Nowe i większe Kolejkowo zaprasza do Sky Tower

0

Makiety Kolejkowa, które jeszcze niedawno można było oglądać na Dworcu Świebodzkim, zostały przeniesione do nowej lokalizacji w Sky Tower. Przeprowadzka była okazją nie tylko do rozbudowy wystawy, ale i wprowadzenia nowinek technicznych oraz zupełnie nowych udogodnień dla gości.

Wszystkie zmiany to ukłon w stronę zwiedzających – dzieci i dorosłych, turystów, a także wrocławian, którzy teraz mogą spojrzeć na miasto z nieco innej perspektywy.

Kolejkowo – co nowego?

Jedną z najmocniejszych stron nowego Kolejkowa jest jego lokalizacja. Nowy adres to nowe możliwości, nowe makiety i kilka niespodzianek, które czekają na zwiedzających w Sky Tower. Ogrom zmian widać zaraz po wejściu, niesamowite wrażenie robi sama przestrzeń wystawy, która po przeprowadzce zajmuje powierzchnię 1500 m2 (na Dworcu Świebodzkim było to zaledwie 500 m2). Składają się na nią 3763 figurki ludzi i zwierząt oraz 249 budynków. Część z nich została przeniesiona ze starej lokalizacji, ale znajdziemy tu również mnóstwo nowości. Ich pojawienie się to efekt żmudnej pracy, która zajęła niemal rok. Twórcy tej części wystawy zdawali sobie sprawę, że ich dzieło będzie stanowić jedną z największych atrakcji Wrocławia, dlatego poszczególnym elementom poświęcili wiele uwagi i zegarmistrzowskiej wręcz precyzji. – Figurki to jeden z najważniejszych atutów Kolejkowa. Każdą z nich, podobnie jak 90% elementów makiety, wykonało ręcznie 18 modelarzy.
To bardzo czasochłonne zajęcie, bo czas powstania jednej figurki wynosi ok. 6 godzin, ale warte są każdej minuty, co widać na twarzach odwiedzających nas osób
– mówi Jakub Paczyński, Prezes Zarządu Kolejkowo.

Na makietach przedstawiono nowe scenki sytuacyjne, m.in. na plaży i koło tzw. sedesowców. To Wrocław w miniaturze, a w nim pędzące pociągi, samochody, samoloty, ale też roboty drogowe, schadzki zakochanych, kelner upuszczający tort weselny, a nawet napad na bank. Na Rynku stanęła charakterystyczna budowla Ratusza Miejskiego, której wykonanie zajęło aż 6 miesięcy. W poszczególnych miejscach można będzie znaleźć również znanych wrocławian, takich jak Prezydent Sutryk wraz z kotem Wrockiem. Jednak największą atrakcją będą nowinki techniczne w postaci deszczowej makiety, pływającego statku czy nowego systemu nagłośnieniowego i oświetleniowego.

W nowym Kolejkowie dźwięki będą podążały za zwiedzającym, oddając nastrój miasta
i potęgując wrażenia towarzyszące oglądaniu miniaturowego świata. Z kolei system sterowania światłem DMX, stosowany głównie przy imprezach estradowych, pozwoli uzyskać zjawisko dnia i nocy z płynnym przejściem pomiędzy nimi. Noc będzie się zaczynała od powolnego przejścia w pomarańcze, jak przy zachodzie słońca, potem przybierze kolor granatu, by ostatecznie emanować żółtą poświatą nocnego miasta. W tym czasie na makiecie będą się zapalały latarnie, oświetlenie budynków, szyldy itp.
– tłumaczy Jakub Paczyński.

Nowa odsłona Kolejkowa to nie tylko makiety i efekty audiowizualne. To również udogodnienia dla zwiedzających, w postaci kawiarenki, bezpłatnej szatni, sklepiku czy kącika zabaw. Takie zaplecze czyni Kolejkowo miejscem atrakcyjnym dla każdego – turystów zainteresowanych nietypowym zwiedzaniem miasta i pamiątkami, a także rodzin z dziećmi, również tymi najmłodszymi.

Cieszę się, że Kolejkowo, jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych regionu, dołącza do Sky Tower. Z nowymi ciekawostkami i niespodziankami, wzbogacone technologicznie i artystycznie, idealnie dopełnia ofertę spędzania wolnego czasu w naszym obiekcie.  Tym samym kontynuujemy budowę pozycji Sky Tower jako miejsca spotkań, modnego i kreującego trendy, z nietuzinkową propozycją dla aktywnych, nowoczesnych mieszkańców miasta oraz turystów – mówi Piotr Pirogowicz, Dyrektor Zarządzający Obiektami Komercyjnymi Develia SA.

