Cierpliwy, opanowany, odpowiedzialny, umiejący logicznie myśleć i skrupulatny – to najczęstsze przymiotniki używane do określania idealnych kandydatów na neuropsychologa, z którymi można spotkać się w internecie. Brzmi jak twój opis? W takim razie dobrym pomysłem jest rozważenie właśnie tej ścieżki zawodowej. A od czego zacząć? Od zapisania się na neuropsychologię na studiach I stopnia. Dowiedz się, czy to dobry wybór.
Kilka słów o zawodzie neuropsychologa
Zanim weźmiemy pod lupę neuropsychologię na studiach, warto przyjrzeć się bliżej samemu zawodowi. Zgodnie z prawem neuropsychologiem można zostać po zdobyciu tytułu magistra psychologii oraz ukończeniu szkolenia specjalizacyjnego z psychologii klinicznej.
Czym się zajmuje neuropsycholog? Specjalista po studiach i szkoleniu skupia się na połączeniu psychologii i neurologii. Najprościej mówiąc, jego obszarem zainteresowań jest wpływ mózgu na ludzkie zachowanie. W codziennej pracy neuropsycholog diagnozuje i leczy takie problemy, jak zaburzenia pamięci, uwagi, mowy, funkcji wykonawczych czy funkcji przestrzenno-wzrokowych.
Jeżeli chodzi o neuropsychologię na studiach, to jest ona wyłącznie wstępem do tej dziedziny psychologii klinicznej. Co więcej, nie jest oddzielnym kierunkiem. Zamiast tego jest jedną ze specjalności dostępnych dla osób zapisanych na studia I stopnia z psychologii.
Czego nauczysz się jako przyszły neuropsycholog na studiach licencjackich?
Choć specjalność z neuropsychologii na studiach I stopnia z psychologii to dopiero początek edukacji, to jeżeli zależy ci na specjalizacji klinicznej, to już na tym etapie możesz poznać najważniejsze zagadnienia z zakresu tej dziedziny. Jakie przedmioty znajdziesz w programie? Ich lista jest całkiem długa. To np. biologiczne mechanizmy zachowania, psychologia emocji i motywacji, metodologia badań psychologicznych, statystyka, neurokognitywistyka, psychologia eksperymentalna, budowa i funkcje mózgu, neurobiologia układu nerwowego, neuropsychologia poznawcza, psychofarmakologia, testowe metody oceny neuropsychologicznej czy deficyty poznawcze towarzyszące zaburzeniom. A to tylko przykładowe pozycje z długiej listy zagadnień poruszanych na studiach z neuropsychologii.
Przekonaliśmy cię do zapisania się na neuropsychologię? Rozważ studia online
Chcesz połączyć naukę ze zdobywaniem tak ważnej praktyki z zakresu neuropsychologii? Studia online są strzałem w dziesiątkę. Dzięki nim możesz dopasować plan nauki do swoich potrzeb wynikających nie tylko z pracy, ale także z podróży czy spraw prywatnych. Jak wyglądają w praktyce? Studia online z neuropsychologii odbywają się z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. Studenci otrzymują dostęp do nowoczesnej platformy e-learningowej, na której mogą zapoznawać się z materiałami dydaktycznymi czy rozwiązywać testy. Aby poznać więcej szczegółów na temat specjalności z neuropsychologii na studiach online, odwiedź tę stronę: https://studia-online.pl/kursy/4869517.
Artykuł sponsorowany