Pałac Wallenberg-Pachalych przy ul. Szajnochy znów wystawiony na sprzedaż. Co tu powstanie?

0

Spółka Geo, Mieszkanie i Dom wystawiła na sprzedaż Pałac Wallenberg-Pachalych, położony przy ul. Szajnochy 10 we Wrocławiu. Budynek został kupiony przez spółkę od Uniwersytetu Wrocławskiego w 2019 roku, firma zmieniła jednak plany inwestycyjne i postanowiła sprzedać pałac. 

Pałac Wallenberg-Pachaly to prestiżowa siedziba rodu Wallenberg-Pachaly, zbudowany w stylu wczesnego klasycyzmu, jest autorskim dziełem Karla Gottharda Langhansa. Pałac, został zbudowany w latach 1785 – 1787 i reprezentuje wyjątkowy dla architektury Wrocławia typ rezydencji, w której wzajemnie przeplatają się motywy angielskiego palladianizmu, widoczne w konstrukcji elewacji oraz wzory francuskie, wykorzystane przy projektowaniu wnętrz.

Nieruchomość położona jest w bardzo atrakcyjnej i prestiżowej lokalizacji w ścisłym centrum Wrocławia, przy ul. Karola Szajnochy 10 na zapleczu Placu Solnego, połączonego z Rynkiem.

Otoczenie nieruchomości to zespół XVII i XIX wiecznych pałaców. Od strony południowej przebiega ulica Kazimierza Wielkiego. W sąsiedztwie nieruchomości znajdują się obiekty w zabudowie zwartej o charakterze biurowym, usługowym, a także budynki mieszkalne z funkcją usługową w poziomie parteru.

Do zalet lokalizacji nieruchomości należy przede wszystkim położenie w centralnej strefie miasta, na terenie o wysokim poziomie zurbanizowania, stanowiącym głównie skupisko budynków o charakterze administracyjnym i komercyjnym, w otoczeniu głównych ciągów komunikacyjnych, w pobliżu centralnego placu spacerowego miasta. W pobliżu znajduje się niedawno wybudowane Narodowe Forum Muzyki.

Opis nieruchomości

Działka nr 32 w całości zabudowana jest pałacem, w części północnej czterokondygnacyjnym, w części południowej trzykondygnacyjnym, podpiwniczonym, z niewielkim dziedzińcem w środku.

Wejście do gmachu to wysoki na dwa piętra portyk a w nim klatka schodowa, owalna, z rozbudowanym systemem schodów, które prowadziły do prywatnych pokojów.

Pierwsze piętro było luksusową rezydencją. W salonie zachowały się stiuki, kominek z kariatydami, cztery narożne wnęki flankowane jońskimi kolumnami oraz plafon z malowidłem przedstawiającym alegorię czasu. Chronos został tu zobrazowany w niespotykany sposób – zwykle przedstawiany jako surowy mężczyzna z kosą, tu gra na flecie, kosę jednak przytrzymując. Autorem fresku z 1788 r. jest Philipp Anton Bartsch.

Do 1945 r. swoje biura miał tu m.in. Commerzbank. Po II wojnie obiekt przejął Uniwersytet Wrocławski.

Podstawowe parametry budynku:

  • Powierzchnia zabudowy: 1174 m2
  • Powierzchnia użytkowa: 4055 m2 (w tym 120 m2 wewnętrznego dziedzińca)
  • Budynek posiada wszystkie niezbędne przyłącza i instalacje (wodociągową, elektryczną, kanalizacyjną, centralne ogrzewanie (miejskie), teleinformatyczną, przeciwpożarową (czujniki dymowe i ogniowe).
  • Stan techniczny budynku: do remontu (obecny właściciel prowadzi prace projektowo – planistyczne związane z generalnym remontem i rewitalizacją obiektu).

Możliwości zagospodarowania (funkcja budynku):

W miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego uchwalonym Uchwałą nr X/202/03 Rady Miejskiej Wrocławia z 12 czerwca 2003 roku, teren na którym położony jest Pałac oznaczony jest symbolem 19UC – tereny przeznaczone pod usługi cenotwórcze z przeznaczeniem uzupełniającym pod funkcję mieszkaniową.

Pod pojęciem usługi centrotwórcze rozumieć należy prestiżowe usługi o wysokim standardzie z dominującymi funkcjami administracji – biura, banki; kultury i rozrywki – sale wystawiennicze i koncertowe, kluby, obsługi turystów – hotele, gastronomia, biura podróży, ekskluzywny handel detaliczny i rzemiosło.

Budynek jest wpisany do rejestru zabytków Miasta Wrocławia.

Planowane funkcje poszczególnych kondygnacji:

  • piwnice: usługowa, usługowa – magazynowa,
  • parter: handlowo – usługowa,
  • pierwsze, drugie i trzecie piętro: mieszkalno – biurowa, usługowa.

mat. GEO. Mieszkanie i Dom

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOrszak Trzech Króli Wrocław 2022. Tylko dla osób zapisanych!
Następny artykuł#TORYwolucja 2021: 20 inwestycji MPK w tym roku. Drugie tyle w przyszłym
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.