Już 29 maja w Galerii OP ENHEIM odbędzie się wernisaż wystawy gościnnej pt. „ODKŁADAJĄC RZECZY NA MIEJSCE. ŻYDOWSCY BRESLAUERZY I ICH PRZEDMIOTY”. Organizowana wspólnie z Urban Memory Foundation ekspozycja, oparta na prywatnych zbiorach żydowskich rodzin z Breslau i tworzona we współpracy z nimi, jest pierwszym tego typu przedsięwzięciem w Polsce. Czego możemy się dowiedzieć o przedwojennym życiu rodzinnym, życiu społeczności i miasta? Jak wyglądało mieszczańskie życie żydowskie – to prywatne, religijne, kulturalne i zawodowe?

Wystawa odpowie na te i inne pytania, prezentując niemal sto obiektów, fotografii i dokumentów użyczonych nam przez dwanaście rodzin dawnych Breslauerów, obecnie rozproszonych po całym świecie. Ekspozycja obejmie okres od XVIII wieku do dziś i będzie dostępna w języku polskim, angielskim i niemieckim. Siła i wartość kulturowa prezentowanych przedmiotów tkwi w ich powiązaniu z indywidualnymi, osobistymi historiami, wpisanymi jednocześnie w historię i topografię miasta.

Zapakowane rzeczy, tylko te najpotrzebniejsze lub cały dobytek – przedmioty codziennego użytku, meble, książki, pamiątki rodzinne, dzieła sztuki i nieoczywiste drobiazgi – wyjechały z rodzinami Herzów, Haddów, Freundów, Tischlerów, Zadików, Falków, Sklarzów, Peritzów i wielu innych z przedwojennego Breslau w czasie nazistowskich prześladowań. Podobnie jak ich właściciele, miały już nigdy nie wrócić.

Wystawie towarzyszy także komentarz sztuki współczesnej. Berlińska artystka Anna Schapiro zaprezentuje pracę z nurtu site-specific. Schapiro odkrywa warstwy historii, które są zawarte w obiektach prezentowanych na wystawie oraz eksploruje opowieści, które te obiekty ze sobą niosą, a także sposób, w jaki niewidoczne i zaniedbane aspekty przeszłości przeplatają się z teraźniejszością. Motywem wiodącym dla Schapiro jest historia prezentowanego na wystawie kilimu. W swojej pracy artystka wejdzie w interakcję z przestrzenią wystawy, tworząc nowe warstwy plastyczności i nanosząc je na ściany OP ENHEIM. Program wydarzeń towarzyszących obejmie także spotkania z potomkami i potomkiniami rodzin breslauerskich Żydów oraz cykl oprowadzań tematycznych. 

Wstęp wolny.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułPiknik rodzinny na Przedmieściu Świdnickim z okazji nadchodzącego Dnia Rodzicielstwa Zastępczego!
Następny artykułPanthers Wrocław wygrywa mecz – świetne otwarcie sezonu! [ZNAJDŹ SIĘ NA ZDJĘCIACH]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.