Piąta edycja Dnia Trójkąta skupi się na opowieściach i legendach o niezwykłych postaciach związanych z Przedmieściem Oławskim. Strefa Kultury Wrocław zaprasza mieszkanki i mieszkańców osiedla do wspólnego odkrywania historii rzemieślników, przedsiębiorczyń i naukowców, którzy i które kiedyś zamieszkiwali osiedle oraz bliższego poznania osób obecnie działających i współtworzących życie na Trójkącie.

Wielkie święto Przedmieścia Oławskiego, tym razem obchodzone na pożegnanie wakacji w sobotę 28 sierpnia rozpocznie się o godzinie 11:00. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, na część obowiązywały będą zapisy.

– Przedmieście Oławskie obfituje w wyjątkowe historie związane z postaciami działającymi na osiedlu dawniej i współcześnie.  Dlatego też, pragniemy przybliżyć ich ciekawe życiorysy i pielęgnować pamięć o osobach tworzących spuściznę tego niesamowitego osiedla. – mówią koordynatorzy programu Sąsiadujemy. – Liczymy na to, że tegoroczna tematyka spodoba się mieszkańcom i mieszkankom Przedmieścia Oławskiego, a szereg aktywności, które przygotowaliśmy wraz z naszymi partnerami, sprawią, że legendy z Trójkąta wybrzmią na nowo i zainspirują do działania. – dodają.

Wspólne świętowanie rozpocznie się leniwym śniadaniem przygotowanym przez lokalną kawiarnię  Alternatywy 4 w Parku na Niskich Łąkach, gdzie rozegrany zostanie także sąsiedzki turniej gry w boule oraz posłuchać będzie można rozmowy Joanny Rajkowskiej i Łukasza Iwaniuka o wyjątkowym ekosystemie w pobliskiej Trafostacji.  Szykuje się również nie lada gratka dla entuzjastek i entuzjastów Przedmieścia Oławskiego – konkurs wiedzy o osiedlu poprowadzi rdzenna mieszkanka Trójkąta, Agnieszka Dubaniowska.

Wyjątkowe postaci – niezapomniane spacery


Mieszkanki i mieszkańcy Trójkąta uwielbiają spacerować, dlatego też przygotowano dla nich aż cztery spacery tematyczne po osiedlu (w tym jeden tłumaczony na Polski Język Migowy). Z przewodnikiem Szymonem Maraszewskim ruszyć będzie można szlakiem postaci z przeszłości, z Martą Miniewicz poznać persony widoczne na murach Trójkąta, a z historyczką sztuki Ewą Plutą przejść się śladami niezwykłych kobiet z Przedmieścia Oławskiego (oprowadzanie tłumaczone na PJM). Wieczorem, podczas ostatniej wędrówki, razem z Małgorzatą Ulrich-Kornacką uczestnicy spaceru poznają osoby znane z miejskich legend, filmów, piosenek czy książek, których sylwetki skrywają podwórka i kamienice Trójkąta.

Organizatorzy przygotowali szereg warsztatów i aktywności zainspirowanych legendarnymi postaciami Przedmieścia Oławskiego. W Splotce (ul. Traugutta 68) odbęda się warsztaty z tworzenia oławskich kilimów, w Przedpokoju  H13 (ul. Hercena 13) każdy uczestnik będzie mógł poczuć się jak założyciel dawnej fabryki papieru, Richard Chutsch, i stworzyć własne pocztówki! A biorąc udział w grze miejskiej odkryć historię wyjątkowej śpiewaczki, Charlotte Kraeker-Dietrich. Na podwórzu przy ul. Kościuszki 135 będzie można odpicować rowery, niczym Otto Beckmann, założyciel pierwszej w Breslau fabryki welocypedów. Z kolei w Centrum na Przedmieściu (ul. Prądzyńskiego 39A) będzie miało miejsce czytanie performatywne „Legend z Trójkąta”, podczas którego zainteresowani udadzą się w podróży w czasie i odwiedzą Przedmieście Oławskie za czasów PRL-u.

