Obchody Święta Niepodległości we Wrocławiu [CO, GDZIE, KIEDY]

0

Z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, jak co roku miasto Wrocław zaprasza wszystkich mieszkańców Wrocławia do wzięcia udziału w wyjątkowej Radosnej Paradzie Niepodległości oraz pierwszym Wrocławskim Biegu Niepodległości, które odbędą się w poniedziałek 11 listopada 2019 r.

Osiemnasta edycja Radosnej Parady Niepodległości

Parada wystartuje z placu przy Centrum Historii Zajezdnia, a następnie przemieści się w stronę pl. Wolności. Na wysokości skrzyżowania z ulicą Prostą pochód zatrzyma się, aby wprowadzić grupę najmłodszych uczestników, tj. dzieci w wieku przedszkolnym oraz z klas 1 – 3 szkół podstawowych wraz z rodzinami. Po dotarciu na pl. Wolności uczestnicy zostaną rozmieszczeni w dwóch sektorach, gdzie otrzymają biało-czerwone folie, za pomocą których utworzą flagę Polski, widzianą z lotu ptaka.Oficjalne uroczystości rozpoczną się wspólnym odśpiewaniem pieśni patriotycznych, po którym nastąpią wojskowe ceremoniały i parada formacji mundurowych. Wszystkich uczestników Parady zachęcamy do przyniesienia ze sobą biało-czerwonych flag Polski. Jak co roku w rolę Józefa Piłsudskiego wcieli się aktor Stanisław Melski.

Do udziału zaproszeni są wszyscy mieszkańcy Wrocławia – rodziny z dziećmi, uczniowie szkół, młodzież, dorośli i seniorzy.

Szczegółowy harmonogram wydarzenia:
9.45 – zbiórka pod Centrum Historii Zajezdnia
10.00 – zbiórka przy ul. Prostej dzieci z przedszkoli i klas 1-3 szkół podstawowych wraz z rodzinami
11.00 – wyjście pochodu Służb Mundurowych spod Bazyliki św. Elżbiety wraz z przejazdem bryczki z Józefem Piłsudskim
11.30 – część oficjalna Parady na placu Wolności
– wejście przedstawicieli Władz, pododdziałów Służb Mundurowych,
– defilada zgodna z protokołem państwowym,
– przemówienia przedstawicieli stosownych urzędów
Od 12.30 wspólne odśpiewanie pieśni patriotycznych, występy orkiestry, zespołu Gieni Dudki, formacji tanecznych
15.00 – zakończenie imprezy

Utrudnienia dla ruchu:
Czas trwania: 10.00 -12.00
Trasa: Centrum Zajezdnia, Grabiszyńska, pl. Legionów, Krupnicza, pl. Wolności (NFM).
Przewidywana liczba osób: 3000

Pierwszy Wrocławski Bieg Niepodległości

Wrocławski Bieg Niepodległości to nowa propozycja wśród imprez biegowych. W tym roku po raz pierwszy w Stolicy Dolnego Śląska uczestnicy będą mogli pobiec w samym centrum miasta, łącząc w ten sposób radosne celebrowanie z uhonorowaniem najważniejszych epizodów historii Rzeczypospolitej. Biegacze wyruszą z Rynku o godzinie 17:00, po czym przemierzą dziesięciokilometrową trasę w centrum miasta, by wrócić na linię mety, położoną nieopodal startu.

Przy trasie, średnio co 2 kilometry, znajdą się punkty z atrakcjami dodatkowymi, przygotowanymi przez Partnerów biegu: inscenizacjami historycznymi, spotkaniami edukacyjnymi, chórem wykonującym patriotyczne pieśni oraz wystawą fotografii z przeszłości. Dzięki temu, nie tylko sami zawodnicy, ale i rzesze mieszkańców miasta będą mogły włączyć się aktywnie w uhonorowanie 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Każdy z biegaczy otrzyma na mecie pamiątkowy medal w kształcie zarysu konturów Wrocławia, z emaliowaną flaga narodową, godłem oraz wizerunkiem Starego Ratusza na rewersie. Uczestnicy odbiorą w Biurze Zawodów także śpiewniki patriotyczne oraz koszulki techniczne z długim rękawem, ułatwiające komfortowe bieganie niezależnie od warunków atmosferycznych.

Utrudnienia dla ruchu:
czas trwania: 17.00 – 19.00
Trasa: start Rynek, Odrzańska, Grodzka, most Piaskowy, św. Jadwigi, most Młyński, pl. Bema, Sienkiewicza, Wyszyńskiego, most Pokoju, Purkyniego, Bł. Czesława, Oławska, Podwale, Dworcowa, Piłsudskiego, Świdnicka, Modrzejewskiej, Opera, Podwale, Ruska, Białoskórnicza, Nowy Świat, Grodzka, Brama Uniwersytecka, Kuźnicza, meta Rynek.
Dokładna trasa (mapka): https://www.wroclawmaraton.pl/wroclawski-bieg-niepodleglosci/i-wroc%C5%82awski-bieg-niepodleg%C5%82o%C5%9Bci/trasa-2-2.html

Przewidywana liczba osób: 3000

Więcej informacji na temat wrocławskich obchodów Dnia Niepodległości we Wrocławiu: https://www.wroclaw.pl/dzien-niepodleglosci-wroclaw-2019

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPożegnanie legendarnego ,,ogórka” na placu Centrum Historii Zajezdnia
Następny artykułKoncerty Wrocław – co jest grane? [12 – 16 listopada]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.