,,Nie książka zdobi człowieka” – spektakl warszawskiego Teatru Kwadrat w Teatrze Muzycznym Capitol

0
scena z: Paweł Małaszyński, SK: Premiera spektaklu "Nie książka zdobi człowieka" w Teatrze Kwadrat, , fot. Podlewski/AKPA

Błyskotliwe dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujących bohaterów – to wszystko odnajdą wrocławscy widzowie w klasycznej farsie kanadyjskiego dramatopisarza Seymoura Blickera, odkrywającej mechanizmy współczesnego show-biznesu, w wykonaniu warszawskiego Teatru Kwadrat.

Spektakl odbędzie się 28 marca w Teatrze Muzycznym Capitol. W obsadzie Paweł Małaszyński, Andrzej Nejman, Olga Kalicka/ Aleksandra Radwan, Elżbieta Romanowska/ Ilona Chojnowska oraz Lucyna Malec/Magdalena Stużyńska.

Bilety na: https://bit.ly/spektakle_bilety

Jak wejść na szczyt w świecie zdominowanym przez media, gdy nie ma się cech prawdziwego celebryty? Sherman Mayfair, pisarz – panikarz, lat czterdzieści, właśnie wydał książkę i marzy o tym, by odnieść wielki sukces. Jednak nieśmiałość i całkowity brak wiary w siebie paraliżują go do tego stopnia, że sama myśl o udzieleniu wywiadu przyprawia o rozstrój żołądka. W akcie desperacji namawia swojego przyjaciela Matta, by ten podając się za autora książki, oczarował  wszystkich wdziękiem i erudycją, zyskał przychylność mediów i uczynił z jego powieści bestseller.

scena z: Elżbieta Romanowska, Andrzej Nejman, SK: Premiera spektaklu „Nie książka zdobi człowieka” w Teatrze Kwadrat, , fot. Podlewski/AKPA

– To spektakl o człowieku potwornie zakompleksionym, który nie jest w stanie stanąć za swoim własnym sukcesem. W wieku 40 lat napisał książkę, która okazuje się świetna. Jednak on nie chce publicznie przyznać, że jest jej autorem, bo myśli, że to tylko pomniejszy dzieło, które stworzył – opowiada wcielający się w postać Shermana Andrzej Nejman

Klasyczna komedia pomyłek Seymoura Blickera porywa widzów do elitarnego światka nowojorskiej branży wydawniczej, gdzie udział w popularnym programie telewizyjnym liczy się o wiele bardziej niż pozytywne recenzje krytyków, a umiejętność błyszczenia w świetle reflektorów znaczy więcej niż talent.

„Nie książka zdobi człowieka”, jak na farsę przystało, serwuje widzom błyskotliwe dialogi, nieoczekiwane zwroty akcji i zaskakujące zakończenie. Czasem bowiem okazuje się, że największą „siłę przebicia” ma ktoś, po kim się tego najmniej spodziewasz, na przykład twoja własna narzeczona.

Nie cała sztuka, ale duża jej część to materiał gatunkowo farsowy, który wymaga niezwykłej precyzji w szybkości reakcji. Z drugiej strony jest to również sztuka bardzo głęboka, psychologiczna. Połączenie tych dwóch skrajnie różnych metod przygotowania roli było dla nas dużym wyzwaniem – dodaje Andrzej Nejman.

scena z: Paweł Małaszyński, Andrzej Nejman, SK: Premiera spektaklu „Nie książka zdobi człowieka” w Teatrze Kwadrat, , fot. Podlewski/AKPA

Seymour Blicker to kanadyjski dramatopisarz, powieściopisarz i scenarzysta. Na co dzień mieszka i tworzy w Quebecu.  Jego nowele i sztuki wystawiane są w USA, Kanadzie oraz Europie. Jest autorem scenariuszy filmowych („The Kid”) oraz telewizyjnych. Trzykrotnie wyróżniony prestiżową statuetką Emmy, za scenariusze do produkcji „Barney Miller”, „Sidestreet” oraz „Urban Angel”.  W 1997 otrzymał nagrodę za całokształt twórczości (The British Council International New Playwriting Award), jest też laureatem nagród literackich Ontario Arts Council Award for Literature, Samuel Lapitsky Foundation Award for Literature, Canada Council Senior Arts Grant. Światowa premiera sztuki „Nie książka zdobi człowieka” („Never Judge a Book by its Cover”) odbyła się w Nowym Jorku w 1987 roku w Gene Frankel/American Mime Theater. Jej tekst przetłumaczony został m.in. na język holenderski, niemiecki oraz polski.

 ***

OSOBY:
Paweł Małaszyński (Matt, S.J. Templeman)
Andrzej Nejman (Sherman Mayfair)
Olga Kalicka/ Aleksandra Radwan (Maggie Sweet)
Elżbieta Romanowska/ Ilona Chojnowska (Nancy)
Lucyna Malec/ Magdalena Stużyńska (Pokojówka Louella)                

Tytuł oryginalny: Never Judge a Book by its Cover

Przekład: Bogusława Plisz-Góral
Reżyseria: Giovanny Castellanos
Asystent reżysera: Andrzej Nejman
Scenografia: Wojciech Stefaniak
Producent: Damian Kinderman
Autor: Seymour Blicker

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułCzy wrocławska kranówka jest pitna?
Następny artykułWażny etap inwestycji na pl. Jana Pawła II zakończony przed terminem!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.