Ponad 13 tys. zł trzeba zapłacić za m kw. mieszkania w stolicy Dolnego Śląska. To o 1 300 zł więcej na metrze niż w listopadzie ubiegłego roku! Co jeszcze warto wiedzieć o wrocławskim rynku mieszkaniowym? 

Ceny mieszkań wzrosły o 11%

W listopadzie 2023 roku średnia cena nowego M we Wrocławiu wynosiła średnio 13 083 zł/m kw.

Jak mówi Marek Wielgo, ekspert portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl – Z danych BIG DATA RynekPierwotny.pl wynika, że tym razem Wrocław był jedyną metropolią, w której średnia cena metra kwadratowego w ofercie firm deweloperskich utrzymała poziom z poprzedniego miesiąca. Największy, bo aż 6% jej wzrost, odnotowano jednak w miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, zaś w Poznaniu metr kwadratowy podrożał średnio o 5%. Warto przypomnieć, że w poprzednim miesiącu, w obu tych metropoliach, ceny w przeliczeniu na metr praktycznie nie drgnęły.

We Wrocławiu rok do roku ceny wzrosły o 11%. Najdroższe nieruchomości znajdziemy na Starym Mieście – 19 086 zł/m kw. i Śródmieściu – 16 487 zł/m kw. W pozostałych dzielnicach średnia cena za m kw. póki co nie przekracza 12 tys. zł. Najtaniej jest w dzielnicy Psie Pole – 11 133 zł/mkw.

Oferta wrocławskich deweloperów

W ubiegłym miesiącu wrocławscy deweloperzy wprowadzili do sprzedaży 794 mieszkania. W tym samym czasie sprzedano ich 786. Według danych BIG DATA RynekPierwotny.pl w listopadzie w stolicy Dolnego Śląska, dostępnych było niemal 4,7 tys. ofert mieszkań z rynku pierwotnego.

W listopadzie na tle pozostałych metropolii na plus wyróżniał się Wrocław. Cieszy wzrost aktywności inwestycyjnej tutejszych firm deweloperskich. Co ważne, uzupełniły one swoją ofertę mieszkaniami ze średnią ceną niespełna 10,2 tys. zł za m kw., a więc można powiedzieć, że „na kieszeń” klientów kredytowych – mówi Marek Wielgo.

28 miesięcy oszczędzania na wkład własny

Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, jak długo oszczędza się na 10% wkład własny potrzebny do zakupu 50-metrowego mieszkania z rynku pierwotnego we Wrocławiu. Wynik to 28 miesięcy, przy założeniu, że oszczędzają dwie osoby i to po 20% dochodów netto, zmieniających się w tempie inflacji.

Czy 28 miesięcy to długo na zebranie wkładu własnego? Aby odpowiedzieć na to pytanie, warto spojrzeć, jak pod tym względem wypadają inne miasta. Z wyliczeń ekspertów wynika, że najdłużej na wkład własny oszczędzać będą mieszkańcy Warszawy i Olsztyna – po 32 miesiące. Najkrócej natomiast mieszkańcy Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego – po 19 miesięcy.

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWrocław: Nowe lodowisko przy ul. Sukielickiej w Parku Tysiąclecia już gotowe!
Następny artykułCzyj sen Wrocław śni? Historia ul. Powstańców Śląskich. Nowa książka pod choinkę od Uniwersytetu Wrocławskiego
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.