Przed nami kolejny wrocławski Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Dokładnie 3 lutego 2011 roku uchwalono ustawę, na mocy której dzień 1 marca ustanowiono świętem – Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Od tego czasu za sprawą Stowarzyszenia Odra-Niemen co roku organizowany jest we Wrocławiu Marsz Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Termin 1 marca nie jest przypadkowy.
Tego dnia w 1951 roku w warszawskim więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju,Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”. Organizacja WiN była następczynią Armii Krajowej i zrzeszała żołnierzy, którzy po II Wojnie Światowej nie uznawali komunistycznego rządu Polski i dalej dążyli do uzyskania niepodległości.
Obchody święta podzielone są na trzy dni.
Sobota, 27.02.2016
Miejsce: Przystanek Historia, sala IPN, Plac Strzelecki 25
12.00-15.00
Spotkania ze środowiskiem kombatantów Narodowych Sił Zbrojnych, Brygady Świętokrzyskiej oraz Związku Młodocianych Więźniów Politycznych lat 1944-1956 Jaworzniacy
Pokaz filmu „Dywizja nastolatków” reż. Alina Czerniakowska
Pokaz filmu „Brygada”reż. R.Mierzejewski
Pokaz filmu „Elegia na śmierć Roja”, reż. Jerzy Zalewski
Goście specjalni:
kpt. Maksymilian Kowalewski, żołnierz NSZ, którego rodzina przyjaźniła się z rodziną legendarnego „Roja”,
por. Henryk Atemborski, ps. „Pancerny”, żołnierz Brygady Świętokrzyskiej
Magdalena Lenart, twórca Wydawnictwa Patriotycznego 2Kolory, promotorka filmu o Mieczysławie Dziemieszkiewiczu „Rój”
16.00 – 18.00
Pokaz filmu „Wolność i Niezawisłość. Ostatnia nadzieja”, reż. Sławomir Górski, zdobywca nagrody głównej „Złotego Opornika”, VII Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci za umiejętność syntezy skomplikowanych zdarzeń historycznych i niezwykłe walory edukacyjne. Dokument w pokazuje losy oficerów IV Zarządu Głównego „Wolność i Niezawisłość” na tle zebranych faktów historycznych. W filmie zobaczyć można poruszające relacje świadków. Autentyczne nagrania członków IV Zarządu Głównego WiN. Grypsy więzienne skazanych, w tym Łukasza Cieplińskiego.
Po spotkaniu dyskusja z autorem filmu.
19.00-22.00
Przegląd filmów Arkadiusza Gołębiewskiego – reżysera filmowego, twórcy i dyrektora Festiwalu Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci w Gdyni. Pokaz filmów „Inka” i „Dzieci Kwatery Ł”
Młodzi dla Wyklętych – pokazy filmów i dyskusja o młodym pokoleniu patriotycznym
Filmowe dokumenty na tematy: oprawy patriotyczne na stadionach, kibicowskie murale patriotyczne, teledyski z tematyką historyczną, projekty realizowane przez wrocławską młodzież, wyprawy na Kresy.
Niedziela, 28.02.2016
Miejsce: Przystanek Historia, sala IPN, Plac Strzelecki 25
12.00-14.00 Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Dystans 1963m nawiązuje do daty śmierci ostatniego Żołnierzy Wyklętego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”. Zapisy odbywają się mailowo. Zgłoszenia (imię, nazwisko i datę urodzenia) można wysyłać na adres tropemwilczym.wroclaw@gmail.com. Koszt uczestnictwa wynosi 30 zł. W tej cenie znajduje się pakiet startowy (koszulka, medal, torba) i ubezpieczenie.
Wtorek, 1.03.2016
17.00
Miejsce: Bazylika św. Elżbiety
Uroczysta Msza Św. w intencji Bohaterów Niezłomnych i ich Rodzin
18.00
Miejsce: Rynek
Marsz Pamięci, który w tym roku przejdzie przez miasto
pod hasłem „Zachowałam się jak trzeba”, będącym hołdem dla Danuty „Inki” Siedzikówny. W jego trakcie jak co roku odbywać się będą inscenizacje różnych wydarzeń oraz scenki rodzajowe.
Z tego miejsca jako Redakcja Kocham Wrocław przepraszamy za bardzo późną informację na temat obchodów sobotnich. Spowodowane zostało to natłokiem pracy, który mamy w związku z przygotowywaniem dla Was nowych materiałów.
Poniżej przedstawiamy zapis zeszłorocznego marszu, którego autorem jest Stowarzyszenie Odra-Niemen.