Oddaj używane ubrania we Wroclavii i pomóż podopiecznym hospicjum

0

We Wroclavii rusza charytatywna zbiórka odzieży, którą centrum organizuje wraz z inicjatywą Ubrania do Oddania. To działanie w duchu less waste i modowego recyklingu – pozwala ponownie wykorzystać używane ubrania i nadać im drugie życie. 

Za każdy kilogram zebranej i ponownie wprowadzonej do obiegu odzieży organizatorzy przekażą darowiznę dla Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Patronem medialnym akcji jest portal wroclaw.pl.

Wszyscy odwiedzający Wroclavię od 24 maja do 19 czerwca mogą włączyć się do zbiórki. Jej celem jest popularyzowanie recyklingu modowego poprzez wprowadzenie zebranych ubrań do ponownego obiegu oraz pokazanie uczestnikom, jak w wartościowy i ekologiczny sposób pozbyć się z szafy niepotrzebnej odzieży. Akcja ma również wydźwięk charytatywny. Za każdy 1 kg odzieży w dobrym stanie inicjatywa Ubrania do Oddania przekaże 1 zł do Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. Co więcej, również Wroclavia przekaże dodatkowe 1 zł za każdy kilogram, do maksymalnej kwoty 5 000 zł. A zatem do fundacji trafią aż 2 zł od każdego zebranego od uczestników kilograma ubrań.

Pomagaj i bądź eko z Wroclavią

W czasie trwania zbiórki w specjalnych pojemnikach, znajdujących się na poziomie 0 Wroclavii, można umieszczać wszystkie elementy garderoby damskiej, męskiej, dziecięcej – nowe i używane, ale czyste, kompletne i niezniszczone, czyli bez dziur, zmechaceń, czy plam. Takie ubrania, które sami moglibyśmy jeszcze założyć. Poza odzieżą zbierane są również pozostałe elementy garderoby, takie jak połączone w pary buty, torebki i biżuteria.

Partner zbiórki – organizacja Ubrania do Oddania dba o odpowiedzialną gospodarkę odpadami tekstylnymi. Zebrana odzież trafi najpierw do magazynu organizacji, gdzie zostanie posortowana, a następnie wprowadzona do ponownego obiegu zgodnie z założeniami gospodarki cyrkularnej. Ubrania do Oddania stosują autorską metodę sortownia clear sorting. Współpracują przy tym z wieloma sklepami z używaną odzieżą na terenie kraju i planują również uruchomienie własnej sieci cyrkularnych second-handów.

Recykling modowy we Wroclavii

– Serdecznie zapraszamy wrocławian, by przynieśli do nas ubrania, których już nie noszą. W ten sposób każdy z nas może mieć pozytywny wpływ na środowisko i jednocześnie przyczynia się do przekazania darowizny dla Fundacji Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci. To kolejna po zimowej współpracy z Pucybutami inicjatywa Wroclavii w duchu less waste, która równocześnie wspiera potrzebujących – podkreśla Anna Kula, rzecznik prasowy Wroclavii.

Wroclavia realizuje długofalową strategię „BetterPlaces 2030”, która skupia się na tworzeniu lepszych miejsc, m.in. przez zmniejszenie śladu węglowego oraz działania na rzecz i przy współudziale mieszkańców.

W grudniu zeszłego roku centrum zorganizowało świąteczną akcję zbiórki obuwia, która wsparła podopiecznych Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Ofiarodawcami byli wrocławianie, którzy oddali ponad pół tysiąca par butów, umożliwiając ich ponowne użycie.

Ubrania do Oddania

Ubrania do oddania to inicjatywa, która od 2018 roku – dzięki wspólnemu zaangażowaniu społeczności – przekazała prawie 400 000 złotych na konta współpracujących organizacji charytatywnych, m.in. Unicef, Sos Wioski Dziecięce, Mam marzenie i Animals. Dzięki systemowi pozyskiwania ubrań oraz profesjonalnemu przetwarzaniu i wprowadzaniu do ponownego obiegu tej grupy surowców ratują niepotrzebne ubrania przed wysypiskami i spalarniami śmieci – separując wyroby tekstylne od pozostałych odpadów – i dając im tym samym drugie życie.

– Wrocław od dawna pokazuje, że jest miastem, w którym świadomość ekologiczna mieszkańców jest na bardzo wysokim poziomie. A jak widzę, że coraz więcej organizacji, w tym centrum handlowe Wroclavia, przyłącza się do działań prośrodowiskowych, to ogarnia mnie autentyczna radość. Bo to znaczy, że coraz więcej z nas chce włączać się w działania, które pozwalają nam ratować życie na Ziemi. To już nie są frazesy, musimy działać już dziś i na coraz większą skalę – mówi Zosia Zochniak, założycielka Ubrania do oddania.

– Fundacja Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci serdecznie zachęca Państwa do aktywnej pomocy i przekazywania jak największej ilości odzieży na rzecz naszych podopiecznych. Środki uzyskane ze zbiórki wesprą rehabilitację ruchową przewlekle i nieuleczalnie chorych dzieci na Dolnym Śląsku. Jesteśmy dostępni całą dobę, żeby pomóc opanować ból, strach i bezradność. Zapewniamy dostęp do sprzętu medycznego, rehabilitujemy, wspieramy psychicznie dzieci i ich rodziny – podkreśla Agata Pustuła, kierownik zespołu fizjoterapeutów.

mat. prasowy

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKoleje Dolnośląskie chcą honorować UrbanCard i oferować darmowe przejazdy dla dzieci, młodzieży i seniorów
Następny artykułJuz jutro mecz Polska-Rosja na Stadionie Wrocław [SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY]