Nowy kodeks drogowy. Pieszy z pierwszeństwem, ale nie przed tramwajem

0

Zmieniają się przepisy ruchu drogowego. Od 1 czerwca wchodzący na pasy pieszy ma pierwszeństwo przed pojazdami. Ale nie dotyczy to tramwajów! Im przechodnie wciąż będą musieli ustępować. O pozostawienie takiego wyjątku w prawie drogowym wnioskowało MPK Wrocław.

Pierwotnie według nowego prawa pieszy miał mieć pierwszeństwo na przejściu również przed pojazdami szynowymi, a nie tylko przed samochodami.

Powód, dla którego walczyliśmy o zmianę tego przepisu jest prosty, ale niezwykle ważny – zaznacza prezes MPK Wrocław Krzysztof Balawejder. – Jadący 50 km/h wagon hamuje aż 50 metrów i zatrzymując się awaryjnie przed pieszym mógłby nie zdążyć stanąć. Jednocześnie każde awaryjne hamowanie to wielkie ryzyko dla przewożonych pasażerów.

Przewoźnik apeluje do pieszych i rowerzystów o zachowanie rozwagi przy przechodzeniu przez przejścia. Na początku maja miała miejsce sytuacja, kiedy to młody rowerzysta wjechał pod nadjeżdżający tramwaj. Ten był w stanie wyhamować tylko dlatego, że był kierowany przez doświadczonego motorniczego i dopiero się rozpędzał, nie miał więc dużej prędkości.

 

Cała lista zmian w prawie o ruchu drogowym dostępna na stronie rządowej.

mat. prasowy: MPK Wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław! Nagraj krótki film i wygraj 6-7 tys. złotych!
Następny artykułWrocław testuje catering dietetyczny Power Meal