Przedświąteczny czas to okres gorączkowego poszukiwania prezentów dla bliskich. Nietypowym podarunkiem o wyjątkowej symbolice może być prezent związany z Dolnym Śląskiem. Oto 5 pomysłów na regionalne i nieoczywiste prezenty wywodzące się z naszego regionu.
Regionalne wino
Wino z Dolnego Śląska stanowi doskonały prezent dla miłośnika tego szlachetnego trunku. Region ten nie tylko cieszy się długimi tradycjami winiarskimi, ale także obfituje w liczne winnice, które świadczą o rosnącym zainteresowaniu produkcją wina na tych terenach. Wina dolnośląskie odznaczają się unikalnym charakterem, różnorodnością smaków, odmian winogron oraz technik produkcji. Dla pasjonata wina, taki prezent będzie okazją do zapoznania się z bogatym dziedzictwem kultury winiarskiej Dolnego Śląska.
Ceramika Bolesławiecka
Produkty z bolesławieckich zakładów ceramicznych zdobyły rozgłos nie tylko w kraju, ale także na światowym rynku. Już od XVIII wieku trafiają one nawet na dwory królewskie, a w 2017 roku Prezydent Andrzej Duda z małżonką podarowali Księciu Williamowi i Księżnej Kate serwis kawowy z Bolesławca. Charakterystycznym motywem ceramiki bolesławieckiej jest kolorowa dekoracja w formie oczek, wykonana tradycyjną, ręczną metodą stempelkową. Wszystkie wyroby z Bolesławca są ręcznie zdobione z zastosowaniem wiekowych metod. Ceramika z tego regionu to wyjątkowy symbol Dolnego Śląska, stanowiący nie tylko piękną pamiątkę, ale także elegancki prezent.
Bombka Dolnośląska z Milicza
W sercu malowniczej Doliny Baryczy, w Muzeum Bombki w Miliczu, znajdziecie niezwykłą, ręcznie zdobioną Bombkę Dolnośląską, stanowiącą prawdziwy unikat w swojej kategorii. Tym, co wyróżnia Bombkę spośród innych jest jej wyjątkowy wzór oparty na Wzorniku Dolnośląskim. Inspiracje do tego niezwykłego wzoru czerpane są z motywów dekoracyjnych różnych grup etnicznych, które przybyły na Dolny Śląsk po 1945 roku. Każda bombka jest wyjątkowa, gdyż Wzornik Dolnośląski jest indywidualną wizją dekoratora, który ręcznie nanosi różne motywy wzornicze. Od 2021 roku Bombka Dolnośląska posiada certyfikat Urzędu Patentowego, potwierdzając tym samym jej wyjątkową wartość.
Pierniki z Dolnego Śląska
Pierniki od lat stanowią nieodłączny element świątecznego stołu. Nie każdy jednak wie, że te miodowo-korzenne przysmaki swoją tradycję zawdzięczają naszemu regionowi. Najstarszy zapis o produkcji tych „pieprznych ciasteczek” pochodzi już z 1293 roku ze Świdnicy. Ośrodki tradycyjnego wytwarzania pierników można odnaleźć w miastach takich jak Wrocław, Wałbrzych, Legnica czy Bardo. Spośród wielu rodzajów regionalnych pierników, szczególnie znane i cenione są dzisiaj Pierniki Wrocławskie
i Bardzkie. Wyjątkowy smak Pierników Bardzkich wynika z przedłużonego procesu dojrzewania ciasta przed pieczeniem. W okresie świątecznym, szczególnie zachęcamy do skosztowania tych tradycyjnych wypieków, których sekretna receptura sięga stuleci.