Noc Muzeów to coroczne wydarzenie, które cieszy się coraz większą popularnością wśród mieszkańców Wrocławia i turystów. Tego dnia wrocławskie muzea i galerie sztuki otwierają swoje drzwi dla zwiedzających bezpłatnie, a także przygotowują specjalne atrakcje, wystawy i wydarzenia kulturalne.
W tym roku Noc Muzeów odbędzie się 20 maja, pełną listę wydarzeń i miejsc, które warto odwiedzić tego dnia znajdziecie tutaj: kliknij
Poniżej przedstawiamy 15 najciekawszych naszym zdaniem miejsc
- Muzeum Architektury we Wrocławiu – tego wieczoru program Muzeum Architektury skupi się na relacjach człowieka i przyrody.
- Noc Muzeów 2023 w Centrum Sztuki WRO – można będzie wziąć udział w warsztatach z sitodruku oraz wyjątkowej wędrówce z Pawłem Janickim po ekspozycjach nie poddających się zwykłym grupowym oprowadzaniom – wymagających izolacji, skupienia, przeznaczonych dla pojedynczych widzów.
- Muzeum Narodowe we Wrocławiu – w tym roku Muzeum Narodowe, obok wszystkich dostępnych wystaw, szczególnie zaprasza na oprowadzania kuratorskie po ekspozycji „Moda stanu wojennego”.
- Noc Muzeów 2023 w Odra Centrum – w kawiarni będzie można posłuchać pełnych ciekawostek wykładów o Odrze, które poprowadzą: Kamil Zaremba, założyciel Odra Centrum oraz Małgorzata Ulrich-Kornacka, wrocławska przewodniczka. Przygotowana zostanie również ekspozycja dotycząca warsztatów odbywających się w Odra Centrum (19:00–23:00), a wypożyczalnia łodzi o każdej pełnej godzinie organizować będzie rejsy po Odrze.
- Muzeum Etnograficzne – to jedno z najważniejszych muzeów etnograficznych w Polsce. Na odwiedzających Muzeum Etnograficzne czeka wernisaż nowej wystawy „Nie zapomnisz. Pamięć, pamiątka, pamiętnik”. Ekspozycja poświęcona będzie rzeczom, zapisom i znakom o charakterze pamiątkowym.
- Muzeum Pana Tadeusza – w tym roku muzeum zaprasza na specjalne zwiedzanie ekspozycji poświęconej Adamowi Mickiewiczowi oraz warsztaty kaligrafii.
- Klub Sympatyków Kolei – na peronie 6. Dworca Wrocław Główny zaprezentowane zostaną wybrane eksponaty Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu.
- Muzeum Mineralogiczne – to jedno z najważniejszych muzeów mineralogicznych w Polsce. Muzeum wraz z Polskim Towarzystwem Przyjaciół Nauk o Ziemi zaprasza do zwiedzania wystaw stałych – „Minerały świata” oraz „Minerały Polski”. Tego dnia między godziną 12:00 a 20:00 odbędzie się także mini-giełda minerałów oraz pokaz cięcia agatów i innych kamieni ozdobnych.
- Panorama Racławicka – to jedna z najważniejszych atrakcji turystycznych Wrocławia, którą warto odwiedzić nie tylko w czasie Nocy Muzeów. W ramach wydarzenia będzie można poznać historię i technikę powstania tej imponującej panoramy.
- Muzeum Farmacji – to muzeum poświęcone historii farmacji. W programie Nocy Muzeów znajdziemy m.in. warsztaty z tworzenia kosmetyków naturalnych oraz zwiedzanie stałych ekspozycji.
- Muzeum Poczty i Telekomunikacji – to muzeum poświęcone historii poczty i telekomunikacji. W programie Nocy Muzeów znajdziemy m.in. warsztaty z tworzenia kartek pocztowych.
- Noc Muzeów w Hydropolis – w trakcie Nocy Muzeów odbędą się tutaj zwiedzania wystawy z przewodnikiem. Podczas wycieczek poruszane będą tematy dotyczące m.in. zanieczyszczeń mórz i oceanów, degradacji lasów Puszczy Amazońskiej, roli rzek w rozwoju cywilizacyjnym człowieka oraz Powodzi Tysiąclecia w 1997 roku.
- Muzeum Medycyny Sądowej – po raz pierwszy w ramach Nocy Muzeów umożliwione zostanie zwiedzanie głównej ekspozycji muzeum na co dzień niedostępnego dla szerszej publiczności. Wystawa obejmuje różne działy medycyny sądowej – prezentowane będą m.in obrażenia ciała, zatrucia, zmiany pośmiertne czy narzędzia zbrodni.
- Noc Muzeów w Ogrodzie Botanicznym – podczas nocnego spaceru z pochodniami i latarniami uczestnicy będą mieli unikatową możliwość poznania roślin, które wpłynęły na bieg historii świata.
- GALERIA ARCHIGLASS „SZOPA JAZOWA” – dla wszystkich miłośników i miłośniczek szklanej twórczości otwarta zostanie autorska Galeria „Szopa Jazowa” studia Archiglass.