Estakada zachodnia na pl. Społecznym przechodzi do historii! [ROZPOCZYNA SIĘ WYBURZANIE]

0
Plac społeczny - widok z dronafot. @lukaszmdt

Około 9500 ton gruzu żelbetonowego i 25 ton złomu stalowego zostanie wywiezionych z placu Społecznego! Estakada zachodnia przechodzi do historii. Będzie wyłączona z ruchu w nocy z 2 na 3 sierpnia 2019, a następnie rozpocznie się proces jej wyburzania, wówczas zmieni się również organizacja ruchu.

 

Wyburzenie tak dużego obiektu położonego w centrum miasta, to duża akcja logistyczna wymagająca użycia specjalistycznego sprzętu. – Wywieziemy około 9500 ton gruzu żelbetowego i 25 złomu stalowego! Nasze samochody samoładowawcze będą musiały wykonać około 475 kursów– opowiada Rafał Gajowiak, koordynator robót z firmy ROTOMAT. – Do rozbiórki wykorzystane zostaną koparki wyburzeniowe wyposażone w nożyce kruszące, nożyce do metali. Użyjemy m.in. frezarek, młotów pneumatycznych i hydraulicznych.

Decyzja o wyburzeniu estakad została podjęta, ponieważ plac Społeczny przejdzie metamorfozę. To miejsce we Wrocławiu, które ma olbrzymi potencjał. Docelowo na placu Społecznym nie będzie estakad i zmieni się układ komunikacyjny. Trwają prace w tym kierunku. Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju pomaga miastu wybrać doradcę w zakresie partnerstwa publiczno-prywatnego w sprawie zagospodarowania placu Społecznego. Trwa procedura na doradztwo prawne, ekonomiczno-finansowe oraz techniczne dla strony publicznej  w zakresie przygotowania partnerstwa publiczno-prywatnego w odniesieniu do projektu „Nowe zagospodarowanie placu Społecznego”. Plan zagospodarowania przestrzennego dla placu Społecznego dopuszcza w tym miejscu m.in. obiekty mieszkalne, usługi, kultury i nauki, zdrowia i opiekli społecznej, infrastrukturę drogową. Cały plan zagospodarowania przestrzennego placu można znaleźć na stronie Urzędu Miejskiego Wrocławia: http://uchwaly.um.wroc.pl/uchwala.aspx?numer=XLV/1366/10

 

Nowy układ komunikacyjny i ulotki dla kierowców


Po ostatecznych zmianach na placu Społecznym przejazd samochodów od ulicy Oławskiej/ Traugutta w kierunku mostu Pokoju będzie odbywał się po poziomie terenu. Dla usprawnienia ruchu i jego płynności zaprojektowano dla kierowców dwupasmowy lewoskręt w kierunku mostu Pokoju, który pozwoli na wygodne pokonanie skrzyżowania. W piątek w szczycie komunikacyjnym pracownicy Ratusza i Wrocławskich Inwestycji w ramach akcji informacyjnej rozpoczęli rozdawanie kierowcom ulotek informujących o zmianach w organizacji ruchu oraz szklanych butelek z wodą mineralną.

Na placu Społecznym wykonawca zaprojektuje także buspas, który ma przebiegać wzdłuż torowiska tramwajowego prowadzącego z centrum w kierunku mostu Pokoju. Zostanie on zrealizowany w drugim etapie. Skorzystają z buspasa pasażerowie autobusów linii A i N.

– W ciągu godziny w dzień roboczy w tzw. szczycie porannym autobusami linii A i N od strony centrum miasta w kierunku Mostu Pokoju podróżuje około 1000 pasażerów, a w szczycie popołudniowym około 1300 pasażerów – mówi Adam Więcek z Departamentu Infrastruktury i Transportu Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.

Prace na pl. Społecznym

Od 14 sierpnia od godz. 22:00 do 19 sierpnia do godz. 5:00 rano przeprowadzone zostaną najbardziej wymagające prace rozbiórkowe. Wtedy bowiem wykonawca będzie burzył fragmenty estakady przylegające do jezdni. Prace są planowane w święto państwowe oraz tzw. długi weekend, aby w jak najmniejszym stopniu utrudnić przejazd przez plac. Na czas trwania rozbiórki przyjęto zastępczą organizację ruchu. Dodatkowo, aby zachować komfort przejazdu pasażerów komunikacji miejskiej większość prac związanych z siecią trakcyjną będzie prowadzonych w nocy, tak aby nie utrudniać przejazdów tramwajów linii 2, 4, 10, 33.

Planowane objazdy

Podczas najintensywniejszych prac rozbiórkowych od 14 sierpnia od godz. 22 do 19 sierpnia do godz. 5 rano dla relacji most Grunwaldzki – centrum objazd zostanie poprowadzony przez parking przy Urzędzie Wojewódzkim oraz skrzyżowanie ulicy Wyszyńskiego z ulicą Purkyniego i dalej na plac Społeczny. Dla relacji z mostu Pokoju w kierunku placu Wróblewskiego objazd poprowadzony będzie przez aleję Słowackiego i Podwale do skrzyżowania Krasińskiego, Oławska, Podwale, Traugutta, a następnie w lewo w kierunku pl. Wróblewskiego.Zaplanowano także zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Plac społeczny – widok z drona
fot. @lukaszmdt

Historia estakad na pl. Społecznym

Estakada zachodnia to relikt PRL. Została wybudowana w 1986 roku. Ma 226  metrów długości, 10 przęseł i 11 podpór. Często tworzyły się na niej korki i nie ułatwiała przejazdu. Powstawała w czasach, gdy oszczędzano na materiałach budowlanych. Słabej jakości żelbeton i odwodnienie zrobiły swoje. Jej żywotność dobiegła kresu. Prace na budowie wykona konsorcjum firm ROTOMAT oraz Zakładu Sieci i Zasilania za 3 987 045,00 zł brutto.
Plac Społeczny – widok z drona
fot. Maciej Lulko

Wasze komentarze

Komentarze

Sponsorowane
Poprzedni artykułWakacje z Treflikami w Arkadach Wrocławskich [POMYSŁ NA RODZINNY WEEKEND]
Następny artykułBohater z wrocławskiego zoo-uratował 7 letniego Krzysia z łap niedźwiedzia![TYLKO NA WWW.KOCHAMWROCLAW.PL]
Redaktorka naczelna portalu. Zakochałam się we Wrocławiu od pierwszego wejrzenia. Kocham odkrywać nowe rzeczy i dzielić się nimi z innymi. Jeśli mam wybierać pomiędzy weekendem w hotelu SPA, a pokonaniem 200km w kilka dni na rowerze, to wybieram to drugie :) Jestem niepoprawną optymistką.