Od 1 stycznia zmiany dla rowerzystów! Karta rowerowa, prawo jazdy, albo 1500 zł mandatu

0

Od dziś wchodzą w życie nowe przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów oraz osób jeżdżących hulajnogami. Poruszanie się po drodze będzie możliwe jedynie wtedy, gdy będziemy posiadać odpowiednie uprawnienia do prowadzenia pojazdów niemechanicznych. Co to oznacza w praktyce?

Od 1 stycznia osoby, które nie ukończyły 18 r.ż. będą musiały posiadać przy sobie kartę rowerową lub prawo jazdy odpowiedniej kategorii.

Dokumentem stwierdzającym posiadanie uprawnienia do kierowania: rowerem, wózkiem rowerowym, hulajnogą elektryczną lub urządzeniem transportu osobistego – jest karta rowerowa lub prawo jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T.

  • W przeciwnym wypadku rowerzystów czekają kary, o których mowa jest w artykule 94. podpisanej przez Prezydenta ustawy.

Art.  94.  [Prowadzenie pojazdu bez uprawnienia]

§  1a ,,Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze nagany albo karze grzywny do 1500 złotych.

Trzeba zaznaczyć, że kartę rowerową może uzyskać dziecko, które ukończyło 10 r.ż. Młodsi będą mogli poruszać się rowerem jedynie pod opieką osoby dorosłej.

Jesteś kierowcą? SPRAWDŹ jakie zmiany dotyczą Ciebie:
Kierowco zwolnij! Od 1 stycznia 2022 r. mandaty i kary grzywny wzrosły do nawet 30 tysięcy złotych!

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułUdostępniono artykuł z gazety sprzed 100 lat! Tak miał wyglądać świat w 2022 roku
Następny artykułKierowco zwolnij! Od 1 stycznia 2022 r. mandaty i kary grzywny wzrosły do nawet 30 tysięcy złotych!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.