Osiedlowy relaks i potańcówka

W tym roku Sąsiedzka Strefa Relaksu znajdować będzie się  w ogrodzie Muzeum Etnograficznego (ul. Traugutta 111-113). Poza możliwością odpoczynku i napicia się pysznej kawy, na przybyłych czekać będą słuchowiska o historiach postaci z Przedmieścia oraz galeria portretów współczesnych mieszkańców. To nie wszystko – chętni będą mogli zapozować do zdjęcia u mistrza obiektywu Piotra Spigiela, a nawet zazielenić Przedmieście sadząc drzewa w Parku na Niskich Łąkach! Wieczorem, jako zwieńczenie święta osiedla, w tym samym parku, odbędzie się wielka sąsiedzka potańcówka! Do tańca przygrywać będzie wyjątkowa 12-osobowa orkiestra dęta!

Czujmy się bezpiecznie na Trójkącie

Wszystkie wydarzenia będą organizowane z zachowaniem wymaganych zasad bezpieczeństwa i ostrożności. Organizatorzy proszą także o zabranie ze sobą środków ochrony osobistej (np. maseczek). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na część wydarzeń obowiązują zapisy. Formularze rejestracyjne (m.in. na spacery) dostępne będą od środy, 18 sierpnia, na stronie: strefakultury.pl/zapisy-dzien-trojkata.

Dzień Trójkąta odbędzie się 28 sierpnia na Przedmieściu Oławskim. Pełny program wydarzenia jest dostępny na strefakultury.pl/sasiadujemy oraz facebook.com/sasiadujemy.

Impreza organizowana jest przez Strefę Kultury Wrocław w ramach programu Sąsiadujemy. Sponsorem tegorocznej edycji jest Angel Poland Group. Wydarzenie dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.

Program Dnia Trójkąta 2021

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny. Te, na które obowiązują zapisy, zostały oznaczone gwiazdką. Rejestracja rusza 18 sierpnia na: www.strefakultury.pl/zapisy-dzien-trojkata

11:00 – 13:00 | Park na Niskich Łąkach 

Leniwe śniadanie na trawie w parku na dobry początek dnia. Do roślinnych pyszności przygotowanych przez Alternatywy 4 akompaniować nam będzie szum drzew i śpiew ptaków. Koce, poduchy i dobre jedzenie, czyli idealna inauguracja całodniowego świętowania.

12:00 – 15:00 | Park na Niskich Łąkach 

Turniej gry w boule, czyli trochę ruchu po śniadaniu dla wszystkich i w każdym wieku. A dla znawców Przedmieścia Oławskiego konkurs wiedzy o osiedlu prowadzony przez Agnieszkę Dubaniowską.

13:00 – 16:00 | Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a 

Otwarty warsztat sitodruku – odbijanie na materiale szablonów z postaciami z Przedmieścia Oławskiego. Zachęcamy również do zabrania własnych toreb lub koszulek!

13:00 – 18:00 | Muzeum Etnograficzne, ul. Traugutta 111-113 

Sąsiedzka Strefa Relaksu – osiedlowe spotkania, leżaki, gry planszowe, kawa i rozmowy. A do tego:

 • 13:00 –18:00 | sąsiedzi i sąsiadki na zdjęciach. Prezentacja portretówmieszkańców osiedla
 • 13:00 – 18:00 | słuchowiskaz historiami postaci z Przedmieścia Oławskiego w roli głównej
 • 13:00 – 15:00 | jednodniowy zakład fotograficzny – pamiątkowe portrety wykona Piotr Spigiel. Zdjęcia drukowane będą na miejscu!

13:00 – 19:00 | Przedpokój H13, ul. Hercena 13
* Bądź jak założyciel dawnej fabryki papieru, Richard Chutsch, i stwórz własne pocztówki razem z Zuzą Tokarską. Do wyboru dwie pory:

 • 13:00 – 15:00 | pierwsza grupa
 • 17:00 – 19:00 | druga grupa

12:00 – 18:30 | Splotka, ul. Traugutta 68 

*Przenieś się do dawnej fabryki bawełny i stwórz z Moniką Splotką oławskie kilimy, czyli wzorzyste, dekoracyjne tkaniny. Do wyboru dwie pory:

 • 12:00 – 15:00 | dorośli z dziećmi 6+
 • 15:30 – 18:30 | dorośli

14:00 – 16:00 | Trafostacja, ul. Na Niskich Łąkach 2a 

Z artystką, Joanną Rajkowską, o Trafostacji, stworzonym w niej ekosystemie, a także o jego przyszłości, rozmawia Łukasz Iwaniuk. A po rozmowie zwiedzanie wnętrza instalacji!

