Prąd ze słońca zasili zajezdnię. MPK z nową instalacją fotowoltaiczną

0

Panele słoneczne zauważamy głównie na farmach fotowoltaicznych albo dachach prywatnych budynków. Tymczasem okazuje się, że świetnym miejscem na ich montaż może być także… zajezdnia autobusowa! Wrocławskie MPK w jednej z hal uruchomiło właśnie instalację do czerpania prądu ze światła słonecznego.

135 paneli solarnych znalazło się na dachu jednego z nowszych budynków zajezdni przy ul. Obornickiej. Znajduje się w nim hala do codziennej obsługi autobusów, które skończyły kursowanie, oraz nowoczesna automatyczna myjnia. Hala zużywa rocznie 101 tys. kWh. Instalacja solarna na jej dachu pokryje połowę tego zapotrzebowania, co pozwoli zaoszczędzić w skali roku 30 tysięcy złotych.

– Każdy nasz pracownik będzie mógł na bieżąco obserwować efekty, jakie daje ta inwestycja – mówi prezes MPK, Krzysztof Balawejder. – To dzięki specjalnemu wyświetlaczowi, który został zainstalowany w hali. Odlicza on m.in. zaoszczędzone pieniądze oraz pokazuje ile dwutlenku węgla i pyłów nie wyemitowaliśmy do atmosfery.

Warta ponad 200 tys. złotych inwestycja zwróci się przewoźnikowi w ciągu 8 lat. W kolejnych latach spółka planuje uruchomić podobne instalacje na dachach innych swoich obiektów, nie tylko w zajezdni autobusowej.

 

Ekologiczne plany

Do innych proekologicznych działań wrocławskiego MPK należą:

  • wymienienie w tym roku 60 najstarszych autobusów na nowsze i bardziej ekologiczne, spełniające najsurowsze normy spalania EURO6

  • inwestycje w tabor nieemisyjny, czyli podpisanie umowy na zakup 25 Moderusów Gamma z opcją dokupienia 21 sztuk oraz remont generalny 46 tramwajów,

  • budowa na zajezdni Borek energooszczędnej i przyjaznej dla środowiska myjni dla tramwajów,

  • przygotowania do zakupu autobusów elektrycznych oraz budowy kompletnej infrastruktury do ich ładowania – w tym celu przewoźnik stara się o pieniądze z Krajowego Plan Odbudowy oraz Regionalnego Programu Operacyjnego 2021-2027.

Sprawdź również: MPK da pracę ludziom z Aquaparku. Będą sprzątać autobusy i tramwaje

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułTe pluszaki wyglądają jak uratowane przez Ekostraż zwierzęta – licytuj i pomagaj!
Następny artykułNa terenie Bulwarów Książęcych otwarto pierwszą prywatną wystawę archeologiczną!