Rewitalizacja nabrzeży Oławy staje się faktem. Lokalny Program Rewitalizacji na lata 2016-2018 właśnie został zaakceptowany przez władze miasta i Ministerstwo Rozwoju. Już w sobotę każdy będzie mógł uzyskać szerszą informacje na temat planowanych działań jak i przedstawić swoje pomysły odnośnie przyszłości Przedmieścia Oławskiego, podczas rozmów organizowanych przez Angel Poland Group i spółkę Wrocławska Rewitalizacja.
Jednym z kluczowych projektów rewitalizacji Przedmieścia Oławskiego będzie odnowienie
i zagospodarowanie nabrzeży Oławy, w ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji na lata 2016-2018.
– Program został uchwalony przez Radę Miejską Wrocławia, a następnie zaakceptowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego i Ministerstwo Rozwoju. Dzięki temu możemy starać się o środki z Unii Europejskiej – mówi Grażyna Adamczyk-Arns, prezes spółki Wrocławska Rewitalizacja. – Chcemy, żeby rzeka Oława ponownie stała się dostępna dla mieszkańców Wrocławia. Działania rewitalizacji na Nadodrzu przyniosły pozytywne efekty. Teraz nadszedł czas na Przedmieście Oławskie – dodaje.
Mazury w centrum Wrocławia
Zdaniem Grażyny Adamczyk-Arns nabrzeża Oławy mają duży potencjał rekreacyjny. – Mogą stać się miejscem odpoczynku i spotkań, nie tylko dla mieszkańców osiedla, ale całego miasta. Dla wielu z nich może to być powód, by po raz pierwszy się tutaj pojawić. Oława jest w centrum Wrocławia, a będąc tutaj ma się wrażenie, że jest się na Mazurach. To ewenement w skali miasta – mówi Grażyna Adamczyk-Arns.
W ramach Lokalnego Programu Rewitalizacji planowane jest również odnowienie
i zagospodarowanie podwórek – wyposażenie ich w ścieżki, zieleń, miejsca, które mieszkańcy będą mogli samodzielnie kształtować.
– Na Przedmieściu Oławskim nie ma w tej chwili przestrzeni, w której można się spotkać. Dlatego planujemy stworzenie miejsc aktywności lokalnej. Pracujemy w tej chwili nad koncepcją dla dwóch oficyn, które taką funkcję będą mogły przejąć – mówi Grażyna Adamczyk-Arns. – Dodatkowo tworzymy bank lokali, które będą udostępniane na preferencyjnych warunkach dla działalności kulturalnych, gospodarczych, społecznych – dodaje.
Kierunek zmian
Już 30 lipca każdy będzie mógł zasugerować kierunek zmian i podpowiedzieć, co zrobić, aby przywrócić świetność Przedmieściu Oławskiemu i zintegrować społeczność. – W ramach spotkania mieszkańcy Wrocławia będą mogli przedstawić swoje pomysły. Będzie to okazja do dyskusji, rozmów, pytań. Jeżeli ktoś ma chęć, by coś zrealizować w ramach działań sąsiedzkich, zawsze chętnie wspieramy inicjatywy mieszkańców – mówi Grażyna Adamczyk-Arns.
Wydarzenie odbędzie się w sobotę 30 lipca w godzinach 10-16 przy ulicy Walońskiej 11/4U w Biurze Sprzedaży Apartamentów inwestycji Angel River, w ramach organizowanego Dnia Otwartego. Inwestycja powstaje przy rzece Oława, wpisując się tym samym w poprawę wizerunku nabrzeża i sprawi, że staną się one łatwiej dostępne dla wrocławian.
– Angel River jest spójny z Lokalnym Programem Rewitalizacji. Nasz projekt maksymalnie otwiera się na rzekę i wykorzystuje jej atuty. Angel River odzyska Oławę dla miejskiego stylu życia, dzięki pomostom na rzece czy promenadzie– mówi Natalia Sawicka, dyrektor sprzedaży i marketingu Angel River.
Przy ulicy Walońskiej powstaną dwa luksusowe budynki – dziewięcio- oraz siedemnastopiętrowy. W ramach inwestycji zmodernizowane zostanie także skrzyżowanie ulic Traugutta i Mierniczej. Ulica Miernicza uzyska swoje przedłużenie w postaci drogi prowadzącej do Angel River, dzięki czemu mieszkańcy będą mogli dotrzeć tędy do rzeki, usiąść nad wodą, zjeść lunch czy po prostu spotkać się ze znajomymi.