Podróż z Wrocławia do Czech. Jak i gdzie kupić kupić winiety drogowe?

0

Planując wycieczkę z Wrocławia do Czech, warto wziąć pod uwagę kilka istotnych elementów. Podczas wyboru atrakcji, musimy zwrócić uwagę na dojazd do nich – jakimi drogami będziemy podróżować oraz, czy nie będziemy potrzebować winiet. Jest to bowiem bardzo ważne. Jeżeli nie dostosujemy się do obowiązujących przepisów, może nam grozić niemała kara.

Co warto zwiedzić w Czechach? Jak uporać się z winietami?

Z Wrocławia do Czech – co warto zwiedzić?

Główną atrakcją Cech jest ich stolica – Praga. To właśnie tutaj z chęcią wybierają się osoby zamieszkujące Dolny Śląsk. Z Wrocławia dojedziemy tam w niecałe 4 godziny! Czeka tam na nas wiele atrakcji: Most Karola, Zamek na Hradczanach, tradycyjne czeskie kurtosze czy pyszne, czeskie piwo.

Innym, równie ciekawym kierunkiem jest szlak zamków wzdłuż „czeskiej Loary”. Na odcinku o długości 9 km w Dolinie Orlicy, z odległości ok. 50 km od granicy z Polską, wznoszą się dwa piękne, średniowieczne zamki, cztery renesansowe oraz barokowe pałace, a także inne zabytkowe obiekty.

Chętnie wybierane kierunki to także Skalne Miasto, miasto Vamberk, czy powojenne fortyfikacje.

Drogi płatne w Czechach – gdzie potrzebna jest winieta?

Coraz więcej krajów wprowadza wymaganie zakupu winiet, co obejmuje również naszych południowych sąsiadów – Cechy. Planując konkretny wyjazd za granicę, należy więc o to zadbać. Co ciekawe, każdym kraju obowiązują nieco inne wymagania w stosunku do kierowców, którzy będą poruszali się różnymi typami samochodów. Dotyczy to nie tylko pojazdów prywatnych, ale i firm transportowych.

Wjeżdżając na terytorium Czech, winieta jest obowiązkiem praktycznie każdego kierowcy. Specjalne naklejki na szybę są niezbędne podczas poruszania się po autostradach oraz drogach szybkiego ruchu. Aby dokument był ważny, winieta musi być naklejona na przednią szybę naszego samochodu. Jej nieprawidłowe użycie może nas bowiem srogo kosztować. Kary rozpoczynają się od około 850 zł, a kończą nawet na 17 tys. zł. Winietę możemy zakupić na 10 dni, miesiąc lub rok. Gdzie kupić taki dokument? Będą to liczne stacje benzynowe przy granicy, punkty usługowe czy handlowe, a nawet poczty. Jadąc z Wrocławia, winietę możemy nabyć na przejściu granicznym.

Winieta naklejona na szybę nie jest jednak jedynym wyjściem. Od 2021 roku Czechy wprowadziły także system e-winiet.

System e-winiet. Jak to działa?

Od roku 2021 w Czechach możemy skorzystać z ciekawego rozwiązania, jakim są e-winiety. Jest to praktyczne rozwiązanie, które umożliwia nam przejazd przez Cechy w jeszcze szybszy sposób. Nie będziemy musieli bowiem zatrzymywać się na stacji czy w punkcie usługowym i wyczekiwać w długiej kolejce na zakup dokumentu.

W Internecie znajdziemy wszystkie warunki kupna winiety oraz ceny za poszczególne warianty. Jedną ze stron internetowych, oferujących nam pełną ofertę winiet do Czech jest ewinietyczechy.pl. Jak weryfikowany jest fakt wniesienia opłaty? Przejazd autostradami oraz drogami szybkiego ruchu wiąże się z weryfikacją naszego pojazdu przez system kamer, który odczytuje numery rejestracyjne oraz sprawdza w bazie, czy elektroniczna winieta została wykupiona. W przypadku braku takiego dokumentu, grozi nam taka sama kara, jak za brak winiety papierowej. Winieta drogowa do Republiki Czeskiej w formie elektronicznej to innowacyjne i sprawdzone rozwiązanie polecane przez wiele osób!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPasieka Dziadka Tolka – nowa wystawa o fascynującym świecie pszczół w Hydropolis
Następny artykułWeekend we Wrocławiu: 7 najciekawszych wydarzeń [1-3.07.22]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.