Narty biegowe: 10 świetnych tras na Dolnym Śląsku

0
a

Miłośnicy zimowych sportów, którzy wybiorą się na Dolny Śląsk, z pewnością nie będą się nudzić. Jest to region obfitujący w zróżnicowane krajobrazowo tereny, które nie tylko latem przyciągają amatorów ruchu na świeżym powietrzu.

Znajdują się tutaj unikalne trasy na narty biegowe, które zaspokoją potrzeby doświadczonych, jak i początkujących biegaczy narciarskich. Oto 10 najciekawszych tras na narty biegowe na Dolnym Śląsku. 

Góry Izerskie — Szlak Cietrzewia

Piękna panorama Karkonoszy ze Szrenicą i Śnieżką na czele to jeden z największych walorów tej trasy. Szlak Cietrzewia łączy Świeradów-Zdrój i Jakuszyce. Rozpoczyna się na Stogu Izerskim przy górnej stacji kolei gondolowej, skąd dalej prowadzi do Łącznika, Polany Izerskiej i Schroniska Orle. Dalej wyprowadza już do Jakuszyc.

Długość trasy: 18,5 km (5h)
Odległość od Wrocławia: 150 km

 

Przełęcz Spalona — Jagodna — Przełęcz Spalona

Popularny i łagodny szlak narciarski wiodący z Przełęczy Spalonej biegnie poprzez las niezbyt gęsty i charakteryzuje się stosunkowo łagodnym nachyleniem. Czarny szlak, prowadzący na najwyższy szczyt Gór Bystrzyckich, biegnie poprzez wyremontowane leśne drogi, dzięki czemu sprawdzi się dla osób początkujących.

Długość trasy: 12 km
Odległość od Wrocławia: 118 km

Góry Sowie – „9 buków”

Szlak biegowy „9 buków” ma swój początek na Przełęczy Srebrnej, w okolicy twierdzy Srebrna Góra w Górach Sowich. Jednak spora jego część przebiega przez Góry Bardzkie, a jego koniec stanowi Wilcza Przełęcz, gdzie znajduje się parking. Przy początku szlaku, nieco z boku, zlokalizowany jest punkt widokowy, z którego można podziwiać panoramę Ząbkowic Śląskich.

Długość trasy: 11,5 km
Odległość od Wrocławia: 81 km

 

„Niedźwiedź” w Górach Sowich

Spośród 5 tras w Górach Sowich, wytyczonych przez Stowarzyszenie Turystyczne Gmin Gór Sowich, warto wymienić trasę Niedźwiedź, której początek stanowi parking stacji narciarskiej Jugów Park i wiedzie od Przełęczy Jugowskiej aż na Kozie Siodło. Po drodze można podziwiać ciekawą formację skalną – Niedźwiedzią Skałę. Jako pętla trasa ta będzie niedługą, ale ciekawą aktywnością.

Długość trasy: 5,5 km
Odległość od Wrocławia: 80 km

 

Góry Izerskie — Trasa Marszałkowska

Idealna trasa dla początkujących łącząca Polanę Jakuszycką z Mostem na Kamiennej. Jest to prosty zjazd z Polany na Łąkę Maliszewskiego. Bardzo dobrze sprawdzi się dla rodzin z dziećmi, które dopiero stawiają pierwsze kroki w narciarstwie biegowym.

Długość trasy: 1 km
Odległość od Wrocławia: 139 km

Karkonosze — Wysoki Kamień

Trasa na pograniczu Gór Izerskich i Karkonoszy, pozwalająca na pokonanie malowniczej i wymagającej dobrej kondycji pętli. Punktem startu i mety jest Szklarska Poręba, z której początkowo należy kierować się na Wysoki Kamień i Jakuszyce, a stamtąd wprost na Szrenicę. Trasę warto wybrać ze względu na graniowy charakter i widokowe walory Wysokiego Kamienia oraz Szrenicy. Po drodze można zregenerować siły w schronisku na Hali Szrenickiej.

Długość trasy: 20,4 km
Odległość od Wrocławia: 131 km

 

Wokół Szczelińca aż do Skalnych Grzybów — Góry Stołowe

Piękna trasa, którą najłatwiej rozpocząć z parkingu w Karłowie. Zielony szlak narciarski prowadzi wzdłuż podnóży Szczelińca Wielkiego, aż do Pasterki, gdzie skręca, aby okrążyć masyw w całości. Następnie trasa wiedzie do Skalnych Grzybów, skąd podążając Praskim Traktem i następnie kierując się na Białe Skały, można powrócić do Karłowa.

Długość trasy: 21 km
Odległość od Wrocławia: 119 km

Góry Izerskie — trasa Koziniec

Trasa zaczyna się na Polanie Jakuszyckiej i wiedzie przez Dział Izerski w kierunku Schroniska „Orle”. Następnie pętla prowadzi aż do Tkackiej Góry, którą okrąża od południa, by następnie wyprowadzić narciarza znów na Polane Jakuszycką. Trasa nieco bardziej wymagająca — na narciarza czeka bowiem 900 m przewyższenia i mierzy blisko 20 km długości.

Długość trasy: 17,3 km
Odległość od Wrocławia: 119 km

 

Masyw Śnieżnika — szlak im. Mathiasa Zdarsky’ego

Ciekawa propozycja dla miłośników alpejskiego klimatu. Wycieczka ma swój początek w Międzygórzu. Miejscowość cechuje się alpejską architekturą i nadaje jej unikalnego charakteru. Proponowana trasa biegnie z Międzygórza przez m.in. Smrekowiec, Mały Śnieżnik i Trójmorski Wierch. Trasa polecana jest dla narciarzy o dobrym przygotowaniu fizycznym.

Długość trasy: 23,7 km
Odległość od Wrocławia: 124 km

 

Góry Orlickie — trasa „Zieleniec”

Trasa prowadząca głównie górskim grzbietem. Rozpoczyna się przy Kamieniu Rübartscha i stamtąd wyprowadza na grań, skąd stosunkowo łagodnie prowadzi do Masarykowej Chaty, położonej tuż za granicą polsko-czeską. Razem z drogą powrotną stanowi krótki, ale bardzo atrakcyjny widokowo szlak biegowy.

Długość trasy: 11,5 km
Odległość od Wrocławia: 75 km

 

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Na narty z Wrocławia. Gdzie wybrać się w tym roku?

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWOŚP 2022 ponownie zagra na wrocławskim Rynku! [DATA, SZCZEGÓŁY]
Następny artykułAtrakcje dla dzieci we Wrocławiu: Warsztaty w Centrum Kultury Zamek!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.