Nowa szkoła na Maślicach – bez dzwonków, z klimatyzacją i ekologicznymi rozwiązaniami. Od września przyjmie setkę dzieci

0

W nowej Publicznej Szkole Podstawowej Specto przy ul. Lubelskiej 95a od września uczyć się będzie setka uczniów. Placówkę w niespełna pół roku wybudował i poprowadzi inwestor zewnętrzny w ścisłej współpracy z miastem. Obecnie trwają prace porządkowe na zewnątrz terenu. Trwa także malowanie, doposażanie i dekorowanie pomieszczeń wewnątrz.

Nowa szkoła na wrocławskich Maślicach, którą wybudował i prowadzi fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty, jest placówką publiczną, działającą na tych samych zasadach, co gminna (została włączona do miejskiego systemu rekrutacji). Na początku uruchomione zostaną w niej cztery klasy. Będzie też świetlica, szatnie i węzeł żywieniowy.

– Inwestycje oświatowe to inwestycje, z których jesteśmy szczególnie dumni. Wiemy bowiem, jak bardzo poprawiają one komfort życia naszych mieszkańców. Dlatego od lat zwiększamy liczbę miejsc w szkołach i przedszkolach także w ramach współpracy z inwestorem zewnętrznym. Takim przykładem współpracy jest właśnie szkoła publiczna Specto, która uzupełni ofertę edukacyjną Maślic – mówi Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Pod względem współpracy z zewnętrznymi organami prowadzącymi placówki edukacyjne Wrocław należy do miast, które przeciera szlaki i wyznacza trendy w skali całego kraju.

– Specto będzie trzecią szkołą podstawową, prowadzoną przez naszą fundację we Wrocławiu, a to dla nas dowód zaufania i dobrej oceny dotychczasowej współpracy z miastem – podkreśla Mateusz Krajewski, prezes fundacji Ogólnopolski Operator Oświaty. – Cieszymy się, że możemy wspierać miasto w tworzeniu sieci publicznych placówek – dodaje.

Szkoła bez dzwonków

Szkoła na Maślicach została wyposażona w nowoczesne pomoce dydaktyczne i technologiczne. Nie będzie w niej dzwonków. Będą za to tematyczne kąciki i pracownie, dużo nauki w plenerze i zajęcia dodatkowe – tak zwane kanony – wspierające rozwój zainteresowań dzieci.

– Stawiamy na uczenie zespołowe i przez doświadczanie – zapowiada Małgorzata Rabenda, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Specto we Wrocławiu. – Zajęcia będą   realizowane w postaci miniprojektów, pobudzających zaangażowanie, rozwijających indywidualne talenty dzieci i ich potencjał – dodaje.

Ekologiczne rozwiązania

W inwestycji zastosowane zostały nowoczesne, ekologiczne rozwiązania. Szkoła jest klimatyzowana z własnymi pompami ciepła, instalacją fotowoltaiczną i systemem odzyskiwania deszczówki.

Pierwsza szkoła modułowa we Wrocławiu

Nowa szkoła powstała w technologii modułowej. To oznacza, że oprócz ekspresowego tempa prac, placówkę będzie można rozbudowywać w miarę potrzeb. Specto przy ul. Lubelskiej 95a jest pierwszą w mieście szkołą zbudowaną w tej technologii.

– Tego typu inwestycja jest na Maślicach naprawdę potrzebna. Nasze osiedle bardzo się rozwija, jest coraz więcej młodych rodzin z dziećmi, dlatego każde nowe miejsce w szkole czy przedszkolu jest na wagę złota – przyznaje Sławomir Czerwiński, wiceprzewodniczący Zarządu Osiedla Maślice.

Specto przy ul. Lubelskiej to pierwsza w systemie modułowym, a trzecia szkoła podstawowa w ogóle, jaką fundacja Ogólnopolski Operator Oświaty prowadzi we Wrocławiu. Dwie dotychczasowe to:

  • Publiczna Szkoła Podstawowa Leonardo przy ul. Roosevelta
  • Publiczna Szkoła Podstawowa Marco Polo przy ul. Zatorskiej

Poza tym OPP prowadzi też 16 publicznych przedszkoli w całym Wrocławiu.

Plac zabaw przeniesiony

Aby przy ul. Lubelskiej mogła powstać nowa szkoła, niezbędne było przeniesienie placu zabaw, który mieścił się na wschodniej części terenu należącego do budynku ZSP nr 12 ul. Lubelskiej, o ok. 100 metrów.

Plac zabaw, który powstał w ramach WBO 2018, zostanie przeniesiony w całości. Nie straci obowiązującej gwarancji, dodatkowo wzbogacony został o nowe urządzenie. Jego przeniesienie było konsultowane z liderką projektu.

Coraz więcej miejsc we wrocławskich szkołach

Na Maślicach trwa także budowa Zespół Szkolno-Przedszkolnego przy ul. Białostockiej dla 800 uczniów i 200 przedszkolaków, którą również realizuje inwestor zewnętrzny. Jej powstanie w jeszcze większym zakresie uatrakcyjni ofertę edukacyjną w tej części miasta. Planowane otwarcie – wrzesień 2024 r.

Poza tym we Wrocławiu z początkiem września otwarty zostanie Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 25 przy ul. Asfaltowej dla docelowo 1200 dzieci oraz Przedszkole przy al. Hallera dla 200 maluchów. Budowany jest także Zespół Szkolno-Przedszkolny przy ul. Cynamonowej – również na 1200 osób (1000 uczniów). W tej placówce pierwszy dzwonek zabrzmi we wrześniu 2024 r.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułByliśmy w Muzeum Śląska Wrocław na Tarczyński Arenie! [GODZINY OTWARCIA, CENY]
Następny artykułWrocławski Festiwal Krasnoludków 2023: Święto Krasnali tuż tuż! [PROGRAM]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.