Nowoczesny networking – jak zarabiać na znajomościach?

0
Young business colleagues talking at break, standing against window, panorama

Często słyszy się zdanie, że bez znajomości nie można zarobić dużych pieniędzy. Po części jest ono prawdziwe, bo żadnego biznesu nie da się rozwinąć w pojedynkę. Potrzebni są klienci, partnerzy biznesowi, pracownicy, doradcy i księgowi.

Wchodząc z tymi osobami w interakcje, poznajemy się, znamy swoje nazwiska, profil zawodowy, możemy korzystać – odpłatnie lub też nie – z ich doświadczenia i wiedzy. W jaki sposób można skorzystać na znajomościach, nie prowadząc własnego biznesu?

Kontakty wiele ułatwiają. Co dokładnie?

Dzięki znajomościom z ludźmi z różnych kręgów zawodowych mamy znacznie łatwiejszą drogę do załatwiania spraw. Do koleżanki zajmującej się finansami, możemy zwrócić się o radę w kwestiach majątkowych. Korzystając z tego, że inny znajomy pracuje w teatrze, możemy być poinformowani o zbliżającej się premierze głośno dyskutowanego spektaklu i zarezerwować bilety, zanim zostaną wyprzedane. O zwyczajnych, koleżeńskich przysługach i radach jak np. wskazanie dobrego i niedrogiego mechanika nie trzeba się rozpisywać. Kontakty pomagają w znajdowaniu rozwiązań problemów, z którymi się spotykamy. Czasem pozwala to na nie lada oszczędności – zarówno czasu, jak i pieniędzy. A czy mogą pomóc w zarabianiu?

Cenne znajomości. Zarabiaj dzięki nim

Oczywiście, że znajomości mogą pomóc w zarabianiu. I mogą to zrobić na kilka sposobów. Tym, który nasuwa się chyba jako pierwszy, jest pomoc w znalezieniu pracy. Znajomi prowadzący biznes mogą nas zatrudnić na konkretne stanowisko lub zaproponować współpracę przy projekcie. Jeśli świadczymy usługi, zainteresowani znajomi mogą zostać naszymi pierwszymi klientami. Zyskamy dzięki temu cenne zlecenie, a także referencje, które pozwolą na rozwój. Mogą też zarekomendować naszą kandydaturę na stanowisko u kogoś z ich znajomych lub kontrahentów.

Możemy także zarabiać na sytuacji odwrotnej – kiedy to my polecamy znajomych potencjalnym pracodawcom. Na polskim rynku istnieje platforma rekrutacyjna Talentuno – łącząca pracodawców z potencjalnymi kandydatami. Odbywa się to dzięki MatchMakerom – osobom, które dobierają kandydatów spośród swojej sieci kontaktów. Dzięki znajomości konkretnych osób możemy ocenić, czy dana osoba odpowiada wymaganiom zawartym w ogłoszeniu pracodawcy. Jeśli zarekomendowana osoba z naszego kręgu znajomych zostanie zatrudniona, otrzymamy premię. Im bardziej rozbudowana siatka kontaktów, tym łatwiej o informacje o poszukujących lub zmieniających pracę. A to pozwala na szersze dopasowanie kandydatów do dostępnych ofert.

Jak widać, sposobów na zarobienie dzięki znajomościom jest co najmniej kilka. Talentuno jest nowatorskim podejściem, które daje równe szanse każdemu, kto chce pomagać i zarabiać jednocześnie.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKoncerty Wrocław – co jest grane? [25 listopada-1 grudnia]
Następny artykułZ Wrocławia do USA na jednym bilecie [10 PROPOZYCJI LOTÓW]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.