Mimo koronawirusa rusza drugi w tym roku nabór do Mikrograntów! Zgłoś się!

0

Wydłużone terminy realizacji, elastyczna i dostosowana do naszej zmiennej codzienności formuła, a przede wszystkim chęć wspólnego działania dla lokalnej społeczności – za tydzień rozpocznie się nabór do wyjątkowej za względu na warunki edycji Mikrograntów.

Strefa Kultury Wrocław i Fundacja Umbrella od 1 do 15 maja zapraszają mieszkańców i mieszkanki Wrocławia do zgłaszania projektów na społeczne inicjatywy w całym mieście!

Mikrogranty to ogólnomiejski program wsparcia oddolnych inicjatyw, do którego zgłosić można swoje pomysły z zakresu animacji, rekreacji, aktywizacji społecznej, edukacji, związane z wszystkimi dziedzinami sztuki oraz inne o charakterze kulturotwórczym. W związku z obecną sytuacją, drugi nabór przeprowadzony zostanie w nieco innej, bardziej elastycznej formule.

Optymistycznie patrzymy w przyszłość, dlatego też mamy nadzieję, że w okresie realizacji wydarzeń obecne ograniczenia będą łagodzone lub zostaną w dużym stopniu zniesione – tłumaczy Anna Bieliz ze Strefy Kultury Wrocław. – Jesteśmy świadomi, że planowanie projektów nie jest w obecnej sytuacji łatwe. Mocno jednak liczymy na kreatywność wrocławian i wrocławianek, których pomysły pozwolą nam odkryć na nowo radość ze wspólnego działania w różnych formach i miejscach. Otwieramy się na fantazję, optymizm, aktywistyczne zapędy i wielką chęć zwalczania pandemicznego marazmu! dodaje. Zgłoszone projekty będą mogły być realizowane późnym latem i jesienią. Lipiec i sierpień będzie czasem na dokończenie spraw organizacyjnych i promocyjnych lub – w sytuacji pojawienia się takiej możliwości – zorganizowanie pierwszych działań np. wydarzeń planowanych dla dużo mniejszych grup. Szczegóły co do terminów i sposobu realizacji będą ustalane z każdym ze zwycięzców indywidualnie.

 Weź miasto w swoje ręce!

Jakie działania można zgłosić w trwającym od 1 do 15 maja naborze? Organizatorzy liczą
na propozycje, które współorganizować będzie można w mniejszej skali podczas lub tuż po pandemii.
Są również otwarci na wszelkie niestandardowe akcje przeprowadzane zdalnie, wirtualnie lub z wykorzystaniem balkonów, ogródków i podwórek. – Przemyślcie, jakie potrzeby w związku z aktualną sytuacją pojawiają się w waszej lokalnej społeczności i spróbujcie wyjść im naprzeciw – zachęca Kazimierz Szepiela z Fundacji Umbrella. – Wielu mieszkańców i mieszkanek zostało pozbawionych oferty edukacyjnej, rekreacyjnej, animacyjnej czy sportowej, którą możecie swoimi działaniami zastąpić – dodaje. Do pracy przy mikrograntowych projektach warto zaprosić też osoby, które straciły zlecenia z powodu zawieszenia działalności firm czy instytucji, z którymi współpracowały. Realizatorzy
i realizatorki powinni mieć w zanadrzu alternatywne formy przeprowadzenia działań, które będą mogły być wykorzystane w przypadku przedłużenia obecnych ograniczeń.

 Działajmy razem

Wsparcie w majowym naborze uzyskać będą mogły wszelkie inicjatywy, które pomogą (także na odległość) poczuć i budować więzi społeczne, ułatwią myślenie o przyszłości z optymizmem, czy też zostaną zorganizowane z zachowaniem bezpiecznych odległości jak plenerowe ćwiczenia dla małych grup lub realizacje na otwartych przestrzeniach (pokazy filmowe czy happeningi podwórkowe dla widzów zgromadzonych na balkonach). Projekty będą mogły być też przeprowadzone częściowo „zdalnie”, np. poprzez warsztaty z materiałami dostarczanymi do każdego chętnego, bezkontaktowe wymiany czy edukacyjne spotkania online umożliwiające realizację zadań we własnym domu. Ciekawe mogą być również inicjatywy skupione na wytwarzaniu nowych treści, m.in. pandemiczne sąsiedzkie magazyny lub osiedlowe seriale stworzone w czasie izolacji. – Z niecierpliwością czekamy też na pomysły zgłaszane przez wrocławską młodzież. Liczmy się z tym, że lato w większości spędzimy we Wrocławiu, więc ta nietypowa sytuacja, może być szansą, by wziąć sprawy we własne ręce i samodzielnie przygotować sobie i innym wakacje! – mówi Alicja Pietrzyk z Fundacji Umbrella.

 Nie wszystko się zmienia

Drugi w tym roku nabór potrwa od 1 do 15 maja. Mikrogranty tradycyjnie podzielone są na trzy ścieżki: dla osób fizycznych (również tych prowadzących działalność gospodarczą)  i grup nieformalnych, dla grup młodzieżowych, czyli osób od 13 do 21 roku życia, a także dla organizacji pozarządowych działających do 5 lat oraz starszych, których przychód za ostatni zamknięty rok obrotowy nie przekroczył 3 tysięcy złotych brutto. Zwycięskie projekty mogą liczyć na wsparcie finansowe (od 1 do 10 tysięcy złotych brutto w zależności od ścieżki), a także pomoc organizacyjną, promocyjną, administracyjną i logistyczną. Wyniki ogłoszone będą do 8 czerwca.

Spotkania informacyjne w sieci

Formuła spotkań informacyjnych przed naborem także została dostosowana do obecnej sytuacji. Tym razem o najważniejszych terminach, zasadach współpracy, przykładowych działaniach i zmianach będzie można dowiedzieć się podczas trzech rozmów transmitowanych na Facebooku Mikrograntów. 27 kwietnia odbędzie się spotkanie ścieżki dla grup młodzieżowych, dzień później (28 kwietnia)
dla osób fizycznych i grup nieformalnych, a 29 kwietnia dla organizacji pozarządowych. Relacje na żywo rozpoczną się punktualnie o godzinie 17:00. Organizatorzy przygotowali też specjalne warsztaty pisania wniosków online (7 maja, godz. 17:00), w których będą mogły wziąć udział zapisane osoby.

W tym naborze szczególnie istotny będzie kontakt i konsultacje z koordynatorami i koordynatorkami wszystkich ścieżek. Maile i numery telefonów do zespołów podane są na stronach programu. Propozycje działań przesyłać można jak zawsze przez formularze właściwe dla wybranej ścieżki dostępne online od 1 maja na stronie www.wroclaw.pl/mikrogranty.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułKiedy uczniowie wrócą do szkół? Terminy egzaminów maturalnych i ósmoklasisty
Następny artykułWystartowała Concordia Design Wrocław na Wyspie Słodowej! [DUŻO ZDJĘĆ]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.