1 marca tego roku we wrocławskim zoo przyszedł na świat kolejny przedstawiciel z gatunku dikdików. Z tej okazji mamy dla Was garść informacji o dikdikach właśnie! Nowonarodzonemu i jego mamie życzymy zdrowia, szczęścia i wielu odwiedzających.
Pochodzenie i wygląd dikdika
Dikdik zamieszkuje obszar Afryki Południowej i Wschodniej, znajdziemy go na terenach Etiopii, Somalii, Kenii, Tanzanii, Namibii, a także Angoli. Dikdik, zwany też Madoqua, jest jedną z najmniejszych antylop na świecie. Tytuł najmniejszej antylopy należy do antylopki karłowatej.
Madoqua waży 4 kg i osiąga wysokość około 40 cm. Samca nazywa się bykiem, co biorąc pod uwagę jego wymiary, może jedynie wywoływać uśmiech na twarzy. Na głowach samców znajdują się małe szpiczaste rożki. Charakterystyczną cechą gatunku (bez względu na płeć) są białe obwódki wokół oczu.
10 ciekawostek o dikdikach:
- Jego nazwa wzięła się od charakterystycznego dźwięku, który wydaje, gdy go coś przestraszy. Posłuchajcie sami tutaj.
- Przez większość czasu dikdik przebywa w ukryciu. Gdy coś mu grozi ucieka zygzakiem. Może się wtedy rozpędzić nawet do 40 km/h!
- Dikdik jest roślinożerny. Spożywa głównie liście drzew i krzewów oraz trawę, ale nie pogardzi też pędami, owocami czy jagodami, z których czerpie wilgoć.
- Madoqua unikają upałów, które mogłyby powodować utratę wody, przez co prowadzą nocny tryb życia.
- Dikdiki są monogamiczne.
- Ciąża u dikdików trwa 6 miesięcy, po tym czasie na świat przychodzi zwykle 1 młode. Rodzice dbają o nie do momentu aż na świat nie przyjdzie kolejne dziecko. Wtedy starsze rodzeństwo jest odganianie i musi zacząć żyć samodzielne.
- Gdy trawa na terenach zamieszkiwanych przez dikdika staje się zbyt wysoka i ogranicza mu widoczność, dikdik przenosi się w miejsce, gdzie trawa jest niższa.
- Dikdiki mają interesujący sposób na schłodzenie się. Na swoich pyskach mają mieszki, do których pompowana jest krew. Przepływające powietrze chłodzi krew, która jest wpompowywana z powrotem do krwiobiegu. Dzięki temu dikdiki potrafią przeżyć w temperaturze sięgającej nawet 72° C!
- Długość ciała dikdika to 47-69 cm.
10. Dikdiki mają świetnie rozwinięty wzrok, węch i słuch, a do tego są bardzo czujne!
Dikdik celem licznych polowań
Ludzie od dawien dawna polują na dikdiki. Ich kości służą do wyrobu biżuterii, a ze skóry szyje się rękawice. Mimo to, dikdik, nie jest gatunkiem zagrożonym. W Czerwonej księdze gatunków zagrożonych Madoqua ma status LC, czyli najmniejszej troski.
Dikdiki we Wrocławiu
Dikdiki zobaczycie w naszym zoo w Afrykarium w pawilonie Afryki Wschodniej, w pobliżu mangust, wiewiórek pustynnych i hipopotamów. Zachęcamy do odwiedzenia najmłodszego, lokalnego reprezentanta gatunku i reszty jego rodziny.