Opera Wrocławska kończy 180 lat!

0
fot. Facebook/Opera Wrocławska

Ta jesień będzie wyjątkowa – przed nami szereg wydarzeń upamiętniających historię pięknego klasycystycznego budynku przy Świdnickiej 35 – w tym roku mija 180 lat odkąd Teatr Kalte Asche, znajdujący na skrzyżowaniu dzisiejszych ulic Oławskiej i Piotra Skargi, zakończył swoją działalność na rzecz nowo wybudowanej siedziby, którą znamy dziś jako Opera Wrocławska.

Program

15 i 16 października

Wolny strzelec reż. Cezary Tomaszewski

Tytuł został wybrany nieprzypadkowo –  kompozytor Carl Maria von Weber w wieku 18 lat został kapelmistrzem orkiestry Teatru Kalte Asche w XIX-wiecznym Breslau. Nazywany jest też jednym z ojców niemieckiej opery romantycznej. W roli Agaty ujrzymy światowej sławy sopranistkę, Aleksandrę Kurzak.

29, 31 października oraz 11,13 listopada

Halka reż. Grażyna Szapołowska

Najbardziej znana polska opera napisana przez Stanisława Moniuszkę i pierwsze dzieło wystawione po II wojnie światowej w Operze Wrocławskiej. Wersja dwuaktowa miała premierę w Wilnie w roku 1848. Najbardziej znaną, czteroaktową wersję wystawiono w Warszawie 10 lat później. Historia Halki opiera się na typowo romantycznym konflikcie wielkiej miłości i braku możliwości jej spełnienia.

13 listopada

Egmont Ludwiga van Beethovena

Egmont powstał jako muzyka do sztuki na zamówienie Johanna Wolfganga Goethego w latach 1809 – 1810.  Trzy dekady później wybrzmiał podczas pierwszego spektaklu Opery Wrocławskiej, a tym samym zainaugurował jej działalność. 13 listopada muzyka Beethovena ożyje w Operze na nowo, a towarzyszyć będą temu dodatkowe wrażenia wizualne.

13 listopada

Otwarcie wystawy poświęconej historii Opery Wrocławskiej

Ekspozycja obejmie archiwalne i rzadko udostępniane fotografie budynku Opery Wrocławskiej. Będzie to okazja do spojrzenia na budynek przy Świdnickiej z nieco innej perspektywy i zdobycie wiedzy na jego temat w kontekście wrocławskiej historii.

26 i 28 listopada

Koncert Arii Nieznanych

Wydarzenie jest zwieńczeniem niemalże archeologicznej pracy śpiewaka Szymona Mechlińskiego.  Korzystając z zasobów światowych archiwów, odnalazł zapisy utworów, które pozostawały uśpione przez setki lat. Koncert Arii Nieznanych zabiera widzów na dotychczas mało znane terytoria polskiej muzyki, odkrywając przed nimi jej operowe bogactwo i różnorodność; usłyszmy kompozycje, m.in. Franciszka Mireckiego, Adama Minchajmera czy Henryka Jareckiego. Na scenie zobaczymy doskonałych artystów operowych: Piotra Buszewskiego oraz Joannę Zawartko.

opera wrocławska
fot. Opera Wrocławska

Pełny repertuar Opery Wrocławskiej znajdą Państwo na stronie www.opera.wroclaw.pl

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWe Wrocławiu powstało Muzeum Iluzji! [NOWOŚĆ]
Następny artykułWrocław w TOP 5 najdroższych miast pod względem cen mieszkań
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.