Pomysł na weekend w okolicach Wrocławia: Niesamowity Bukowiec! [PARK, FOLWARK, MUZEUM]

0

Dolny Śląsk jest pełen tajemnic i ciągle zaskakuje pięknymi lokalizacjami. Jednym z takich miejsc jest Bukowiec — mała, pełna atrakcji urokliwa wieś w Rudawach Janowickich, która była letniskiem dla zamożnych rodzin niemieckich już w XIV wieku. Spędzisz tu dzień pełen wrażeń w otoczeniu malowniczych krajobrazów.

Sprawdź, dlaczego Bukowiec to doskonały pomysł na weekend! 

Dojazd i parking

Bukowiec znajduje się 20 km od Szklarskiej Poręby i 7 km od Karpacza. 

Jadąc z Jeleniej Góry, należy najpierw kierować się na Mysłakowice, a następnie na Kostrzycę, z której to odbić można właśnie na Bukowiec. Dalej pojawiać się będą znaki kierujące do parku krajobrazowego. W samej wiosce znajduje się parking, leżący po prawej stronie od wiejskich zabudowań (współrzędne parkingu w Bukowcu to 50.8248, 15.8155).

Tuż obok jest piękny park, do którego wejście jest całkowicie bezpłatne. 

Pałac rodziny Von Reden i park w Bukowcu — piękne tereny spacerowe

Park w Bukowcu zajmuje powierzchnię aż ponad 100 hektarów i zyskał swoją świetność w 1815 roku, kiedy to został ostatecznie przebudowany przez Fryderykę Karolinę Reder. Dziś jest on w rewitalizacji z ramienia Fundacji Doliny Pałaców i Ogrodów Kotliny Jeleniogórskiej.

Na jego terenie znajduje się pałac, a także wieża widokowa, z której podziwiać można panoramę gór oraz Śnieżkę; kręgi druidów, ruiny amfiteatru, wzgórze, dom kąpielowy, a także tzw. Dom Ogrodnika. Spacerować można także wokół stawów, zwiedzać herbaciarnię oraz zabudowania folwarczne

Dookoła parku rozpościera się fenomenalna panorama Karkonoszy, a chodzić można po licznych spacerowych alejkach. Co więcej, w wyznaczonych miejscach w parku można nawet zapalić ognisko, a po stawie przepłynąć się łódką. Podczas zwiedzania całego terenu, goście mają możliwość przeczytać wiele informacji na temat parku, które znajdują się na tablicach informacyjnych.

Stary browar z księgarnią — muzeum Tajemniczy Las

Z pewnością wielu osobom spodoba się także atrakcja w postaci kawiarenki i interaktywnego muzeum z księgarnią. Zarówno dorosłym, jak i dzieciom podoba się muzeum Tajemniczy Las, w którym zobaczyć można wysokiej jakości wystawy i np. interaktywne odsłuchiwanie odgłosów zwierząt. 

Muzeum w Dolinie Pałaców i Ogrodów

Z kolei w tym drugim muzeum można zgłębić tajemnice okolic Bukowca. Wystawa składa się z makiety pałaców i zamków, a goście mogą także zobaczyć zdjęcia i mapy okolic, a także obejrzeć film. Dostępne jest także słuchowisko, w którym to Izabela Czartoryska opowiada swoje wspomnienia z pobytu w Dolinie Pałaców i Ogrodów. 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław pod ciśnieniem, czyli o historii najbardziej znanych wież ciśnień: Na Grobli i Sudecka
Następny artykułWrocław: Przy szkołach i przedszkolach powstaną nowe ogródki warzywne
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.