Na Dolnym Śląsku powstanie nowy Stadion Lekkoatletyczny i Hala Lodowa

0

Dwa listy intencyjne dotyczące budowy ważnych inwestycji sportowych podpisał dziś marszałek Cezary Przybylski oraz członek zarządu Tymoteusz Myrda. Hala Lodowa oraz Stadion Lekkoatletyczny powstaną w najbliższych latach w Lubinie, gdzie staną się centrum kształcenia sportowych talentów i pozwolą na organizację wydarzeń rangi mistrzowskiej.

Regionalne Centrum Sportowe nieodpłatnie udostępni na cele inwestycji nieruchomości położone w Lubinie, a dodatkowo, po zakończeniu budowy, na preferencyjnych warunkach określonych w odrębnym porozumieniu udostępni wybudowane obiekty do celów prowadzenia szkoleń dla dzieci i młodzieży oraz organizowania zawodów.

Kwestie finansowe

W myśl podpisanych porozumień samorząd Lubina zobowiązuje się do koordynowania realizacji inwestycji, a także do podjęcia starań o pozyskanie z Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej środków na dofinansowanie w wysokości 70% ich wartości. Samorząd Województwa będzie z kolei współfinansował obie inwestycje na zasadach, które zostaną określone w odrębnym dokumencie.

Budowa nowoczesnej bazy sportowej – stadionu lekkoatletycznego i Hali Lodowej, to myślenie o pokoleniach sportowców, którzy w specjalnie przygotowanych dla nich obiektach będą rozwijać swoje sportowe talenty i reprezentować w przyszłości nasz region w zawodach najwyższej rangi. Chcemy im dać możliwość trenowania w jak najlepszych warunkach – mówi marszałek Cezary Przybylski.

Nowa wizytówka województwa dolnośląskiego

Stronami podpisanych dziś porozumień są: Województwo Dolnośląskie, Gmina Miejska Lubin, Regionalne Centrum Sportowe, Niepubliczna Szkoła Podstawowa oraz Niepubliczne Liceum Ogólnokształcące Szkoła Mistrzostwa Sportowego Zagłębie Lubin. Dodatkowo sygnatariuszami zostali przedstawiciele Dolnośląskiego Związku Lekkiej Atletyki i Okręgowego Związku Łyżwiarstwa Szybkiego i Sportów Wrotkarskich.

Zarówno stadion lekkoatletyczny, jak i Hala Lodowa wraz z Polaną Jakuszycką będą stanowiły sportową wizytówkę naszego regionu. To miejsca, w których będą trenować, nasi przyszli mistrzowie. Jestem pewien, że wielu naszych reprezentantów właśnie tu postawi swoje pierwsze kroki ku sławie – mówi Tymoteusz Myrda, Członek Zarządu Województwa Dolnośląskiego.

Stadion lekkoatletyczny pozwoli na organizację Mistrzostw Polski oraz zmagań sportowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

Arena lekkoatletyczna składać się będzie z 8 torów okrężnych i prostych, rzutni do pchnięcia kulą, rzutów oszczepem, dyskiem i młotem, a także skoczni do skoku w dal i trójskoku, skoku o tyczce, skoku wzwyż oraz rowu z wodą do biegu z przeszkodami. Co więcej, w budynku o charakterze sportowo-rekreacyjnym znajdzie się hala sportowa wyposażona w bieżnię wraz ze skocznią do skoku w dal i trójskoku oraz trybuną. Obiekt kategorii III wg Polskiego Związku Lekkiej Atletyki ma zostać wybudowany i oddany do użytku do końca 2023.

To nie wszystko

Drugą inwestycją, która powstanie w najbliższych latach, jest Hala Lodowa. Nowoczesnego obiektu tego typu, umożliwiającego profesjonalne szkolenie łyżwiarzy, od lat na Dolnym Śląsku brakuje. Wymiary areny lodowiska będą zgodnie z wymaganiami do gry w hokeja na lodzie, jazdy figurowej oraz short-tracku. Powstanie takiej hali umożliwi uprawianie tych dyscyplin na poziomie rekreacyjno-amatorskim, aktywne ruchowo spędzanie czasu w formie czysto rekreacyjnej oraz możliwość wykorzystania obiektu do organizacji wydarzeń, obejmujących elementy sportów łyżwiarskich. Koncepcja lodowiska została zaakceptowana przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego. Hala powstanie do 2025 roku.

Przystępujemy do pierwszej fazy realizacji projektu rozbudowy Regionalnego Centrum Sportowego o tę część, której koncepcję przedstawiliśmy ponad dwa lata temu – do budowy Hali Lodowej i stadionu lekkoatletycznego, spełniającego wymogi organizacji imprez ogólnokrajowych, łącznie z mistrzostwami Polski w lekkoatletyce. Gdy skończymy te projekty, nikt w tej części Polski nie będzie dysponował tak szeroką ofertą rekreacji czy też sportu, jak Lubin – dodaje Robert Raczyński, Prezydent Lubina.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułNowi mieszkańcy we Wrocławskim ZOO
Następny artykułBrodka zagra we Wrocławiu! Jedyny koncert artystki w naszej okolicy
Cześć, nazywam się Patryk i jestem studentem Uniwersytetu Wrocławskiego. W obrębie najbliższych memu sercu zainteresowań znajduje się sport, psychologia oraz szeroko pojęta technologia. Kocham być w centrum wydarzeń, rozmyślać i analizować. Nie wyobrażam sobie wolnego weekendu bez wyjścia na miasto, a wracanie o późnych porach do domu to dla mnie chleb powszedni.