Nowa siedziba BWA Wrocław w dawnej hali montażowej!

0

Znamy potencjalną lokalizację naszej nowej siedziby! W dawnej hali montażowej przy skrzyżowaniu ulic Kolejowej i Grabiszyńskiej może powstać 1400 m² nowoczesnej przestrzeni wystawienniczej. Pobliski park oraz plac przed budynkiem dają możliwość tworzenia instalacji artystycznych oraz przestrzeni schronienia i regeneracji dla mieszkańców Wrocławia.

Minęło już ponad półtora roku od rozpoczęcia prac nad określeniem potrzeb dotyczących nowej siedziby BWA Wrocław Galerie Sztuki Współczesnej. W działania – będące częścią koncepcji zaproponowanej przez dyrektora Macieja Bujko – poza zespołem BWA Wrocław zaangażowano środowisko twórcze, ekspertów z zakresu kultury i architektury, mieszkańców oraz Urząd Miejski Wrocławia. W trakcie spotkań, warsztatów i konsultacji udało się określić potrzeby i możliwości zarówno zespołu, lokalnego środowiska, jak i Urzędu Miejskiego Wrocławia.
Istotne okazało się, aby nowa siedziba znajdowała się w obrębie centrum, była dobrze skomunikowana z innymi częściami miasta oraz stanowiła autonomiczną całość (jako osobny budynek bądź wyraźnie wydzielona jego część). Wypracowana koncepcja zakłada adaptację istniejącego obiektu z możliwością jak największego wpływu na jego wykończenie – z uwzględnieniem potrzeb instytucji, środowiska artystycznego, lokalnej społeczności oraz troski o ekologię.
Przyszła siedziba BWA Wrocław powinna posiadać dodatkową, zewnętrzną przestrzeń oraz znajdować się blisko terenów zielonych, pozwalających na tworzenie programu artystycznego i edukacyjnego. Przy czym wszystkie te elementy muszą uwzględniać możliwości finansowe Urzędu Miejskiego Wrocławia.
W ostatnich miesiącach BWA Wrocław intensywnie poszukiwało odpowiedniej lokalizacji, która dawałaby także szansę na partnerstwo finansowe i współpracę projektową. Pomysły – z uwzględnieniem propozycji, które padały w trakcie przeprowadzonych spotkań – zgłaszane były do Urzędu Miejskiego Wrocławia. W efekcie tych działań udało się wskazać potencjalną, atrakcyjną lokalizację, możliwą do adaptacji w partnerstwie z zewnętrznym podmiotem.
Przyszłą lokalizacją BWA Wrocław miałaby się stać dawna hala montażowa wagonów kolejowych znajdująca się przy skrzyżowaniu ul. Kolejowej i Grabiszyńskiej w obrębie Przedmieścia Świdnickiego, historycznie związanego z instytucją. BWA Wrocław mogłoby zagospodarować w hali 2700 m², w tym około 1400 m² jako przestrzeń wystawienniczą, wykorzystując dodatkowo plac przed budynkiem oraz park im. Lesława Węgrzynowskiego, gdzie niedawno zorganizowano piknik w ramach obchodów 70. urodzin instytucji.
Stworzenie siedziby przy ul. Kolejowej byłoby możliwe także ze względu na powstające wokół budownictwo społeczne tworzone przez Polski Fundusz Rozwoju, który stałby się partnerem dla tego przedsięwzięcia.
Zespół BWA Wrocław pragnie podziękować wszystkim zaangażowanym ekspertom i ekspertkom, urzędnikom i urzędniczkom oraz uczestnikom i uczestniczkom warsztatów dotyczących naszej nowej siedziby. Chcemy też podziękować Izie Rutkowskiej, która poprowadziła z nami jeden z pierwszych etapów tego procesu. Jako zespół potwierdzamy chęć współpracy na rzecz ulokowania naszej nowej siedziby przy ul. Kolejowej, a także przygotowania niezbędnych projektów. Kolejnym krokiem – po ostatecznym potwierdzeniu lokalizacji – będzie praca w zespole BWA Wrocław wraz z ekspertami i ekspertkami nad dokładnym określeniem naszych potrzeb względem adaptacji istniejącego budynku. Powrócimy również do środowiska twórczego, aby raz jeszcze wysłuchać jego rekomendacji.
Zdjęcie archiwalnego planu pochodzi z Archiwum Budowlanego Wrocławia.
mat. fb/ BWA Wrocław

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułAquapark na Brochowie oficjalnie otwarty [CENNIK, GODZINY OTWARCIA, ZDJĘCIA]
Następny artykułOdkryj menu nie z tej ziemi podczas Dining Week we Wrocławiu!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.