Najpiękniejsza szopka betlejemska 2022. Wystawa prac w Muzeum Etnograficznym

0

Szopki umieszczone w metalowej konewce, drewnianej solniczce czy starej gitarze, prace nawiązujące do toczącej się obecnie wojny, a także nawołujące do pokoju na świecie – takie między innymi realizacje można oglądać na pokonkursowej wystawie szopek betlejemskich.

Ich autorami są dzieci i młodzież z Dolnego Śląska, uczestniczki i uczestnicy XXX edycji Wojewódzkiego Konkursu Rzeźbiarskiego organizowanego przez Galerię Twórczości Plastycznej Młodych działającą w Młodzieżowym Domu Kultury „Śródmieście” we Wrocławiu. Jak co roku zaskakuje wyobraźnia i kreatywność młodych autorów.

W wnętrzach Muzeum Etnograficznego prezentowane są najciekawsze realizacje rzeźbiarskie wykonane przez dzieci i młodzież z wrocławskich i dolnośląskich szkół, placówek wychowawczych oraz domów kultury. Uczestnicy konkursu zmierzyli się z tematem „Święta Rodzina – narodziny”, po raz kolejny udowadniając, że wyobraźnia i twórcza kreatywność młodych artystów nie mają granic.

„Wybór nagrodzonych szopek nie był prosty. Prace dzieci i młodzieży odznaczały się bardzo wysokim poziomem artystycznym, stąd liczne nagrody i wyróżnienia, którymi chcieliśmy docenić starania wielu uczestników” – mówi Joanna Kurbiel z Muzeum Etnograficznego. „Szczególną uwagę jurorów zwróciły dwie realizacje – urzekająca w swojej prostocie szopka Kornelii Niemczyk oraz praca Nel Drewniak, która z kamieni i piasku wiernie odtworzyła surowy klimat pustynnej wioski, przywodzący na myśl autentyczny widok miejsca narodzenia Dzieciątka Jezus”.

Tegoroczne szopki wykonane są w różnych technikach i z różnych materiałów. Przeważają naturalne, jak drewno, kamienie, mech, liście, szyszki, orzechy, pióra, ale też makaron i pierniki. Zaskakują szopki wzorowane na lasach w słoiku czy wykonane z kolorowych koralików do prasowania. Nie brakuje realizacji bazujących na recyklingu i ponownym wykorzystaniu puszki po ciastkach, metalowej konewki, pluszowej maskotki, drewnianej solniczki i niciarki, a nawet gitary.

We wrocławskim Muzeum Etnograficznym można oglądać 64 prace rzeźbiarskie, wykonane przez 87 autorów z 19 dolnośląskich szkół i pracowni plastycznych. Wystawa „Najpiękniejsza szopka betlejemska” prezentowana jest do 29 stycznia 2023.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułBiżuteria jako prezent na święta od wrocławskiej marki Zeccoro
Następny artykułWeekend we Wrocławiu: 6 najciekawszych wydarzeń, w których warto wziąć udział [16-18.12]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.