Poznaj nowoczesny i zdrowy sposób nawilżania powietrza

0

Odpowiednia wilgotność powietrza w mieszkaniu jest niezwykle ważna dla utrzymania dobrego zdrowia, samopoczucia i urody. Dlaczego należy nawilżać powietrze oraz jaki jest najlepszy sposób na podniesienie wilgotności w domu przeczytasz w tym artykule.

Odpowiednie nawilżenie powietrza

Wilgotność powietrza to ilość pary wodnej w powietrzu. Najbardziej optymalnym poziomem wilgotności dla dobrego samopoczucia i zdrowia to 40% – 60%.
Do sprawdzania wilgotności powietrza w mieszkaniu zaopatrz się w higrometr dostępny stacjonarnie w marketach budowlanych lub online.

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza Klarta Humea Wifi, Źródło: www.klarta.pl

Idealny sposób na zdrowe i nawilżone powietrze

Sposobów na nawilżenie powietrza jest sporo, niektóre znane są od pokoleń. Jednym z nich i najbardziej znanym jest wieszanie mokrych, wypranych ręczników na gorący kaloryfer, z których woda zostaje naturalnie odparowywana do pomieszczenia tzw. metodą ewaporacji.

Sposób dobry, ale niezbyt estetyczny i może być szkodliwy dla zdrowia, jeśli do prania użyte zostały duże ilości środków piorących. Wraz z wodą są odparowywane i trafiają do dróg oddechowych.

Poza tym pod wpływem ciepła ich zapach staje się bardziej intensywny. Ta metoda nawilżania powietrza może nadmiernie zawilgocić pomieszczenie prowadząc do negatywnych skutków zdrowotnych.

Do nowoczesnego sposobu nawilżania powietrza naturalnym procesem odparowywania wody (jak przy mokrych ręcznikach) wybierz zdrowy nawilżacz ewaporacyjny.

Złożony jest z obudowy, wentylatora, zbiornika na wodę i maty nawilżającej, z której odparowywana jest woda. Urządzeniem bezpiecznym dla dzieci, alergików i astmatyków jest nawilżacz powietrza Klarty z wkładem antybakteryjnym.

Nawilżacze ewaporacyjne są energooszczędne i bezawaryjne. Posiadają nocny tryb pracy i mogą być używane w sypialni lub w pokoju dziecięcym poprawiając komfort snu.

Kiedy powietrze w mieszkaniu jest najbardziej suche?

Na poziom nawilżenia powietrza w domu mają wpływ pory roku, temperatura oraz wentylacja. Suche powietrze dokucza najbardziej zimą podczas mrozów oraz w  bezdeszczowe dni wiosną i latem – wilgotność może osiągnąć nawet 30 %, zwłaszcza jeśli za oknem temperatura spada poniżej zera.

Nawilżacz ewaporacyjny z higrostatem pozwala kontrolować nawilżenie i automatycznie ustawić pożądany poziom wilgotności

Wilgoć powietrza na zewnątrz podczas mrozów zamieniana jest w szron. W takie dni podczas wietrzenia mieszkania powietrze zostaje dodatkowo wysuszone przez ogrzewanie.

Zimą okna są rzadziej otwierane ze względu na odkręcone kaloryfery i obawę o wysokie koszty ogrzewania. To duży błąd, świeże powietrze musi być wpuszczane do domu przynajmniej dwa razy dziennie rano i wieczorem przez kilkanaście minut.

Suche powietrze jest szkodliwe

Suche powietrze odczujesz zwłaszcza po nocy, kiedy budzisz się z zatkanym nosem i suchością w ustach.

Objawy związane z suchym powietrzem:

  • drapanie w gardle,
  • podrażniona, swędząca  skóra,
  • wysuszenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych,
  • katar,
  • bóle głowy,
  • rozdrażnienie,
  • problemy ze snem,
  • chrypka,
  • zaczerwienione, piekące oczy,
  • zaostrzenie objawów alergicznych,
  • zmniejszenie odporności,
  • częstsze infekcje.

W suchym powietrzu unosi się więcej kurzu, alergenów, bakterii i wirusów odczuwanych zwłaszcza przez alergików i astmatyków, ponieważ objawy alergiczne w niskiej wilgotności nasilają się. Jeśli odczuwasz powyższe dolegliwości i chcesz kompleksowo zadbać o zdrowie i lepsze samopoczucie kup oczyszczacz i nawilżacz dla alergików na Klarta.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPowstanie 10 wiat rowerowych dla mieszkańców [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]
Następny artykułOkulary korekcyjne – co należy wiedzieć przed ich zakupem?
Małgorzata Braszka
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.