Poruszające kadry z wojny w Ukrainie. Zdjęcia z sekretnych spotkań w chatce w Karkonoszach. Obraz codziennych zmagań opiekunów osób z niepełnosprawnościami. To tylko wybrane z wielu niezwykłych zdjęć, które można zobaczyć na wystawie Grand Press Photo 2023 we Wrocławiu. Dla wszystkich miłośników fotografii organizowane będą także specjalne warsztaty. Zapisy już ruszyły.

Wystawa ze zdjęciami nagrodzonymi w najbardziej prestiżowym konkursie fotograficznym w Polsce – Grand Press Photo, zawitała do Wrocławia. Do 27 lutego w Magnolia Park można obejrzeć aż 301 niezwykłych kadrów.

Co zobaczymy na wystawie Grand Press Photo?

Wystawa składa się z 49 pojedynczych zdjęć, 9 fotoreportaży, 5 projektów dokumentalnych oraz 8 zdjęć pojedynczych i 3 fotoreportaży w kategorii Young Poland. Wszystkie zostały zakwalifikowane do finału prestiżowego konkursu Grand Press Photo, który odbył się w maju 2023 roku.

Wśród 300 kadrów przeważają te z wojny w Ukrainie. To m.in. zdjęcia z Iziumu, pogrążonego w ciemnościach Bachmutu, Kijowa czy z Donbasu. Zobaczymy także niezwykłe ujęcia Michała Siarka dla „The New York Times” z ośrodka Natalii Popovej, gdzie trafiały z linii frontu lwy, tygrysy, niedźwiedzie, gady i egzotyczne ptaki porzucone przez właścicieli.

Zdjęciem, które wzbudziło największe uznanie, a które również zobaczymy w Magnolia Park, jest fotografia zrobiona dla „The Washington Post” przez Wojciecha Grzędzińskiego. Jego kadr przedstawiający młodą kobietę wynoszoną przez ukraińskich ratowników ze bombardowanego budynku mieszkalnego otrzymał tytuł Zdjęcia Roku.

– Byłem jurorem w wielu konkursach, ale tak dobrych zdjęć z Ukrainy tam nie mieli – stwierdził podczas obrad jury tegoroczny zwycięzca World Press Photo, Jewhen Małoletka.

Na wystawie zobaczymy także fotoreportaż Damiana Lemańskiego dla „Bloomberga” o pracownikach firmy Wikom, którzy śmieciarkami i szambiarkami przemierzają gminę Korsze i sprzątają ją z odpadów. Będzie można się również przyjrzeć dokładniej życiu Romów z poznańskiego koczowiska czy życiu Jolanty Muszyńskiej opiekującej się 27-letnią córką cierpiącą z powodu porażenia mózgowego. Wystawę można oglądać do 27 lutego na placu eventowym, przy wejściu z ul. Legnickiej, w godzinach otwarcia Magnolia Park.

Warsztaty dla miłośników fotografii

W ramach wystawy 22 lutego zorganizowane zostaną bezpłatne warsztaty fotograficzne prowadzone przez Pawła Kosickiego, uznanego polskiego fotografa. Warsztaty są bezpłatne, a rejestracja trwa do 12 lutego na stronie: https://fujifilm-x.com/pl-pl/events/2024/0125_605/.

Prestiżowy konkurs i najlepsze zdjęcia

Grand Press Photo, organizowany od 2005 roku, jest najważniejszym w Polsce konkursem przeznaczonym dla osób zajmujących się zawodowo fotografią reporterską. Uczestnikami są fotoreporterzy pracujący w redakcjach prasowych, internetowych, w agencjach fotograficznych i freelancerzy. Prace konkursowe oceniają światowej klasy fachowcy, a co roku przewodniczącym jury, do którego należy decydujący głos przy wyborze nagrodzonych prac, jest laureat World Press Photo.  W 2023 roku był to Konstantinos Tsakalidis, grecki fotograf, laureat m.in. World Press Photo (Europe, Single 2022), Picture of the Year, Siena International Photo Awards i Istanbul Photo Awards. Organizatorem konkursu jest Fundacja Grand Press.

Wystawa Olgi Wilson

Równolegle z wystawą Grand Press Photo 2023 w Magnolia Park trwa prezentacja prac Olgi Wilson. Artystka stworzyła serię obrazów, które upamiętniają ofiary rosyjskiej agresji w Ukrainie. Prace te były wystawiane m.in. w centrum handlowym Espacio León w Hiszpanii.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułOgólnopolski protest rolników 9 lutego (piątek) – zobacz mapę utrudnień w ruchu
Następny artykułŚwiętuj z Ceneo i odbierz kupon na urodzinowe zakupy 
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.