Profesor Marcin Drąg z Politechniki Wrocławskiej rozpracował enzym kluczowy do walki z koronawirusem

0

Prof. Marcin Drąg z Wydziału Chemicznego Politechniki Wrocławskiej, wraz z zespołem rozpracował enzym, którego działanie może być kluczowe dla walki z koronawirusem SARS-CoV-2.

Naukowiec jest laureatem tzw. ,,Polskiego Nobla” za rok 2019 z dziedziny nauk chemicznych. O zbadanym enzymie mówi, że jest najważniejszym białkiem, o którym mówią Ci, którzy poszukują szybkiego testu diagnostycznego.

Badania prowadzone przez wrocławskich naukowców są bazą poszukiwań leku na COVID-19.  Enzym, który badał zespół – proteaza SARS-CoV-2 Mpro – tnie białka, które są w tym wirusie.

– Jeśli potraktujemy ten enzym jako zamek, to my dorobiliśmy do niego klucz – porównuje naukowiec. Jak dodaje, enzym ten był znany, ale były do niego miliony kombinacji “kluczy”. – A my znaleźliśmy jeden klucz, który pasuje do tego enzymu – precyzuje.

Z efektów badań mogą za darmo skorzystać inne firmy, które tworzą nowe związki bioaktywne dla wirusa SARS-CoV2, a nawet firmy do opracowania testów diagnostycznych, które pozwalałyby szybciej ustalić, czy ktoś ma koronawirusa.

Tempo pracy nad badaniami cały czas rośnie. Trzymajmy kciuki za naszą wrocławską ekipę naukowców.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułStan zagrożenia epidemicznego w Polsce. Zamknięte granice, galerie handlowe, restauracje, bary…
Następny artykułWrocławska firma Link Taxi będzie wozić za darmo służbę medyczną. Ruszają z akcją ,,Wozimy Bohaterów”
Odkryj Wrocław na nowo