14:00 – 16:00 | Centrum Integracji Mieszkańców Nowe Łąki, ul. Traugutta 81 

*Zagraj w grę miejską i odkryj historię wyjątkowej śpiewaczki, Charlotte Kraeker-Dietrich. Drużyny mogą liczyć od 2 do 5 osób.

 16:00 – 19:00 | podwórze przy ul. Kościuszki 135 

*Bądź jak Otto Beckmann, założyciel pierwszej w Breslau fabryki welocypedów, i odpicuj swój rower. Przegląd, regulacja, naprawy – wszystko to wykonacie razem z ekipą Rowerowni CRK.

17:00 – 17:40 | Centrum na Przedmieściu, ul. Prądzyńskiego 39a 

Czytanie performatywne „Legendy z Trójkąta”, czyli podróż z Teatrem Układ Formalny do historii Przedmieścia Oławskiego z czasów PRL-u .

19:00 – 22:30 | Park na Niskich Łąkach  

Sąsiedzka potańcówka. Do tańca zagra nam 12-osobowa orkiestra dęta!

4 sąsiedzkie spacery

zbiórka: zbieg ulic Kościuszki i Komuny Paryskiej (przy infopunkcie)

 • 11:00 – 13:00 I*Szlakiem postaci z przeszłości oprowadzi Szymon Maraszewski.
 • 13:30 – 15:30 I*Szlakiem postaci widocznych na murach oprowadzi Marta Miniewicz.
 • 16:00 – 18:00 I *Szlakiem kobiet z Przedmieścia Oławskiego oprowadzi Ewa Pluta. Oprowadzanie tłumaczone na Polski Język Migowy.
 • 18:30 – 20:30 I *Szlakiem postaci z legend, filmów, piosenek i książek oprowadzi Małgorzata Ulrich-Kornacka.

Wydarzenia towarzyszące:

cały dzień | Park na Niskich Łąkach 

Obejrzyj rzeźbę ,,Elizavieta Kino” białoruskiego artysty Doctora Oy, którą stworzył w Pracowni Komuny Paryskiej 45 podczas pobytu rezydencyjnego „Białoruska wiosna” w ramach programu AIR Wro.

11:30 – 12:30 | Park na Niskich Łąkach 

Zazieleń Przedmieście z Angel Poland Group! Weź udział w konkursie i posadź z nami drzewa w Parku na Niskich Łąkach.

12:00 – 15:00 | Park na Niskich Łąkach 

Porozmawiaj z przedstawicielami Akademii Liderów Przedmieścia Oławskiego, dowiedz się więcej na temat pomocy osobom w kryzysie bezdomności, a także przyłącz się do tworzenia Sąsiedzkiej mapy Przedmieścia Oławskiego oraz Gminnego Planu Rewitalizacji.

13:00 – 18:00 | Muzeum Etnograficzne | ul. Traugutta 111-113 

W sobotę wstęp na wystawę stałą i czasową jest wolny.

13:00 – 19:00 | Przedpokój H13, ul. Hercena 13 
Wystawa portretów dawnych mieszkańców Przedmieścia Oławskiego ze zbiorów Mariusza Kotkowskiego

15:00 – 16:00 | zbiórka: zbieg ul. Kościuszki i Komuny Paryskiej 

* Szlakiem murali Brave Kids & Culpeer4change Magdalena Szopian oraz artysta Mikołaj Rejs

W trakcie Dnia Trójkąta 2021, w godzinach 11:00 – 18:30  czynny będzie InfopunktZnajdziecie go u zbiegu ulic Kościuszki i Komuny Paryskiej. 

Wydarzenie na Facebooku: TUTAJ

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPierwsze takie wagony rowerowe w Kolejach Dolnośląskich. Pomieszczą 60 rowerów!
Następny artykułLetni koncert jazzowy w Ovo Wrocław już w piątek! [WSTĘP WOLNY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.