Odkryj PIEKARNIĘ! Spacer historyczny po Kępie Mieszczańskiej i wystawie Inside Job

0

PIEKARNIA Żywa Kultura to miejsce spotkań ludzi i żywej kultury zlokalizowane w zrewitalizowanym budynku dawnej piekarni garnizonowej na Kępie Mieszczańskiej. Swoje premierowe spektakle wystawiają tu Instytut Grotowskiego, Teatr Polski w Podziemiu czy Teatr Pantomimy, a w przestrzeniach 66P i Galerii Geppart ASP oglądać można najciekawsze wystawy sztuki współczesnej. Już w sobotę, 21 października, odbędzie się spacer historyczny po Kępie Mieszczańskiej z finałem w PIEKARNI. Wstęp wolny.

Od piekarni garnizonowej do centrum kultury

Gospodarzami PIEKARNI Żywej Kultury są Renata i Rafał Jarodzcy, którzy dokonali rewitalizacji historycznego budynku piekarni garnizonowej, pochodzącego z przełomu XIX i XX wieku. Odnowiony i przebudowany obiekt znajdujący się przy ulicy Księcia Witolda 60-68 zachował swój dawny przemysłowy charakter. – Przez dekady piekarnia zaopatrywała lokalny garnizon w pieczywo, dziś wypieka żywą kulturę mówią Jarodzcy. Na terenie obecnej PIEKARNI znajdują się dzieła artystów i artystek związanych z Wrocławiem, w tym z legendarną grupą Luxus, ale i z prowadzoną przez Jarodzkich przestrzenią 66P. Odwiedzając PIEKARNIĘ, podziwiać można m.in. instalację Jerzego Kosałki, murale Ewy Ciepielewskiej i warszawskiej Grupy Twożywo, a także fumaże Nikity Krzyżanowskiej i kilkumetrową rzeźbę Skrzydlaka miejskiego Anny Szpakowskiej-Kujawskiej. Ta unikatowa kolekcja dzieł sztuki wciąż się powiększa.

PIEKARNIA Żywa Kultura to suma działalności wszystkich znajdujących się tutaj instytucji: 66P Subiektywnej Instytucji Kultury, Centrum Sztuk Performatywnych Instytutu Grotowskiego, Galerii Geppart ASP Wrocław, studia filmowego Camera Nera, Teatru Polskiego w Podziemiu, Wrocławskiego Teatru Pantomimy i Studia IART. Przez cały rok odbywają się tu spektakle, wystawy, koncerty, dyskusje czy oprowadzania. – Wszystkie instytucje łączy twórczy ferment i troska o swobodę tworzenia, tak ważną w aktualnych czasach – podkreślają właściciele PIEKARNI. Na stronie internetowej www.piekarniazywakultura.pl znaleźć można kalendarium wydarzeń, a także poczytać o miejscu i jego historii. Obecnie trwa rozbudowa PIEKARNI o nowy budynek łączący funkcje kulturalną, gastronomiczną, usługową i mieszkalną. Jego otwarcie przewidziane jest na przyszły rok.

Spacer po Kępie i finał ze sztuką w PIEKARNI

Zaplanowany na 21 października (sobota) spacer historyczny po Kępie Mieszczańskiej z historyczką sztuki Ewą Plutą będzie okazją do poznania zakamarków tej największej z wrocławskich wysp, ale przede wszystkim do zwiedzenia PIEKARNI śladami stałej kolekcji sztuki i trwającej w 66P wystawy „There are flowers that are born of mud” duetu Inside Job, która nawiązuje do historii budynku. Wędrówka po Kępie rozpocznie się o godz. 15:00 na skrzyżowaniu ulicy Księcia Witolda i Mostu Uniwersyteckiego. – Wspólnie odkryjemy tajemnice Kępy Mieszczańskiej, porozmawiamy o dawnych mieszkańcach i mieszkankach wyspy i otrzemy się o „wielką historię” – zapowiada Ewa Pluta. Finałem spaceru będzie zwiedzanie PIEKARNI z Renatą i Rafałem Jarodzkimi, gospodarzami miejsca i autorami jej odnowy oraz wizyta w 66P. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Odkryj PIEKARNIĘ! Spacer historyczny po Kępie Mieszczańskiej i wystawie Inside Job

21.10 (sobota) godz. 15:00, wstęp wolny
miejsce zbiórki: skrzyżowanie Mostu Uniwersyteckiego i ulicy Księcia Witolda (sprawdź na mapie: https://bit.ly/mapa-zbiorka

PIEKARNIA Żywa Kultura
Księcia Witolda 60-68, Wrocław

Szczegóły: www.piekarniazywakultura.pl 

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykuł4 najciekawsze wystawy do zobaczenia tej jesieni we Wrocławiu
Następny artykułZmiana czasu z letniego na zimowy 2023 [KIEDY?]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.