Wielka atrakcja Wrocławia

Tuż przed wakacjami Wrocław przeobraża się w iście turystyczne miasto, odwiedzane przez Polaków i obcokrajowców. Na jego popularność składa się kilka elementów, choć najważniejszym pozostaje różnorodna oferta turystyczna, która teraz zostanie poszerzona o nowe makiety Kolejkowa. – Co roku obserwujemy zainteresowania turystów goszczących na Dolnym Śląsku i widzimy, że wciąż poszukują oni nowych wrażeń, innej perspektywy i atrakcji odpowiadających na ich potrzeby. Kolejkowo to miejsce uniwersalne, którego urok dostrzegą miłośnicy modelarstwa, architektury, innowacyjności, ale też rodzice, a przede wszystkich ich pociechy. Powiększenie wystawy i dodanie zupełnie nowych makiet, o nowych systemach nie wspomnę, to ukłon w stronę turystyki, która czyni Dolny Śląsk  jeszcze bardziej atrakcyjnym. Właśnie takie miejsca stanowią o jego unikalności, a liczby tylko to potwierdzają – dotychczas Kolejkowo odwiedzało ok 200 tys. osób rocznie. Zainteresowanie wystawą rośnie, a nowości na pewno przyciągną nowych zwiedzających. Dzięki nowej lokalizacji może to być nawet 300 tys. osób rocznie – szacuje Paweł Wybierała, Prezes Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej.

Choć podobne makiety można zobaczyć w różnych miastach Europy, wrocławskie Kolejkowo stanowi swego rodzaju unikat. To największa makieta turystyczna w Polsce, ale dbałość o szczegóły i skala to nie wszystko. Niezwykłym wyróżnikiem ekspozycji jest również pływający statek, przy konstruowaniu którego wykorzystano technologię stosowaną przy budowie jachtów. Tylko kilka makiet na świecie może się pochwalić takim statkiem. Ponadto żadna z kolei, poza wrocławskim Kolejkowem, nie ma makiety z deszczem. Woda na makiecie powoduje bardzo dużo problemów, dlatego nikt nigdy tego nie zastosował, ale we Wrocławiu udało się je rozwiązać. Nad ekspozycją zamontowano tryskiwacze, dzięki którym na miniaturowe miasto spada deszczowa mgiełka, następnie woda odprowadzana jest z makiety za pomocą kanalizacji umieszczonej pod jej powierzchnią, tak jak w realnym świecie. Efekt robi wrażenie, a zwiedzający będą mogli przekonać się o tym sami już niebawem, ponieważ deszczowa makieta zostanie uruchomiona w wakacje 2021.

Wielkie otwarcie dla odwiedzających

Otwarcie Kolejkowa w jego nowej odsłonie zaplanowane jest na czerwiec 2021. Makietę będzie można zwiedzać na 1. piętrze Sky Tower przez cały tydzień w godzinach 10.00 – 18.00. Wystawa pozostanie otwarta przez 365 dni w roku, również w święta, dni wolne od pracy oraz niedziele, także te niehandlowe. Planowane jest również wydłużenie godzin otwarcia dla odwiedzających w weekendy
i okresie wakacyjnym. Dla wygody gości zakup biletów odbywać się będzie w formie online.
Zainteresowani wystawą powinni zarezerwować sobie przynajmniej 1,5 godziny na zwiedzanie Wrocławia w miniaturze, a w nim pędzących pociągów, samochodów, samolotów, ale też robót drogowych, schadzki zakochanych, kelnera upuszczającego tort weselny, a nawet napadu na bank. W przerwie zwiedzania można będzie napić się herbaty w miejscowej kawiarence, skorzystać z małego kącika zabaw lub zrobić zakupy w sklepie Kolejkowa, gdzie dostępne będą pamiątki, ale też autorskie produkty – elementy modelarskie i gotowe modele.

KOLEJKOWO, Sky Tower, 1. Piętro, ul. Powstańców Śląskich 95, 53-332 Wrocław

Więcej informacji o zakup biletów: https://kolejkowo.pl/wroclaw

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułStartuje projekt KomPAS – dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym
Następny artykułKręci Cię Wrocław? Kręć Wrocław! Nagraj krótki film i wygraj 6-7 tys. złotych!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.