzięki Galerii Neonów stworzonej we współpracy z Fundacją Neon Side podwórko stało się magnesem dla odwiedzających i wyjątkową przestrzenią dla wydarzeń kulturalnych, wielokrotnie wyróżnianą w rankingach miejsc o szczególnym charakterze. Od 2012 roku gospodarzem tego miejsca jest spółka Wrocławska Rewitalizacja. Priorytetem przy pracach projektowych jest zachowanie cennych istniejących elementów i tradycji przy jednoczesnej adaptacji budynków poprzemysłowych z lat 1900-1910 do dzisiejszych standardów i wymogów bezpieczeństwa.
remont

Na początku projektu Ruska 46abc była położonym w centrum Wrocławia zespołem zabudowy o postindustrialnym charakterze, enklawą działań artystycznych i aktywności różnych grup i inicjatyw oddolnych. Miejscem o niepowtarzalnym charakterze i dużym potencjale, zarówno architektoniczno-funkcjonalnym jak i społecznym, jednocześnie o złym stanie technicznym i zaniedbanych podwórkach.
ruska2

Dzięki różnorodnym działaniom Ruska 46abc staje się miejscem odwiedzanym chętnie nie tylko przez osoby zainteresowane kulturą i sztuką, ale też przez mieszkańców i turystów. To przestrzeń dla pracy – twórczej, społecznej, innowacyjnej – i wymiany myśli, doświadczeń, wrażeń – dzięki działającym tu artystom, stowarzyszeniom, instytucjom oraz gościom zapraszanym do współpracy. Adres ten wyraźnie zaistniał już na kulturalnej mapie Wrocławia.
ruska4

Co już się wydarzyło: 
– generalny remont i przebudowa budynku A;
– remont dachu nad budynkami B i C;
– zabezpieczenie przeciwwilgociowe wszystkich piwnic;
– wymiana stolarki okiennej
– przebudowa wind przy budynkach B i C;
– zainstalowanie eksponatów Galerii Neonów na elewacjach budynków B i C;
– przebudowa pomieszczeń na potrzeby galerii szkła i ceramiki w przejściu bramnym;
– budowa toalet i zaplecza socjalnego dla galerii Świat Nadziei.

W trakcie realizacji: 
– odnowienie stref wejściowych i klatek schodowych;
– wprowadzenie systemu identyfikacji.
ruska2

Planowane działania: 
– wyłączenie podwórka z ruchu kołowego, wprowadzenie elementów zieleni i systemu orientacji;
– uporządkowanie i zagospodarowanie przestrzeni podwórka, aby była bezpieczna i mogła być miejscem tworzenia i prezentacji;
– utworzenie Recepcji Podwórka – punktu informacyjno-wystawienniczego dla odwiedzających i działających w Podwórku;
ruska6
– uruchomienie plenerowej sceny podwórkowej z wykorzystaniem istniejącej rampy przeładunkowej, która udostępniana będzie działającym w podwórku artystom, ale też zaproszonym gościom czy mieszkańcom okolicznych podwórek;
– pozyskanie interesujących inicjatyw i wydarzeń, które przyczynią się do twórczej, aktywnej atmosfery;
– remonty lokali i zakup sprzętów dla 5 wrocławskich instytucji kultury.
ruska5

mat. Wydział Komunikacji Społecznej

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułDziś premiera nowej inwestycji Archicomu – City Forum
Następny artykułPomóż krasnalowi zwiedzić Wrocław i wygraj aparat!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.