Pożegnanie legendarnego ,,ogórka” na placu Centrum Historii Zajezdnia

0
a

9 listopada (sobota) o godz. 15.00, na placu Centrum Historii Zajezdnia w obecności Jacka Sutryka – prezydenta Wrocławia, Mark Mutor – dyrektor Centrum Historii Zajezdnia przekazał historyczny autobus Jelcz prof. Cezaremu Madryasowi – rektorowi Politechniki Wrocławskiej.

Pojazd trafił do warsztatów uczelni, gdzie specjaliści dokonają ekspertyzy jego stanu technicznego.

W ten sposób rozpoczną się prace nad przywróceniem świetności Jelczowi 043, zwanemu ze względu na charakterystyczny wygląd „ogórkiem”. 26 sierpnia 1980 roku, Tomasz Surowiec pojazdem tego samego typu zablokował wyjazd z Zajezdni nr 7 przy ul Grabiszyńskiej, rozpoczynając strajk we Wrocławiu.

W czerwcu bieżącego roku w sprawie remontu „ogórka” podpisano porozumienie między Centrum Historii Zajezdnia, Politechniką Wrocławską i NSZZ „Solidarność” Region Dolny Śląsk. Rozpoczyna się pierwszy etap prac, które mają przywrócić pojazdowi pełną sprawność i dawny wygląd.

W przyszłości legendarny „ogórek” powróci do Zajezdni, gdzie będzie służył turystom, którzy będą podróżowali nim podczas zwiedzania miasta.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułUłańska Fiesta Dobroci: piknik patriotyczno – charytatywny
Następny artykułObchody Święta Niepodległości we Wrocławiu [CO, GDZIE, KIEDY]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.