20 maja o 12:00 na terenie podwórka przy ul. Komuny Paryskiej 3 we Wrocławiu odbyło się uroczyste odsłonięcie muralu pamięci „WARSZAWIACY – POWSTAŃCY – WROCŁAWIANIE” z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Tym wydarzeniem wrocławska Fundacja Pokolenia Kolumbów, współorganizator kampanii BohaterON-włacz historię, rozpoczęła działania związane z upamiętnieniem 80. rocznicy  wybuchu Powstania Warszawskiego oraz 10-lecia projektu zajmującego się przywracaniem pamięci o bohaterach Powstania Warszawskiego.

Mural o powierzchni 200 m2 na ścianie kamienicy przedstawia sylwetki Powstańców Warszawskich, których powojenne losy i drogi życiowe zaprowadziły z Warszawy do Wrocławia. Gośćmi Honorowymi inauguracji byli Powstańcy Warszawscy i ich rodziny.

Podczas wydarzenia, z koncertem pieśni patriotycznych i powstańczych, wystąpiła warszawska kapela Ferajna z Hoovera. Zadanie dofinansowane jest ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.

Fundacja Pokolenia Kolumbów jest współorganizatorem kampanii BohaterON-włącz historię, ogólnopolskiej akcji o tematyce historycznej mającej na celu upamiętnienie i uhonorowanie uczestników Powstania Warszawskiego oraz promocję historii Polski XX wieku oraz akcji „Dumni z Powstańców”. Z okazji 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, którą obchodzić będziemy 1 sierpnia 2024 roku, zespół kampanii BohaterON wzbogacił przestrzeń Wrocławia w ważne treści historyczno-kulturowe i walory estetyczne. 

Dziś we Wrocławiu żyje jeszcze kilku uczestników Powstania Warszawskiego – żołnierze Armii Krajowej i harcerze Szarych Szeregów, sanitariuszki, łączniczki i łącznicy, strzelcy, kolporterzy prasy oraz listonosze – których sportretowaliśmy na podstawie wykonanych wcześniej zdjęć. Podjęcie przez nas inicjatywy jest odpowiedzią na starania wrocławskiego środowiska kombatanckiego o stworzenie takiego miejsca we Wrocławiu. Mając na uwadze naszą wieloletnią znajomość i przyjaźń z Powstańcami Warszawskimi i ich rodzinami mieszkającymi we Wrocławiu oraz zgodnie z profilem działalności statutowej czuliśmy się
w obowiązku przejąć to zadanie i zabiegać o jego realizację. – wyjaśnia Agnieszka Łesiuk-Krajewska, Prezeska Zarządu Fundacji Pokolenia Kolumbów.

Projekt muralu przedstawia sylwetki 8 Powstańców Warszawskich, bohaterów sierpnia ’44, których powojenne losy i drogi życiowe zaprowadziły do Wrocławia:

  1. Barbara Sowa ps. „Basia” (ur.1918)
  2. Jerzy Tarnawski ps. Gawron’ ( ur. 1926)
  3. Maria Urbaniec-Downarowicz ps. „Myszka” (ur. 1927)
  4. Teresa Moździerz ps. „Sokół” (ur. 1928)
  5. Barbara Majewska-Krzysik ps. „Ewa” (ur. 1928)
  6. Andrzej Jakubowski ps. „Kim” (ur.1928, zm. 2023)
  7. Stanisław Wołczaski ps. „Kazimierz” (ur. 1930)
  8. Włodzimierz Ruśkiewicz ps. „Ryś”, ur. 1931)

Została wybrana ściana kamienicy, gdzie siedzibę ma Fundacja Pokolenia Kolumbów, współorganizator kampanii BohaterON-włącz historię. Mural ma pobudzać zainteresowanie historią i zachęcać do zgłębiania szczegółów tego ważnego okresu w historii, a także przypominać o ważnych wartościach narodowych, takich jak wolność, odwaga i jedność. Ożywiona przestrzeń publiczna przyciągnie uwagę mieszkańców, przechodniów i turystów, tworząc miejsce do otwartej dyskusji i refleksji na temat Powstania Warszawskiego. 

Naszym celem jest, aby mural wielkoformatowy o tematyce powstańczej we Wrocławiu autorstwa artystki Doroty Piechocińskiej inspirował i skłaniał do refleksji przechodniów oraz turystów, a dla mieszkańców – żyjących Powstańców Warszawskich – był dowodem naszej pamięci i wdzięczności za ich postawy w czasie wojny. Założenie jest takie, aby stworzone dzieło było jak najdłużej ogólnodostępne w stale otwartej i najliczniej odwiedzanej galerii, jaką jest miasto. – mówi Agnieszka Łesiuk-Krajewska. 

W ramach projektu powstała też dedykowana strona internetowa https://mural.bohateron.pl/, gdzie zamieszczone są krótkie sylwetki wyżej wymienionych osób, szczególnie z naciskiem na ich związek z Wrocławiem. Przechodnie dowiedzą się o tym, dzięki tabliczce z QR kodem umieszczonej pod muralem na ścianie.

Uroczyste odsłonięcie muralu odbyło się w poniedziałek 20 maja o godz. 12:00. W inauguracji wzięli udział: Powstańcy Warszawscy i ich rodziny, przedstawiciele wrocławskich instytucji, uczniowie wrocławskich szkół  oraz mieszkańcy okolicznych kamienic i Wrocławia. Wydarzenie miało charakter otwarty. Uświetniło je występ kapeli podwórkowej Ferajna Hoovera z Warszawy, podczas którego usłyszeliśmy znane pieśni patriotyczne i powstańcze. 

“WARSZAWIACY – POWSTAŃCY – WROCŁAWIANIE”. Odsłonięcie muralu pamięci. 🇵🇱 | Facebook

Pomysłodawca i inwestor: Fundacja Pokolenia Kolumbów 
Dofinansowanie: Biuro „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Niepodległa”.
Autorka projektu: Dorota Piechocińska
Wykonanie muralu: Antoni Wajda, Arkadiusz Olak, Grzegorz Dziera 

Miejsce realizacji: ściana kamienicy przy ul. Komuny Paryskiej 3 we Wrocławiu 
Planowany termin ekspozycji: 20.05.2024 – 20.05.2029

Mural pamięci we Wrocławiu jest drugim muralem dotyczącym Powstania Warszawskiego zrealizowanym przez zespół kampanii BohaterON. Kolejne dwie realizacje będą dotyczyły tematyki Powstania Styczniowego i zostaną wykonane w Warszawie i Szadku k. Łodzi do 30 czerwca tego roku na ścianach szkół, które wygrały w konkursie dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych MURALE PAMIĘCI „DUMNI Z POWSTAŃCÓW” . 

Dodatkowo do 21 czerwca trwa ogólnopolski konkurs dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych na murale pamięci z okazji 80. rocznicy Powstania Warszawskiego, w ramach którego jesienią tego roku powstaną kolejne 3 murale związane z wydarzeniami 1944 roku. 

Więcej informacji: https://bohateron.pl/muralkonkurs/

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWyprzedaż w maju? Najlepsza ta garażowa
Następny artykułWe Wrocławiu odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Kryminału!
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.