W 2023 roku animowany dramat filmowy „Chłopi” w reżyserii DK Welchman i Hugh Welchmana szturmem podbił polskie kina i zdobył uznanie publiczności. Niemal sto lat po nagrodzeniu Władysława Reymonta za powieść o polskich chłopach i chłopkach film zdobył aż cztery nagrody na  Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych. To brawurowe połączenie sztuki filmowej i malarstwa. Na potrzeby filmu powstało 40000 obrazów/klatek namalowanych farba olejną. Na wystawie zaprezentowanych jest 40 z nich.

Ich autorami i autorkami są: Victorii Nevolia, Natalia Sluka, Piotr Dominiak, Aleksandra Młynarska, Weronika Adamska, Małgorzata Lengiewicz, Mayra Hernandez Rios, Małgorzata Ciężak, Mariia Kovtunovych, Maria Kola, Magdalena Wolf, Olena Mishyna, Zofia Słupczyńska, Maciej Wichnowski, Aleksandra Chrabąszcz, Ivan Karol, Jolanta Spangevičiūtė, Gintarė Maskaliūnienė, Małgorzata Kuźnik, Olena Mishyna, Mateusz Deryniowski, Karolina Belczyk-Behrendt, Justina Zigmantaitė, Małgorzata Kornecka-Drąg, Agnieszka Korzeniowska, Justyna Wolf, Tetiana Ocheredko, Olha Nakhodova, Yaroslav Svirniak, Anna Waluś.

Na wystawie wyszczególnionych jest kilka tematów przedstawień: Tradycja, Rodzina, Natura, Bohaterowie, Architektura wsi, Miłość, Religia, Tańce. Towarzyszą im cytaty z powieści „Chłopi” Władysława Reymonta. Specjalnie na wrocławską wystawę zostały także sprowadzone trzy kostiumy filmowe.

Ekspozycję uzupełnia dziewięć gwaszy z teki autorstwa Zofii Stryjeńskiej „Polskie stroje ludowe” wydanej przez C. Szwedzickiego w Nicei w 1939 roku. Teka zawierała 40 prac ręcznie malowanych akwarelą i gwaszem z przedstawieniami polskich strojów ludowych z terenów II Rzeczypospolitej. Na wystawie prezentowana jest także porcelana z przedstawieniami polskich tańców ludowych projektu Zofii Stryjeńskiej. Prace polskiej artystki pochodzą z prywatnej kolekcji.

Kuratorka wystawy – dra Anna Kania-Saj

Muzeum Miejskie Wrocławia
Pałac Królewski
ul. Kazimierza Wielkiego 35

21 lutego – 02 czerwca 2024

Wystawa czynna:
Środa – sobota: 11.00 do 17.00
Niedziela: 10.00 do 18.00

Bilety:
Normlany – 40 PLN
Ulgowy – 30 PLN
Grupowy – 30 PLN (grupa min 21 osób)

W cenie biletu na wystawę „Chłopi” można zwiedzać również pozostałe ekspozycje w Pałacu Królewskim: „100 lat Wrocławia” oraz „Epoka malarstwa śląskiego 1950 – 1945”.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułZabytkowa Wieża Zegarowa na Stadionie Olimpijskim zostanie wyremontowana. Znicz znów zapłonie?
Następny artykułNiedostępne na co dzień miejsca na Brochowie zamienią się w galerię sztuki! [SURVIVAL 2024]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.