Podczas remontu podwórka przy pl. Nankiera odnaleziono XVI wieczne misy i talerze!

0
fot. ZZK Wrocław

Na remontowanym podwórku przy pl. Nankiera znaleziono misy i talerze z XVI w. Na placu trwają prace wykopaliskowe. Zarząd Zasobu Komunalnego informuje, że pracownicy co chwilę dokonują nowych odkryć!

Bardzo ciekawego znaleziska dokonała firma Tom-Instal wykonująca dla Zarządu Zasobu Komunalnego rewitalizacje we wnętrzu podwórzowym pomiędzy placami Nowy Targ i Nankiera.

To właśnie tam trwają prace mające przywrócić blask podwórka. Pod koniec ubiegłego tygodnia, podczas pogłębiania terenu pod pojemniki podziemne na odpady, obsługujący koparkę zauważył, na głębokości 1,5 – 2 m, drewniane elementy. W takich przypadkach nadzorujący prace archeolog powiadamia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków, ale już na miejscu było stwierdzić, że to bardzo dobrze zachowane misy i talerze z XVI w.

fot. ZZK

Prace trwają, a w trakcie dochodzi do nowych, interesujących odkryć. 

– Mamy drogę średniowieczną, pokrytą dębowymi deskami z fragmentami bruku kamiennego. – mówi dr inż. architekt Piotr Kmiecik z firmy DELFA wykonującej badania archeologiczne. – Tego typu obiekty we Wrocławiu to XIII-XIV w, ale zanim wydatujemy tę konkretną, jeszcze trochę minie, więc różne rzeczy się mogą zdarzy – dodaje kierownik prac architektonicznych.

fot. ZZK Wrocław

Każde wykopalisko jest zabezpieczane i oddawane do muzeum, do którego, o tym już zdecyduje Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków we Wrocławiu.

Po zakończeniu prac archeologicznych, wspomniane wyżej podwórko otrzyma nową nawierzchnię w postaci chodników czy miejsc postojowych, to także nowe oświetlenie i wymieniane wcześniej pojemniki podziemne na odpady.

Okoliczni mieszkańcy będą mieć do użytku teren rekreacyjny z siłownią zewnętrzną, urządzenia zabawowe, a oko cieszyć będą nowe nasadzenia. Rewitalizację podwórka wyceniono na kwotę 1,5 miliona złotych.

mat. Zarząd Zasobu Komunalnego we Wrocławiu

Czytaj również: Planowany remont placu Jana Pawła II [HARMONOGRAM]

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułGdzie nad wodę w okolicy Wrocławia? Kąpieliska w okolicy Wrocławia [LISTA MIEJSC]
Następny artykułRośnie ilość ofert pracy we Wrocławiu. Sprawdź w których zawodach najbardziej!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.