Nowy skwer we Wrocławiu imienia Wojciecha Jerzego Hasa

0

Od dziś mamy we Wrocławiu skwer imienia Wojciecha Jerzego Hasa. Znajduje się on przy ul. Wystawowej, nie opodal Centrum Technologii Audiowizualnej oraz skweru Cybulskiego.

Na ceremonii nadania imienia obecni byli m.in.:

  • Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk
  • Robert Banasiak  – dyrektor Centrum Technologi Audiowizualnych
  • Wanda Ziembicka-Has – żona reżysera
  • Tadeusz Łysiak – polski reżyser filmowy i scenarzysta. Laureat nagrody Wojciecha Jerzego Hasa za film Sukienka (który teraz nominację do Oskara)
  • Anna Dzieduszycka – aktorka, która zagrała główną rolę w nominowanym do Oscara filmie Sukienka

Wojciech Jerzy Has – znany polski reżyser, scenarzysta i producent, przedstawiciel polskiej szkoły filmowej. Urodził się w 1925 roku w Krakowie. Trzykrotnie żonaty. Do dnia swojej śmierci związany z dziennikarką radiowo-telewizyjną Wandą Ziembicką-Has. Był Indywidualnością i mistrzem w swoim fachu. W twórczości często poruszał motywy izolacji, przemijania, przeznaczenia człowieka.
Pierwszy pełnometrażowy film, który wyreżyserował oparł na opowiadaniu „Pętla” Marka Hłaski i podbił nim serca publiczności. A był to zaledwie wstęp do długiej, twórczej kariery. Wielkimi sukcesami cieszyły się jego adaptacje literatury pięknej, m.in. „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka” czy „Sanatorium pod klepsydrą”. Był wielokrotnie nagradzany m.in. Krzyżem Komandorski z Gwiazdą Odrodzenia Polski i Polską Nagrodą Filmową.
Od 2003 roku wręczana jest Nagroda Wojciecha Jerzego Hasa, ufundowana przez Wandę Ziembicką-Has.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPostaw na napełnianie sodastream – woda gazowana zawsze pod ręką
Następny artykułWrocław: Festiwal zacnych trunków, piłka nożna i rolki na Stadionie Tarczyński Arena
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.